بازیگران خوب یا ...؟
Document

بازیگرانی که با شور و هیجان ظاهر می‌شوند بازیگران خوبی محسوب می‌شوند.
بازیگرانی که معمولا نگران بد و زشت بنظر رسیدن هستند و اعتماد به نفس لازم برای رفتن بروی صحنه یا در مقابل دوربین را ندارند و احساسات خود را صادقانه نشان نمی‌دهند، تاثیر مثبت و خارق العاده‌ای روی مخاطبان نخواهند گذاشت و احساسی را ایجاد نمی‌کنند.
بازیگر باید صدای خود را کنترل و دستکاری کند و باید در این باره (کنترل گفتار و رفتار) آموزش ببینند. بازیگران در کلاسهای بازیگری می‌آموزند که خود را آماده و گرم کنند. وقت داشتن برای فکر کردن به دیالوگ، نحوه‌ی بازی و حرکات خود بسیار مهم است.
بازیگران خوب کارشان را جدی می‌گیرند و بر دیالوگ ها مسلط می‌شوند و در نقش خود فرو می‌روند و کاملا حس واقعی به تماشاگر می‌دهند.
دیالوگ گفتن فقط 50% کار است و باقی آن به گوش فرا دادن بازیگر مربوط می‌شود و بسیار مهم است.انگار که نقش او خود اوست.
بازیگر خوب باید با شور و هیجان نقش خود را بازی کند تا بنواند احساسات بیننده را تحریک کند و تاثیرگذار باشد.
استرس و اضظراب برای بازیگران امری طبیعی‌ست و بازیگران حرفه‌ای هم گاهی دچارش می‌شوند اما مهم این است که بنوان آنرا بخوبی کنترل کرد و از بین برد آنهم با تمرین زیاد و اعتماد به نفس.
برای اینکه تنها بازیگر خوب نباشند و عالی بنظر برسند لحن بیان خود در نقششان را هم باید بشناسند.اینکه در هر نقش با چه لحنی صحبت کنند و روی آن تسلط داشته باشند.
بازیگر باید نقش خود را حتی هنگامیکه در منزل است تمرین کند تا ملکه ذهنش شود.
و در آخر میرسیم به گرم کردن و ایجاد آمادگی؛ بازیگر خوب سعی می‌کند لحن و حرکات خود را در گوشه‌ی فیلمنامه بنویسد و مدام آنها را تمرین کند تا بخوبی نقش را بپذیرد و با آن همسو شود.

انواع حافظه
Document

چگونه بازیگر بتواند در لحظه و با اراده ی خودش به احساس مورد نظرش برسد؟
چگونه گریه کند و یا با ترسی باورپذیر فریاد بزند، بخندد و یا با خواست و اراده عصبانی شود؟
با هم انواح حافظه را بررسی می‌کنیم:
1-حافظه ذهنی: به سادگی کنترل می‌شود.مثلا دیروز کجا بودید یا چه غذایی میل کردید.
2-حافظه جسمی: کنترل عضلات بدن را به ما می‌آموزد. پس از گذر دورۀ آموزش، آن را به طور خود به خودی و بر حسب عادت انجام می دهیم.مانند استفاده از قاشق و چنگال یا پوشیدن لباس خود بدون کمک دیگران در دوران کودکی.
3-حافظه حسی و عاطفی: ماده ی اولیه ی مورد نیاز برا ایجاد خلاقیت و بازآفرینی روی صحنه است.اجرای پی در پی و تمرین مداوم بازیگر در تمرین‌ها ی بازیگری باعث بکارگیری حافظه‌ عاطفی می‌شود.
حافظه عاطفی شامل بازآفرینی یک خاطره و بیرون کشیدن احساسات برای اهداف نمایش است. آن هم بطور کاملا واقعی و حس برانگیز...
به قول لی استراسبرگ:
“اگر قرار است روی صحنه فکر کنی، ادایش را در نیاور، حقیقتا فکر کن”
بازیگران نباید تنها نقش آفرینی کنند بلکه باید نقش خود را بازی کنند با به کارگیری عواطف و احساسات.مانند سخن ارسطو که می‌گوید:
<<اگر می‌خواهید دیگران بگریند، نخست باید خود گریه کنید.>>

اعتماد به نفس
Document

1-اعتماد به نفس: یکی از مهمترین و اصلی‌ترین مهارتهای بازیگری است. به استادان نشان دهید که به خودتان و به طریقه ارائه اعتماد دارید.
خجالتی نباشید و عصبانی نشوید اما نقشتان را بخوبی بازی کنید.
2-ارتباط برقرار کردن: ارتباط چشمی به محض وارد شدن با کسانیکه که تست می‌گیرند بسار مهم و حباتیست آنهم بصورتیکه انگار آنها را می‌شناسید.
3-شناخت خود: شخصیتی که باید آنرا بازی کنید بشناسید و با آن ارتباط برقرار کنید.اطمینان داشته باشید نکات خاص فیلمنامه را می‌دانید تا زمانیکه می‌خواهید آنها را بیان کنید.
4-هدف نقش: هرکسی که تصویر می کنید و بازی می کنید هدف خاصی را روی صحنه دارد.اتفاقاتی که برای شما می‌افتد، ارتباطتان با دیگر بازیگران، تغییر شخصیتتان تا پایان صحنه و ... باید بخوبی برای خودتان تصویرسازی کنید بطوریکه در دنیای واقعی هستید.
5-حفظ بودن متن: اغلب بازیگران فکر می کنند متن را حفظ هستند ولی استرس و فشار محیط باعث می‌ود متن از ذهنتان برود.اطمینان حاصل کنید که کاملا مسلط هستید.
بهترین کار برای کاهش استرس بی مورد در اینجور مواقع کشیدن نفس عمیق و منظم پشت سر هم است، حتی پیش از ورود به اتاق تست امتحان این روش نتیجه بخش است و کمک زیادی به شما خواهد کرد تا براحتی از شر نگرانیها و اضطراب درونی راحت شوید.
یادتان باشد که چابک و سریع باشید حتی اگر چندین ساعت در اتاق تست به شما زمان دهند باز هم برای نشان دادن توانایی هایتان تایم کمی است.چابک نه به این معنا که عجول باشید و نقش خود را بسرعت بازی کنید بلکه نگذارید ذهن بیننده خاموش شود و اجازه ندهید زمانی برای قضاوت داشته باشد.
می‌توانید کیفیت و زمانبندی را با دوستانتان هماهنگ کنید و در مقابل آنها نقش خود را تمرین کنید.
و در آخر تست بازیگری را جدی بگیرید با همین تست می‌توانید سرنوشت خود را در حرفه‌ای که به آن علاقه دارید تعیین کنید.

انواع استعداد در کودکان
Document


انسان با توانایی های ذاتی بالقوه‌ای به دنیا می‌آید و در طول دوران زندگی‌اش به یکسری از توانایی‌ها دست پیدا می‌کند که توانایی بالعل یا اکتسابی نام دارندو کودمان با علایقشان در انواع بازی‌ها و حتی رفتارشان بخوبی استعدادشان را نشان می‌دهند.
با هم چند نوع استعداد را بررسی می‌کنیم:
استعداد زبانی:
این افراد با این نوع استعداد توانایی خاصی در مطالعه کتاب و استفاده به جا از کلمات برای ابراز عواطف خود دارند. این افراد می‌توانند در زمینه نویسندگی، شاعری، سخنوری و یا روزنامه نگاری موفق شوند.
استعداد ریاضی:
افراد مستعد در ریاضی، استعداد زیادی در بازی با اعداد، رمز گذاری، حل کردن مسائل ریاضی و درک رابطه بین اعداد دارند.
استعداد تخیل یا هوش فضایی:
توانمندی این اشخاص در خیال پردازی، نقاشی و طراحی، استفاده از رنگ‌ها، سایه‌ها، بافندگی، تقلید و عکس برداری است.
استعداد تفکر عمیق (درون گرایی):
افرادی با این ویژگی استعداد خاصی در کشف احساسات درونی خود دارند. توانایی تمرکز عمیق و دقیق روی چند موضوع در یک زمان را دارند. این نوع از استعداد، بیشتر در فلاسفه، اندیشمندان، برنامه ریزان و روان شناسان وجود دارد. این استعداد با هوش هیجانی نیز رابطه مستقیم دارد و تقویت هوش هیجانی به پرورش استعداد درون گرایی نیز کمک می‌کند.
استعداد بدنی-حرکتی:
این دسته استعداد زیادی در استفاده از اندام‌های خود دارند. مثلا در حرکت چشم‌ها، عضلات صورت، دست‌ها و سایر اندام‌های بدن توانایی خاصی دارند. این افراد در ایفای نقش‌های مختلف بازیگری توانمند هستند و ممکن است بعضی از آن‌ها، استعداد خاصی در پانتومیم داشته باشند. این نوع استعداد در ستاره‌های معروف ورزشی مانند بازیکنان فوتبال، ژیمناستیک و ... دیده می‌شود.
استعداد موسیقی و صدا:
این افراد، در تشخیص بسیار دقیق صداها توانمندی دارند. همچنین می توانند استعداد زیادی در آهنگ سازی داشته باشند.
( تنها اهمیت دارد که بتوانید در راستای استعدادیابی و کشف استعداد کودکان حرکت کنید)

گویندگی
Document

گویندگی؛
نوعی هنر است که بتوانید به خوبی با دیگران ارتباط برقرار و توجه مخاطبان را به خودتان جلب کنید.
حال این که شما تا چه اندازه بتوانید آنچه را که در ذهن خود می گذرد با شفافیت و تسلط کامل به مخاطبانتان انتقال دهید و منظور خود را به بهترین شکل ممکن به آنها برسانید، هنری است که به آن فن بیان گفته می شود و یکی از آیتم‌های درسی در دوره‌های گویندگیست.
تقویت حنجره:
صدای قوی، صداى بلند یا توان فریاد زدن نیست بلکه حنجره و صدایى است که داراى بنیه‌ای بالا و قدرتى است یعنی بعد از اجراى یک برنامه، توانایى خود را از دست ندهد و به‌اصطلاح ((زود نگیرد)).
بعضى‌ افراد صداى پرطنین، پرحجم و بلندی دارند اما پس از مدتى استفاده از حنجره، تارهاى صوتى‌شان خسته می‌شود و توانایی ادامه اجرای برنامه را ندارند.
بالعکس افراد دیگری نیز هستند که صداى کم‌حجم و نازکى دارند اما حنجره‌ا‌ی قوی دارند و تارهاى صوتى‌شان ‌زود خسته نمی‌شود.
یکی از ابتدایی‌ترین اصول تربیت صدا برای گویندگی تمرین تنفس صحیح است.
بالا رفتن کیفیت صدا، رابطه مستقیم با کیفیت تنفس دارد. تنفس صحیح و اصولی صدا را دل‌نشین‌تر می‌کند.
این هنر و استعداد در هر جا و در هر زمانی می‌تواند به ما کمک کند حتی در جمع های خانوادگی و دوستانه برای تعریف یک اتفاق یا حتی خواندن یک بیت شعر.
اگر قرار است متنی را در جمعی بخوانید حتی در جمع خانوادگی یا دوستانه یا حتی جلسات خیلی مهم بهتر است آن را از قبل تمرین کنید و چند بار بخوانید و در حین صحبت کردن ارتباط چشمی برقرار کنید.
وقتی شعر یا داستانی می‌خوانید می‌دانید که کلمات دارای آهنگ و معنای خاصی هستند پس باید با آهنگ کلمات آشنا شوید و آنها را به درستی ادا کنید.
سعی کنید تنها متکی به متن خود نباشید؛ حتی در هنگام ارتباط چشمی با بینندگان باید بعضی کلمات و جمله‌ها را حفظ باشید این نشان دهنده‌ی اعتماد به نفس بالای شماست.
در هنگام صحبت کردن باید شفاف و واضح کلمات خود را بیان کنید باید مطمئن باشید که شنوندگان صحبت‌های شما را به خوبی درک کنند و بشنوند.

روابط عالی
Document

احساس مسئولیت:
نقش خود را در رابطه بپذیرید و در زندگی مشترکتان مسئولیت پذیر باشید و مسئولیتتان را بدرستی انجام دهید.
احترام:
به احساسات همسرتان اهمیت دهید و هنگام تصمیم گیری درباره ی مسائل روزمره به نظرات همسرتان به اندازه ی کافی اهمیت بدهید و عقاید او را جدی بگیرید.
پذیرفتن تفاوتها:
همه ما در زندگی با یکدیگر اختلاف نظر و تفاوت هایی را داریم اما یک زندگی زناشویی موفق زندگی است که در آن زن و مرد تفاوت ها همدیگر را بپذیرند و همدیگر را کامل کنند و این تفاوت‌ها دلیلی بر مشکلات و جدایی‌ها نباشد.
اعتماد:
اگر همسرتان درباره ی چیز خصوصی و مهمی به شما اعتماد کرد و آن را با شما در میان گذاشت، هرگز نباید با بی فکری آن را با کس دیگری در میان بگذارید این کار اعتماد را از بین می برد و هرگز از این مسائل به عنوان نقطه ضعف، در مشاجرات و بحث هایتان استفاده نکنید و به صداقت همسر خود احترام بگذارید.
قدردانی:
قدردانی از همسر باعث نزدیک شدن دلهایتان به یکدیگر خواهد شد چرا که با این کار به همسرتان می فهمانید که به او توجه و علاقه دارید.
تغییر ندادن یکدیگر:
به او نگویید که تو همان که من می خواهم نیستی زیرا او این چنین از شما فاصله خواهد گرفت پس همسرتان را همانگونه که هست ، بپذیرید و تلاش کنید تنها خوبی های همسرتان را ببینید.
ارتباط صادقانه:
عدم گفتگوی صادقانه و گوش ندادن به صحبت های همسر سبب رنجش، عصبانیت و ناامیدی خواهد شد.
منصف بودن:
هنگام تقسیم وظایف، ابراز نیازها، اظهار نارضایتی، مدیریت مالی زندگی، پدر یا مادری کردن، و حمایت از دیگری انصاف داشته باشید.
ارتباط زناشویی در اولویت:
هیچ چیز در زندگی زناشویی، مهم تر از ارتباط بین زن و شوهر نیست. انتقاد نکنید:
بهتر است انتقاد را کنار بگذارید و هرگز روی رفتارهای همسرتان که شما را آزار می دهد تمرکز نکنید.

گرافیک
Document

نخستین بار نام گرافیک را ویلیام ادیسون دیگینز به کار برد؛ با این حال بعد از جنگ جهانی دوم به کارگیری آن فراگیر و رایج شد.
مهم ترین و اولین نکته در شروع هر کاری، تهیه ی یادداشت و لیست کردن کارهایی هستند که مستقیم یا غیرمستقیم به پروژه ی شما مربوط میشوند.
نوع طراحی و مدت زمانی که می توانید برای یک کار تبلیغاتی و گرافیکی بگذارید، ارتباط نزدیکی با بودجه ای دارد که سفارش دهنده میتواند پرداخت کند.
مطمئنا مثل تمام کارهای دیگر هر اندازه کارفرما بیشتر هزینه کند، طراح گرافیک هم بیشتر میتواند وقت بگذارد و نتیجه ی کار اغلب بهتر خواهد بود. برای طراحی گرافیک یا یک پروژه ی صنعتی، از همان ابتدا باید بتوانید زمان بندی درستی داشته باشید و برای هر مرحله از کار یک زمان مشخص رو اختصاص بدهید و سعی کنید مطابق با جدول زمان بندی پیش بروید.
تکنیک و شیوه ی متناسب با نوع تبلیغات رو انتخاب کنید. برای هر نوع تبلیغ و یا محصول یک تکنیک خاص رو باید در نظر گرفت.
منحصر به فرد بودن را ملکه ی ذهنتان کنید. همیشه کارهایی در طراحی گرافیک و تبلیغات موفق هستند که با بقیه ی کارهای اون عرصه فرق داشته باشند. خاص بودن و ایده پردازی های عالی میتواند یک پروژه ی تبلیغاتی را خیلی راحت به موفقیت رسانده و شما در کنار بدست آوردن این موفقیت، یک گرافیست حرفه ای و موفق بشوید.
وظایفتان را به عنوان یک گرافیست حرفه‌‌ای بدرستی انجام دهید:
1-درباره‌ی خواسته‌ها و نیازهای مشتری صحبت کرده و ویژگی‌های خواسته‌اش را مشخص کنید.
2- همیشه طرح‌های اولیه‌ای برای ارائه و نشان دادن آنها به مشتری به عنوان نمونه کار داشته باشید.
3- بهترین و مناسب ترین روش، مواد و سبک را متناسب با سفارش مشتری ارائه دهید.
4- از نرافزارهای تخصصی کامپیوتری برای آماده کردن سفارش استفاده کنید.
5- نسخه نهایی سفارش را با اندازه و رنگ های متناسب آماده کنید.
6- با توجه به بودجه و زمان اختصاص یافته کار را شروع و تمام کنید.

ژانرهای سینمایی
Document

گونه یا ژانر معیار‌های متفاوتی است که به دسته‌بندی انواع هنر می‌پردازد.
با هم چند نوع از ژانرهای سینمایی را بررسی می‌کنیم:
ژانر درام: دسته‌ای از فیلم‌ها در این نوع ژانر قرار دارند، فیلم‌هایی که موضوعات غم‌انگیز و داستانی غم آلود و حزن انگیز دارند و بیننده را گاهی به گریه هم می‌اندازند.
ژانر ملودرام: روایتی را در دسته‌ی خودش قرار می‌دهد که کاملا احساسی و شخصیت های ساده ای دارند که ممکن است یا خيلي خوب باشند یا خیلی بد. شخصیت ها در ملودارم، ساده و معمولاً کلیشه ای هستند. یک فیلم ملودرام به گونه ای طراحی می شود قدرتمندانه عواطف مخاطب را جذب کند. ملودرام ها اغلب در فضای خصوصی خانه صحنه پردازی میشوند و بر مسایل اخلاقی، خانوادگی، عشق و ازدواج، و معمولاً با چالش هایی از یک منبع خارجی تمرکز دارند.
ژانر موزیکال: نقش بازیگران در فیلم‌هایی با این نوع ژانر همراه با موسیقی و خواندن موزیک است و بسیار از ترانه‌ها و آواز استفاده می‌شود.معمولا در کنار این نوع ژانر طنز یا رقص هم می‌آید.
ژانر سیاسی: در این ژانر وقایع تاریخی و یا شرایط اجتماعی که با سیاست و سیاستمداران آمیخته شده به تصویر کشیده می‌شود.البته شرایط کنونی و یا حتی در گذشته....ممکن است داستان زندگینامه‌ی یک شخص سیاستمدار معروف هم باشد.
ژانر عاشقانه: فیلمی که در آن جنبه‌های عاشقانه به خوبی نمود می‌کند و مرکزیت آن همین موضوع است.
ژانر مهیج: کشش و هیجان از عناصر اصلی این ژانر است.این ژانر زیرشاخه‌ی ژانر رازآلود و حتی ترسناک هم به حساب می‌آید.
ژانر فانتزی: داستان‌هایی از قبیل جن و پری و جادو و سرزمین‌های رویایی دارند در این دسته قرار می‌گیرند.
ژانر علمی-تخیلی: داستان‌هایی که درگیر تکنولوژی و دیگر علوم مربوط به پدیده ها و در خلاف و یا در امتداد علوم مدرن روز است.
ژانر ابر قهرمانی: این فیلم‌ها معمولا بر اساس داستانهای مصور ساخته می‌شوند مثل: سوپرمن، بتمن، مرد عنکبوتی و ....
ژانر ماجراجویی: فیلم های ماجراجویی داستان های مهیجی هستند که تجربه های جدید از مکان های عجیب و غریب به بیننده می‌دهند.، همانند داستان های اکشن.

ژانرهای سینمایی 2
Document

گونه یا ژانر معیار‌های متفاوتی است که به دسته‌بندی انواع هنر می‌پردازد.
با هم چند نوع از ژانرهای سینمایی را بررسی می‌کنیم:
ژانرجنگی: این نوع از ژانر دارای داستانهای جنگی و هرج و مرج موجود در جنگ و اتفاقاتی که در هر جنگی رخ می‌دهد، است.
ژانر حماسی و تاریخی: فیلم های حماسی عبارت اند از درام های تاریخی، جنگی، قرون وسطایی یا دوره ای مشخص از تاریخ که آن را انتخاب می کنند. فیلم های حماسی بخش هایی از فیلم های ماجراجویانه را هم شامل می شود و داستان های تاریخی، تخیلی، اسطوره ای، افسانه ای یا قهرمانی را به نمایش می گذارد.
ژانر وسترن: معمولاً فیلم های وسترن بخاطر خیابان خاكی اش، چند مغازه و دفتر كلانتر شهر و كلیسا كوچك اش، اسب ها، درگیری ها، انتقام های بیرحمانه، دوئل های جذاب و سرقت از بانک هایش مشهور است.
ژانرترسناک: احساسی توام با رنج، درد و مشمئزکننده از ترس، وحشت، انزجار و تنفر در این ژانر فضایی ترسناک و هولناک موج می زند.
ژانر بیوگرافی: داستان هایی که به تمام یا بخشی از معرفی زندگی یک شخصیت داستانی می پردازد و مرکزیت داستان ، زندگی آن فرد است.
ژانر مستند: ژانر مستند بر اساس جنبه هایی از واقعیت ساخته می شود.
ژانر کمدی: به موضوعات خنده‌دار می پردازد و داستان موضوعی شاد و خنده‌آور دارد و بیننده را به وجد می‌آورد.
ژانر جنایی: این فیلم ها به تاریخچه جنایت ها، و یا اقتباس از داستان های جنایی تبهکاران و جنایتکاران و... هستند.
ژانر معمایی: اتفاقی مرموز در آن رخ می دهد و شخصیت اصلی داستان در پی یافتن علت آن است.
ژانر اکشن: فیلم اکشن یکی از ژانرهای فیلم است که در آن یک یا چند قهرمان اصلی با مجموعه ای از درگیری های فیزیکی، رزمی و جنگی روبرو می شوند. قهرمان اصلی فیلم برای پیروزی باید بر دشمنان خود غلبه کند.
ژانر اجتماعی: معمولا با موضوعات اجتماعی خود در این دسته قرار می‌گیرند موضوعاتی بر اساس درگیری‌های اجتماعی و تضادهای بین افراد در یک جامعه و ارتباطاتشان.
ژانر خانوادگی: داستان درمورد یک خانواده و اتفاقاتی که در آن چارچوب می‌افتد و معمولا خانواده‌ها در کنار اعضایشان به مشاهده‌ی این نوع ژانر می‌پردازند.
ژانر انیمیشن: داستان هایی در قالب پویا نمایی بصورت دو بعدی، سه بعدی و ...

حافظ شیرازی
Document

خواجه شمس‌ُالدّینْ محمّدِ بن بهاءُالدّینْ محمّدْ حافظِ شیرازی
مشهور به لِسان‌ُالْغِیْب، تَرجُمانُ الْاَسرار، لِسان‌ُالْعُرَفا و ناظِم‌ُالاُولیا
شاعر و اسطوره پارسی زبان سده هشتم هجری قمری و اهل شیراز است.
بیشتر اشعار او غزل است و به میزان خیلی زیادی از سوره‌های قرآن الهام گرفته که آن را انقلابی در آفرینش این نوع اشعار می‌دانند.
حافظ از مهمترین اثرگذاران بر شاعران فارسی زبان بعد از خود شناخته می‌شود.
در سده‌های هجدهم و نوزدهم میلادی اشعار او به زبان‎های اروپایی ترجمه شد و و نامش به محافل غربی راه پیدا کرد و زبانزد شد.
هر سال در بیستم مهر ماه مراسم بزرگداشت این مرد بزرگ در کنار آرامشگاه با شکوهش با حضور پژوهشگرانی از سر تا سر دنیا برگزار می‌شود.
حافظ فرهنگ باستانی و اسلامی ایران را با دین، کلام، فلسفه و عرفان پیوند داد و در اشعارش متبلور ساخت.
در نزد ما ایرانی‌ها حافظ شیرازی داننده اسرار نهان و عالم غیب می‌باشد که هنگام مواجهه با مشکلات و و یا دوراهی‌های زندگی یا در مراسم مختلف مانند شب یلدا به او مراجعه می‌کنیم و تفال می‌زنیم.
ژانر جنایی: این فیلم ها به تاریخچه جنایت ها، و یا اقتباس از داستان های جنایی تبهکاران و جنایتکاران و... هستند.
دیوان حافظ شامل 500 غزل، 42 رباعی و چندین قصیده می‌باشد که در طول 50 سال سروده شده.
اشعار او تاکنون بیش از چهارصد بار به اشکال مختلف به زبان فارسی و زبان های دیگر در دنیا به چاپ رسیده است.
ای بی خبر بکوش که صاحب خبر شوی
تا راهرو نباشی کی راهبر شوی
در مکتب حقایق پیش ادیب عشـق
هان ای پسر بکوش که روزی پدر شوی
دست از مس وجود چو مردان ره بشوی
تا کیمیای عشق بیابی و زر شوی …

غداهای مضر برای صدا
Document

غذاهای مضر برای صدای بازیگر، خواننده و گوینده چیست؟
دیالوگ گفتن و آواز خواندن بر روی صحنه باعثانقباضات عضلات در دیافراگم، جعبه صوتی، دهان و حتی گاهی بدن می‌شود.
دانستن این که قبل اجرا چه چیزی میل کنید در واقع شاید مهم‌تر از این باشد که نباید چیزی بخورید.
غذاهای بسیار کمی هستند که به تارهای صوتی شما کمک می‌کنند.بیشتر غذاها یا تاثیر خاصی ندارند یا اینکه مانع انجام کار درست آنها می‌شوند.
در این بخش از مطالب آموزشی به شما خواهیم گفت چه غذاهایی برای صدای شما مضرند و قبل از اجرا توصیه نمی‌شوند.
مواد غذایی که کمتر از سه ساعت قبل از اجرا نباید میل کنید:
1- شیر، ماست، پنیر و سایر لبنیات:
لبنیات در اکثر مواقع باعث ریفلاکس اسیدی معده می‌شود که می‌تواند تارهای صوتی شما را بسوزاند. از این گذشته تمایل دارد به همه چیز در گلو شما چسبیده و مخاطی را که از قبل وجود دارد را ضخیم می کند.
شکر فراوری شده:
شما می‌بایست از خوردن شکر، آبنبات، آبمیوه، آدامس و غذاهای پر از قند فراوری شده دوری کنید. مانند لبنیات، شکر هم تمایل دارد که در دهان شما خلط ایجاد کند.
قهوه:
قهوه بدن شما را کم آب می‌کند و همچنین تارهای صوتی شما را خشک می‌کند در صورتیکه باید صدای شما روان باشد.
شکلات:
شکلات باعث خشکی گلو شده و همچنین عضلات اطراف فک شما را منقبض می‌کند. یک محرک ریفلاکس معده هم هست.(یک تهدید سه‌گانه)
غذاهای سرخ شده:
هر چیزی که در روغن زیاد سرخ شده باشد تمایل دارد تارهای صوتی شما را بیش از حد چرب و سوزش ایجاد کند.
آب یخ:
نوشیدنی های خیلی سرد (یا خیلی گرم) تأثیر نامطلوبی بر صدای شما می گذارد. نوشیدنی های خیلی سرد ، عضلات موجود در گلوی شما را منقبض می کنند و تنش غیرضروری ایجاد می‌کند.
غذاهای ادویه دار:
غذاهای ادویه‌دار و حتی ترشیجات(غذاهای دارای سرکه و ترشی) چون اسیدی هستند باعث ایجاد سوزش معده می‌شوند.
موز:
یکی دیگر از مواد غذایی که قبل از اجرا نباید خورده شود موز است زیرا باعث ایجاد خلط اضافی برروی تارهای صوتی می‌شود.

غذاهای مفید برای صدا
Document

غذاهای مفید برای صدای بازیگر، خواننده و گوینده چیست؟
دیالوگ گفتن و آواز خواندن بر روی صحنه باعثانقباضات عضلات در دیافراگم، جعبه صوتی، دهان و حتی گاهی بدن می‌شود.
دانستن این که قبل اجرا چه چیزی میل کنید در واقع شاید مهم‌تر از این باشد که نباید چیزی بخورید.
غذاهای بسیار کمی هستند که به تارهای صوتی شما کمک می‌کنند.بیشتر غذاها یا تاثیر خاصی ندارند یا اینکه مانع انجام کار درست آنها می‌شوند.
در این بخش از مطالب آموزشی به شما خواهیم گفت چه غذاهایی برای صدای شما مفید است و انرژس لازم برای بدن شما را قبل از اجرا تامین می‌کند.. یک وعده‌ی غذایی متعادل با کربوهیدرات های ساده و پروتئین برای تقویت سطح انرژی.
میوه‌های تازه:
میوه های کامل نسبت به آب میوه دارای ارزش غذایی بسیار مهمتری هستند.برای مثال سیب:حاوی فیبر و انواع ویتامین‌هاست.
جوجه:
پروتئین ما را سیر می‌کند و انرژی لازم برای آواز خواندن و اجرا را به ما می‌دهد.
ماهی:
درست مانند مرغ، یک منبع سرشار از پروتئین است. پختن ماهی در فر کمک می‌کند تا روغن (که یکی از مواد غذایی مضر قبل از اجراست) کمتر استفاده شود.در کنار مقداری سبزیجات میتواند بهترین وعده‌ی غذایی قبل از اجرا باشد.
ویتامین آ:
غذاهای سرشار از ویتامین آ باعث می‌شوند غشای مخاطی سالم بماند.ویتامین آ را می‌توانید در سبزیجات زرد مانند سیب زمینی شیرین، کدو حلوایی و میوه‌هایی مانند انبه و هلو پیدا خواهید کرد.همچنین سبزیجات دارای برگهای تیره مانند اسفناج و البته تخم مرغ و گوشت منبع ویتامین آ هستند.
آب با دمای اتاق:
بدن شما نیاز دارد که قبل از اجرا به میزان کافی آب مصرف کند پس روز قبل از اجرا حتما میزان مصرف آب را بالا ببرید.
کره بادام زمینی:
می تواند یه وعده صبحانه یا یک نهار عالی در روزهای اجرا باشد.به شما کمک می کند سیر شوید و با استفاده از کمی مربا (قند) و نان (کربوهیدرات) انرژی لازم را استفاده کنید.
عسل:
یک قاشق مرباخوری عسل در آب به سلامت (بدلیل خاصیت ضدباکتری) و تسکین گلوی شما کمک می‌کند.این اولین ماده‌ی غذایی خوب در صبح روزهای نمایش و یا به عنوان آخرین چیزی که شب هنگام می نوشید است فقط باید به اندازه مصرف شود زیرا دارای قند زیادیست.

ارتباط موثر
Document

توانایی بر قرار کردن ارتباطات خوب با دیگران، یکی از عواملی است که باعث موفقیت فرد در هر حوزه‌ای می‌شود و هم چنین یکی از مباحث مهم تکنیک‌های ارتباط موثر رشد فردی است.
تفاوتی ندارد در چه جایگاهی قرار دارید یا اینکه چه سمتی دارین و کجا مشغول به کار هستید یا اینکه حتی پدر هستید یا مادر، خواهر یا برادر، کودک یا فردی مسن هستید.
ارتباط موثر چگونه ارتباطی است؟؟؟
ارتباط گرفتن و برقراری ارتباط با دیگر افراد شاید ساده به نظر برسد اما روند و مسیر خودش را دارد و حتی همه‌ی افراد مانند هم نیستند که بتوان با آنها یک جور رفتار کرد یا یک جور صحبت کرد. باید بدانیم که همه‌ی آدمها منحصر به فرد هستند.
برای دریافت بهترین نتیجه در هر ارتباطی مخصوصا روابط کاری نیاز داریم به یاد گرفتن مهارت های مرتبط و باید به درستی این مهارت‌ها رو آموزش ببینیم.
ما تلاش می‌کنیم تا مطلبی که بازگو می‌کنیم از طرف فرد دریافت کننده قابل درک و مفهوم باشد. در واقع ارتباط موثر خواهان همین مساله است؛ دریافت درک مشترک از یک موضوع خاص.
شناخت مخاطب می‌تواند تا حد زیادی به شما در انتقال مطلب مورد نیاز به شما کمک کند. کاملا روشن است اگر شما اطلاعات مناسبی راجع به مخاطب خود نداشته باشید به راحتی نمی‌توانید با او ارتباط برقرار کنید و حتی گاهی حرف هایی می‌زنید که خوشایند ایشان نیست.
اینکه درمورد مخاطب خود اطلاعات داشته باشید حتی شده به مقدار کم باعث اثر بخشی کلامتان می‌شود. اطلاعاتی درمورد سن، میزان تحصیلات، سبک زندگی، الگوی فکری و اطلاعات دیگری از این قبیل.
برای مثال شما با فردی صحبت می‌کنید که در حوزه کامپیوتر هیچ اطلاعاتی ندارد و اگر بد شانس باشید هیچ علاقه‌ای هم ندارد پس صد در صد با این شخص در این حوزه به جاهای خوبی نمی‌رسید و صحبت‌های شما نتیجه‌ای نخواهد داد.
اگر به طور خلاصه بخوایم تعریفی از ارتباط موثر به شما بدهیم اینگونه می‌شود که: ارتباطی که مخاطب شما بیشترین درک را از پیامتان داشته باشد و منظور شما را به بهترین شکل ممکن دریافت کند.

اجرای تلویزیونی
Document

چگونه می‌توان به بهترین نحو مجری تلویزیون بود؟؟؟
مجری بودن نیاز به مهارت بیشتری نسبت به بازیگر بودن دارد و البته مانند اکثر شغل ها نیازمند فن بیان و توانایی اجرای قوی دارد.
شما برای رسیدن به آرزوی مجری شدن نیاز به ویژگیهای مورد نیاز برای این کار دارید، نه مهارت.مهارت قابل آموختن است و شما پس از گذراندن دوره‌های آموزشی می‌توانید مفاهیم و موضوعاتی که باید را بیاموزید. اما ویژگی ها خصوصیاتی هستند که یک شخص آنها را از قبل دارد و اکتسابی نیستند.
یکی از ویژگی های مهمی که برای مجری خوب شدن لازم است راحت بودنتان با خودتان است. در صورتی مخاطبان جذب شما می‌شوند که شما با خودتان راحت باشید و آنها انرژی مورد نیاز را از شما دریافت کنند.
باید حتما به این کار علاقه داشته باشید تا در آن موفق شوید. علاقه به صحبت کردن با مخاطبان خود....
در رابطه با مهارت ها نیاز به متکی بودن به خود و استفاده از روش بداهه را دارید.بهترین مجری کسی است که بدون نگاه کردن به متن بتواند مطالب را ادا کند.
شما باید طوری اجرا کنید که مخاطبانتان از شما حس خوب بگیرند. نه اینکه تنها آنها را سرگرم کنید. اگر نتوانید احساسات لازمه را به آنها منتقل کنید مربوط به نقشی است که خودتان آن را بازی کردید.
یک مجری خوب باید به درستی ارتباط برقرار کند. تعادل برقرار کردن بین عناطر مورد نیاز برای مجری گری مهارتی است که 100% قابل یادگیری است.
مجری‌‌های برتر چگونگی تعادل بین این عناصر و برقراری ارتباط با مخاطبان خود را می‌دانند و هرگز بینش خود را از دست نمی‌دهند. همه این‌ها نیازمند تمرین و تکرار است و مهارتی.

"یکسری نکات تربیتی برای والدین"
Document


به کودک خود اضطراب وارد نکنید:
بسیاری از کودکان هنگام رفتن به مدرسه دچار نگرانی و اضطراب می‌شوند آن هم بخاطر وابستگی که به والدین خود دارند مخصوصا مادرشان...و گاهی امکان دارد کهاز خود حالت تهوع و دل درد نشان بدهند که باید مورد بررسی قرار بگیرد.
رفته رفته با آشناییشان با مدرسه، درس و معلمانشان این استرس کمتر و کمتر می‌شود. در نتیجه در یکی دو ماه اول باید کاملا آنها را درک کنید و با نق زدن‌هایشان برای مدرسه نرفتن کنار بیایید و باید نکات خوب مدرسه را به آنها یادآور شوید مثلا اینکه به او قرار است کلی خوش بگذرد یا آنکه قرار است در مدرسه دوست‌های خوبی پیدا کند.
اگر این حس اضطراب زیاد شود باید حتما ببرسی شده و درمان شود.اگر شما استرس داشته باشید این را به کودک خود منتقل می‌کنید.
اجازه نرفتن به مدرسه را ندهید:
باید به او متذکر شوید که مدرسه رفتن و نوشتن تکالیف جزو وظایف اوست مثل سر کار رفتن پدر و مادر یا وظایفی از این دسته
پرهیز از توصیه‌های اضطراب آور:
اصلا و به هیچ عنوان نباید دائما به کودکان خود هشدار دهید و به او بگویید به چیزی دست نزند چون مریض می‌شود. اینگونه هشدارها باعث می‌شود که مدرسه برای او ناخوشایند شود و علاقه ای به مدرسه رفتن نداشته باشد.
الگوی کودک خود باشید:
اگر دارای اخلاقیات و رفتارهای بدی هستید و خواستار این هستید که کودکتان نقطه‌ی مقابل شما شود، موفق نخواهید شد. کودکان از شما الگو می‌گیرند و دقیقا کاری که شما انجام می‌دهید را انجام می‌دهند. پس باید خودمان را اصلاح کنیم.
تکالیف کودکانتان را انجام ندهید:
اگر از شما خواست که تکالیف مدرسه‌اش را انجام دهید به هیچ عنوان قبول نکنید چون این هم از وظایف اوست. اگر کودک شما دبستانی و کم سن وسال است در انجام تکالیف او سختگیری نکنید و اجازه دهید کنار شما باشد و کارهایش را انجام دهد.

ویروس کرونا
Document

این روزها صحبت درباره ویروس کرونا همه جا و در هر محفلی هست.
با هم نکات پیشگیری از این ویروس خطرناک را بررسی می‌کنیم.
این ویروس همه گیر نه تنها از طریق حیوان به انسان، بلکه می‌تواند از طریق انسان به انسانی دیگر هم منتقل شود.
روند انتقال این ویروس بسیار سریع است. حتی دوره نهفتگی آن 2 تا 14 روز است. حتی امکان دارد در تست هم مشاهده نشود.
اصلی ترین راه انتقال آن از طرق روبوسی، دست دادن، غذا خوردن مشترک، بغل کردن و رعایت نکردن فاصله حداقل یک متر است.
تفاوت هایی بین این ویروس و آنفولانزا هست: تب بالای ۳۸ درجه سانتیگراد، سرفه، کوتاه شدن تنفس، عوارض گوارشی، ‌اسهال و استفراغ، درد قفسه سینه و از بین رفتن عملکرد کلیه ها از جمله علایم آلودگی به ویروس کرونا است.
کرونا واکسن ندارد و زمان ساخت آن هم معلوم نیست.اما برای جلوگیری از ویروس کرونا باید دست‌هایتان را زود به زود به مدت بیست ثانیه با آب و صابون بشویید یا با محلول‌های ضدعفونی‌کننده حاوی الکل تمیز کنید.
پوشاندن دهان و بینی در زمان عطسه، ممانعت از لمس اعضای صورت با دست های آلوده، فاصله گرفتن از افراد بیمار، پاک کردن گوشی همراه، دستگیره های در، وسایل شخصی با پنبه و الکل، ماندن در منزل در زمان بیماری، خواب راحت، ورزش، خوردن غذاهای گیاهی و سبزیجات، استعمال نکردن دخانیات از جمله نکاتی است که می تواند سبب جلوگیری از ابتلا به این بیماری شود.
حتما از ماسک استفاده کنید و بعد از یک بار استفاده آنرا دور بیاندازید.
موسسه برداشت اول با رعایت تمامی پروتکل‌های بهداشتی در تلاش برای حفظ سلامتی شماست. با اطمینان خاطر هنرجوی ما باشید.

موسیقی و ذهن
Document

احساس افسردگی دارید؟ عصبانی هستید یا ناراحت؟ دچار استرس شدید؟ هر حس و حالی که داشته باشید، در هر شرایطی که باشید، در هر زمان و در هر مکانی، تنها موسیقی‌ست که می‌تواند به کمکتاب بیاید و حالتان را خوب و روحتان را آرامش بخشد.
موزیک مورد علاقه‌تان را روشن کنید، چشمانتان را ببندید و غرق در آن شوید. بزودی فشار خون شما پایین آمده و سرشار از آرامش خواهید شد.
موسیقی در کنار تمام کاربردهایی که دارد اثر شفابخشی هم دارد. احساس کردن و شنیدن لرزش‌ها و نوسانات صدا در یک موسیقی آرامش بخش باعث می‌شود قلبتان با ریتم منظمی کار کند و امواج مغزتان را از حالت پر تنش و بهم ریخته به حالتی آرام و منظم تبدیل می‌کند.
موسیقی باعث می‌شود نمام سیستم و دستگاه‌های بدن به شکل هماهنگتری عمل کنند.
افسردگی باعث کاهش فعالیت مغز و حتی مختل کردن توانایی های ذهنی می شود. کمبود انتقال دهنده های عصبی مانند سروتونین، باعث سرکوب شدن بخشی از ذهن می شود، موسیقی آرام بخش باعث افزایش سطح سروتونین می شود و مشکل افسردگی رو بهبود می‌خشد.
افزایش میزان نگرانی ها و ترس ها باعث بی خوابی می شود و حتی در مواقعی هم به اختلال نگرانی منجر می شود اما موسیقی می تواند شما را از این وضعیت نجات دهد و خوابی آرام و راحت به شما هدیه دهد.
موسیقی به شما توانایی مثبت اندیشی می دهد و احساس می کنید انگیزه بیشتری پیدا کرده اید. شنیدن موسیقی های دلنواز و خوشایند، به هنگام انجام کارهای سخت و دشوار باعث آسان شدن آنها می شود.
موسیقی در حین تحصیل به دانش آموزان کمک می کند تا از نظر ذهنی انگیزه و اعتماد به نفس کافی به دست آورند. برای آنکه میزان باور کودکان مان را نسبت به خودشان بالا ببریم و همچنین اعتماد به نفس شان را بالا ببریم، بهتر است از موسیقی استفاده کنیم.
در کنار تمام تاثیرات مثبت موسیقی روی روح و ذهن باید پذیرفت که گاه به کارگیری موسیقی به شکل ها و شیوه های نامناسب می تواند اثر کاملاً عکس داشته باشد. موسیقی باید با ریتم درونی تان هماهنگ باشد و تعادل شما را بر هم نزند.
گوش دادن به موسیقی و ساز زدن باعث بهبود یادگیری و افزایش توانایی های ریاضی می شود و میزان تمرکز و توجه فرد را نیز افزایش می دهد.
در موسسه برداشت اول موسیقی ملایم متناسب با افکار و احساسات شما در حال پخش است و به شما آرامش و انرژی مثبت منتقل می‌کند.

دانستنی‌ها
Document

اطلاعات عمومی و آیا می‌دانید؟...
عسل تنها ماده خوراکی است که خراب نمیشود.
با یک مداد سربی،خطی به طول 35 مایل و به طور تخمینی 50000 هزار کلمه انگلیسی را میتوان نوشت.
تند بودن چیلی را توسط اندازه آن تخمین میزنند،نه رنگ و هر چه کوچک تر باشد تندتر است.
در ازبکستان سمبوسه را با نام" سامسا"میشناسند. سمبوسه اولین بار در ایران یافت شده و تا زمان مغول وجود داشته است.
پیاز، سیب و سیب زمینی طعم یکسانی دارندو تفاوت آنها در بویشان است.
بدن یک انسان بالغ به طور تقریبی دارای 96 هزار کیلومتر رگ خونی است.
100 هزار میلیون ستاره در جهان ما وجود دارد.
اگر اندازه خورشید را یک توپ ساحلی در نظر بگیریم، پس سیاره مشتری به اندازه یک توپ گلف و سیاره ی ما به اندازه یک نخود خواهد بود.
بزرگترین دایناسور شناخته شده،سیسموسایروس می باشد با 100 فوت ارتفاع و وزن 80 تن.
کوالاها 22 ساعت در روز را در خواب هستند.
پایین ترین دمای ثبت شده در قطب جنوب منفی 95 درجه سلسیوس است.
عمیق ترین قسمت اقیانوس 36.200 کیلومتر عمق دارد و در قسمت غربی اقیانوس اطلس قرار گرفته است.

دانستنی‌ها
Document

اطلاعات عمومی و آیا می‌دانید؟...
تقریبا یک سوم وزن یک زن و یک دوم وزن یک مرد را ماهیچه تشکیل می دهد.
۳۰ برابر جمعیتی که امروزه بر روی کره زمین است در زیر خاک مدفون اند...
عقرب ها تنها موجوداتی هستند که اشعه رادیواکتیو تاثیری بر آنها ندارد.
شیشه به ظاهر جامد است ولی مایعی است که با سرعت بسیار کند حرکت می کند.
خوردن ۱ سیب اول صبح، بیشتر از قهوه باعث دورشدن خواب آلودگی می شود.
شانس شبیه بودن دو اثر انگشت ۱ به ۶۴ میلیارد است.
یک بیلیون برابر با میلیون ضرب در میلیون است.
وقتی مگس بر روی یک میله فولادی می نشیند به اندازه ۲میلیونیم میلیمتر خم می شود.
یک انسان ۸ ثانیه بعد از قطع گردن هنوز به هوش است..
انرژی که خورشید در ۱ ثانیه تولید می کند برای مصرف ۱ میلیون سال زمین کافی است.
پایین ترین دمای ثبت شده در قطب جنوب منفی 95 درجه سلسیوس است.
عمیق ترین قسمت اقیانوس 36.200 کیلومتر عمق دارد و در قسمت غربی اقیانوس اطلس قرار گرفته است.

دوبلور
Document

حرف زدن به جای شخصیت های مختلف یک کار بسیار هیجان انگیز و دوست داشتنی است.
دوبلور های حرفه ای ممکن است در یک روز یک آگهی تلویزیونی کار کند، یک روز در رادیو فعالیت کند و روز بعد یک کارتون دوبله کند.
مراحل تبدیل شدن به یک دوبلور حرفه ای چیست؟
خیلی از آدم ها فکر میکنند صدای مناسبی برای دوبله دارند و دلشان می خواهد که دراین زمینه کار کنند اما این کار چندان راحت نیست اول، شما نیاز به آموزش مناسب، تجهیزات و منابع دارید ، منابع شما همان صدای ذاتی شماست که برای دوبلور شدن ضروری است.
صدای خوب لازم است، اما کافی نیست
قبل از اینکه هر کاری را انجام دهید، از خود بپرسید که چرا میخواهید یک دوبلور باشید. اگر پیش از آنکه شروع کنید ، اهداف، انتظارات و انگیزه های خود را بدانید ، موفق تر خواهید بود.ابتدا اهداف قابل دستیابی کوچک را برای خودتان قرار بدهید و اطمینان حاصل کنید در مسیری قرار گرفته اید که شما را به سمت حرفه ای شدن میبرد حتی اگر به دوبلوری به چشم یک کار نیمه وقت و تفریحی نگاه میکنید.

دانستنی‌ها
Document

تاکنون ۴۰۰ فوبیای(ترس) مختلف توسط روانشناسان شناسایی شده است.
وقتی یک آهنگ مورد علاقه ی شماست به این دلیل است که مرتبط با یک رویداد عاطفی در زندگی شما است.
نوع موزیکی که گوش میدهید بر درک شما از دنیای اطراف تاثیر گذار است.
بر اساس یک مطالعه پول خرج کردن برای دیگران باعث خوشحالی بیشتری در مقایسه با پول خرج کردن برای خودتان میشود.
بر طبق یک مطالعه ی صورت گرفته ی جدید، فوبیاها ممکن است از طریق DNA به نسل های بعد افراد منتقل شوند.
اعمال مذهبی مثل دعا کردن باعث کمتر شدن سطح پریشانی روانی میشود.
گریه کردن باعث میشود احساس بهتری پیدا کنید، استرس را کاهش میدهد و به سلامت بدن کمک میکند.
قدردانی میتواند باعث افزایش ترشح دوپامین و سروتونین شود، درست مثل داروهای ضد افسردگی.
زندگی در کنار دریا یا رودخانه باعث میشود آرام تر، شادتر و خلاق تر بشوید.
تجربه ی چیزهای جدید حس درونی ما از گذر زمان را آهسته تر میکند یعنی در واقع زمان برایمان زودتر میگذرد.

فن بیان
Document

برای تقویت فن بیان بر روی کدام مهارتها وقت بگذاریم؟ | آموزش فن بیان ✔ تمرین و مشارکت در بحث ✔ مهارت ارائه
در نقشه راه مهارت ارائه و سخنرانی، مجموعه نکاتی است که در مورد بهبود مهارت ارائه و سخنرانی بهتر مطرح کردیم.
یکی از این مهارت‌ها، فن بیان بود که در این‌ درس جداگانه به آن پرداخته‌ایم.
آنچه در این درس خواهید خواند صرفاً بر روی بیان به عنوان ارائه شفاهی متمرکز است و می‌خواهیم در آن به این سوال بپردازیم که چطور فن بیان خوبی داشته باشیم.
.به عبارتی، بحث سخن و سخن وری که از نکات کلیدی در یک سخنرانی موفق است در این درس مورد اشاره قرار نخواهد گرفت
بنابراین، اگر قصد شما تسلط بیشتر بر کلمات یا انتخاب روش مناسب‌تر برای ارسال دقیق پیام و تسلط بر فن سخنوری میباشد، درس‌های پرورش تسلط کلامی و مهارت ارتباطی می‌توانند مفید‌تر باشند.
در این درس، فرض را بر این میگذاریم که شما می‌دانید چه می‌خواهید بگویید؛ کلمات، مفاهیم و پیام شما کاملاً‌ مشخص است و صرفاً می‌خواهید بدانید جنبه‌های مختلف فن بیان چیست ؟و چگونه می‌توانید بر صدا و لحن و شیوه بیان خود مسلط‌تر شوید تا ارائه شفاهی بهتری داشته باشید.
مهارت در مدیریت استرس
بی‌تردید یکی از مهم‌ترین مهارت‌هایی که هر سخنرانی لازم است به آن مجهز باشد، مدیریت استرس میباشد.
به همین علت، معمولاً در آموزش فن بیان، بخشی از تمرین‌ها و تکنیک‌ها به مدیریت استرس اختصاص پیدا می‌کند.
بسیاری از کسانی که ما احساس می‌کنیم فن بیان قوی ندارند، صرفاً به خاطر ضعف در مدیریت استرس این‌گونه به‌نظر می‌رسند.
مدیریت استرس
اما اجازه بدهید بر یک نکته تاکید کنم
هنگام مطالعه درس‌های مدیریت استرس به این نکته توجه داشته باشید که بخش قابل توجهی از تنش‌ها و استرس‌های سخنرانی، از جنس فشار روانی (Pressure) هستند و نه استرس (Stress)
فن بیان و اهمیت کنترل حجم صدا
هر کس با شما در مورد فن بیان و بالا بردن قدرت بیان صحبت کند، احتمالاً در مورد حجم صدا و اهمیت آن هم صحبت خواهد کرد.
انتخاب سرعت مناسب برای بیان کلمه‌ها و جمله‌ها
این بحث‌ هم، مانند بسیاری از مباحثی که در آموزش فن بیان مطرح می‌شوند، ساده و بدیهی به نظر خواهد رسید اما اگر کمی بر روی سخنرانی و شیوه‌ی حرف زدن کسانی که به نظرتان قدرت بیان بالایی دارند تمرکز کنید، می‌بینید که به خوبی با سرعت بیان بازی می‌کنند و به تناسب بحث، آن را تغییر می‌دهند.

همه چیز در مورد عزت نفس
Document


آیا تا به حال برای‌تان پیش آمده که انجام کاری را بلد باشید ولی جرات انجام یا بیان آن را نداشته باشید؟ یا پس از آنکه مرتکب اشتباهی شدید، مدام خود را سرزنش کنید و از آن اشتباه، شرمنده باشید؟ شاید در جمع و در میان دیگران، جرات بروز و بیان خود را نداشته‌ باشید، چون همیشه فکر می‌کردید به اندازه‌ی دیگران خوب نیستید. ولی باید بدانیم که همه‌ی ما انسان‌های ارزشمندی هستیم و استعدادها و توانایی‌های منحصر به فردی داریم داریم. فقط باید خودمان را باور کنیم و تلاش کنیم، شناخت بهتری از توانایی‌های‌مان داشته باشیم و مهم‌تر از همه، خودمان را دوست داشته باشیم. در اینجا خواهیم دانست که عزت نفس چیست و راه‌های افزایش آن را بیان می‌کنیم.
راههای افزایش عزت نفس
.افکار و احساساتی که بیشتر مردم در مورد خودشان دارند، تا حدی بسته به تجربیات روزانه‌شان در نوسان است. نمره‌ای که در یک امتحان کسب می‌کنید، رفتاری که دوستان‌تان با شما دارند و نشیب و فرازهای رابطه‌ای رمانتیک، همگی می‌توانند بر احساسی که نسبت به خود دارید، تاثیری موقتی بگذارند. البته عزت نفس چیزی اساسی‌تر از نشیب و فرازهای معمولی ناشی از تغییر شرایط است. در افرادی که عزت نفس بالایی دارند، نشیب و فرازهای معمولی زندگی می‌تواند منتهی به نوسان‌هایی زودگذر در حسی شود که نسبت به خود دارند، ولی این نوسان‌ها بسیار محدود هستند

بالا بردن کیفیت صدا
Document


انجام بعضی از تمرینات برای بهتر شدن و بالا بردن کیفیت صدا:
-خوب گوش دادن به فرد سخن ور
-تمرینات قوی کردن حنجره
-تمرینات پرحجم کردن صدا
-تجویز برخی از خوراکی ها
چند نکته مهم غذایی برای صدا سازی:
-هرگز اجازه ندهید آب بدنتان کم باشد
-همیشه مراقب غذاهای سنگین باشید
-هیچگاه برنامه غذایی خود را تغییر ندهید
نکاتی برای حفظ حنجره و خوانندگی:
-هرگز الکل نخورید و سیگار نکشید
-توصیه ی آب نمک قرقره کردن خوب نیست
-خواننده ها باید آب خیلی بیشتر باید بخورند کلا اول صبح که بیدار می شوند باید آب بخورند تا خیلی از ارگان های بدن باز شوند.

دکتر مصطفی چمران ساوه‌ای
Documentفیزیک‌دان، سیاستمدار (عضو شورای مرکزی نهضت آزادی ایران) و وزیر دفاع ایران در دولت مهدی بازرگان و دولت موقت شورای انقلاب از همراهان موسی صدر بودند. و از فرماندهان ایران در جنگ ایران و عراق و بنیان‌گذار ستاد جنگ‌های نامنظم در جریان جنگ ایران و عراق بودند.
شهید چمران در زمان تحصیل در دانشگاه تهران در درس ترمودینامیک شاگرد مهدی بازرگان بود.
دکتر چمران با شروع جنگ به اهواز رفت و ستاد جنگ‌های نامنظم را بنیان‌گذاری کرد.
او در کنار زبان فارسی به زبان‌های عربی، ترکی، فرانسوی، انگلیسی و آلمانی مسلط بود و در کنار دانش، به هنر نیز توجه و علاقه خاصی داشت.
مصطفی چمران از سن پانزده سالگی در جلسه‌های تفسیر قرآن سید محمود علایی طالقانی حاضر می‌شد؛ وی همچنین در درس‌های فلسفه و منطق مرتضی مطهری و در دیگر جلسات نیز حضور پیدا می‌کرد. وی از نخستین اعضای انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران بود.
مصطفی چمران در ۳۱ خرداد ماه ۱۳۶۰ در مسیر دهلاویه-سوسنگرد بر اثر اصابت ترکش خمپاره به پشت سرش در ۴۹ سالگی کشته شد.
ابراهیم حاتمی کیا، فیلمی را به نام "چِ" دربارهٔ مصطفی چمران ساخت. این فیلم به مقطعی از زندگی چمران یعنی دو روز و دو شب حضورش در پاوه در سال ۱۳۵۸ می‌پردازد. در این فیلم "فریبرز عرب نیا" نقش چمران را بر عهده دارد.
چمران شخصیتی عارفانه داشت و به اشعار مولوی علاقه داشت. آثار هنری زیادی را بر جای گذاشت که از جمله آن‌ها می‌توان به تابلوهای نقاشی، مجسمه‌ها و عکس‌ها اشاره کرد.

داستان آموزشی امید
Documentچهار شمع به آرامی می سوختند، محیط آن قدر ساکت بود که می شد صدای صحبت آنها را شنید.
اولین شمع گفت:
«من صلح هستم، هیچ کس نمی تواند مرا همیشه روشن نگه دارد. فکر می کنم که به زودی خاموش شوم. هنوز حرف شمع صلح تمام نشده بود که شعله آن کم و بعد خاموش شد. »
شمع دوم گفت:
« من ایمان هستم، واقعا انگار کسی به من نیازی ندارد برای همین من دیگر رعبتی ندارم که بیشتر از این روشن بمانم.» حرف شمع ایمان که تمام شد، نسیم ملایمی وزیدو آن را خاموش کرد.
وقتی نوبت به سومین شمع رسید با اندوه کفت:
«من عشق هستم توانایی آن را ندارم که روشن بمانم، چون مردم مرا به کناری انداخته اند و اهمیتم را نمی فهمند، آها حتی فراموش کرده اند که به نزدیکترین کسان خود محبت کنند و عشق بورزند.»
پس شمع عشق هم بی درنگ خاموش شد.
کودکی وارد اتاق شد و دید که سه شمع دیگر نمی سوزند.
او گفت: « شما که می خواستید تا آخرین لحظه روشن بمانید، پس چرا دیگر نمی سوزید؟»
چهارمین شمع گفت:
«نگران نباشد، تا وقتی من روشن هستم، به کمک هم می توانیم شمع های دیگر را روشن کنیم. من امید هستم.»
چشمان کودک درخشید، شمع امید را برداشت و بقیه شمع ها را روشن کرد.
بنابر این شعله امید هرگز نباید خاموش شود.

داستان آموزشی ثروتمند یا فقیر...
Document


روزی یک مرد ثروتمند، پسر بچه کوچکش را به ده برد تا به او نشان دهد مردمی که در آنجا زندگی می کنند، چقدر فقیر هستند.
آن دو یک شبانه روز در خانه محقر یک روستایی مهمان بودند. در راه بازگشت و در پایان سفر، مرد از پسرش پرسید: نظرت در مورد مسافرتمان چه بود؟پسر پاسخ داد:
عالی بود پدر! پدر پرسید آیا به زندگی آنها توجه کردی؟پسر پاسخ داد: بله پدر! و پدر پرسید: چه چیزی از این سفر یاد گرفتی؟
پسر کمی اندیشید و بعد به آرامی گفت: فهمیدم که ما در خانه یک سگ داریم و آنها چهار تا. ما در حیاطمان یک فواره داریم و آنها رودخانه ای دارند که نهایت ندارد.
ما در حیاطمان فانوس های تزیینی داریم و آنها ستارگان را دارند.
حیاط ما به دیوارهایش محدود می شود اما باغ آنها بی انتهاست! با شنیدن حرفهای پسر، زبان مرد بند آمده بود. بعد پسر بچه اضافه کرد : متشکرم پدر، تو به من نشان دادی که ما چقدر فقیر هستیم…!!

چرا یوگا؟
Document


انجام حرکات یوگا فواید بسیاری برای سلامتی دارد
۱. یوگا اعتماد به نفس را تقویت می‌کند
«اعتماد به نفس برای هر کسی یک امتیاز به شمار می‌رود، به شما احساس خوبی می‌دهد و باعث می‌شود اطرافیان‌تان احساس آرامش و اطمینان کنند.» وقتی تازه شروع به کار می‌کنید این حرکات ساده هستند و به ترتیب پیشرفته‌تر می‌شوند. فراموش نکنید هیچ کس از کمی اعتماد به نفس بیشتر ضرر نمی‌کند.
۲. هر جایی می‌توانید یوگا کار کنید
اگرچه خوب است که زیرانداز مخصوص به خودمان را داشته باشیم، به کلاس یوگا برویم یا در خانه‌مان فضایی راحت برای این کار داشته باشیم؛ اما بدون اینها هم، در هر جایی می‌توانید یوگا کار کنید.
۳. تنفس درست را یاد می‌گیرید
یادگیری تنفس به روش یوگا اثرات مثبت ملموسی به همراه دارد. که در مطلب بعدی حتما به آنها خواهیم پرداخت.
۴. شما را از حالت بدن‌تان آگاه می‌کند
حرکات یوگا می‌آموزند که با قامتی راست بایستید، به طوری که سر در راستای قلب، و قلب در راستای لگن‌ خاصره باشد. حتی هنگامی که نشسته‌اید اگر حالتی خمیده به خود بگیرید، متوجه می‌شوید و طرز نشستن را درست می‌کنید. نکته‌ی دیگری که متوجه می‌شوید این است که با اصلاح حالت بدن، نفس‌هایتان عمیق‌تر و در نتیجه تنفستان بهتر می‌شود.
۵. یوگا لزوما ورزش گرانی نیست
این روزها انبوهی از ویدئوهای آموزشی در دسترس شما است که می‌توانید از آنها استفاده کنید.
۶. بیشتر درنگ می‌کنید
با انجام یوگا، یاد می‌گیرید در لحظه زندگی کنید. توانایی آرام کردن ذهن و در آن واحد بر یک چیز تمرکز کردن، در تمام ابعاد زندگی‌ مفید خواهد بود.
۷. لاغر و قوی‌تر می‌شوید
از همان شروع یوگا متوجه شدم در بیشتر حرکات از وزن خودِ شخص به عنوان وزنه و مقاومت استفاده می‌شود. مثلا در پلانک یا حرکت سگِ سرپایین، شما باید وزن بدن‌تان را تحمل کنید. اگر به دنبال لاغر شدن و در عین حال داشتن ظاهری زیبا هستید، سریع‌ترین روش، انجام منظم حرکات یوگا است.
۸. یوگا استرس را از بین می‌برد
در دوره‌ی گذار، مثل زمان تعطیلات، یا هر زمانی که اوضاع زندگی کمی پیچیده است، تمرینات کوتاه یوگا (حتی به اندازه‌ی ۱۰ دقیقه، اگر بیشتر از این وقت ندارید) باعث کاهش تنش می‌شوند.

تنفس در یوگا
Document


یوگا شامل حرکاتی همراه با تنفس عمیق است که این امر با افزایش میزان جذب اکسیژن سبب بهبود عملکرد سلول‌های مغزی و کلیه قسمت‌های بدن می‌شود.
تنفس در یوگا
«پرانایاما» به معنی علم کنترل تنفس است که شامل حرکات و تمرینات متنوعی در یوگا می‌باشد. تنفس کامل در این ورزش شامل تنفس شکمی، شانه‌ای و سینه‌ای می‌شود.
تنفس شکمی
باهدف بهبود و تقویت انقباض عضله دیافراگم صورت می‌گیرد.
تنفس سینه‌ای
تنفس سینه‌ای سبب تقویت عضلات بین دنده‌ای می‌شود. با منقبض شدن این عضلات به جذب هوای بیشتر در ناحیه میانی قفسه سینه کمک می‌کند.
تنفس شانه‌ای
یکی از انواع تنفس در ورزش یوگا و نوعی تنفس سطحی به شمار می‌رود. در حین انجام، ترقوه‌ها و شانه‌ها به‌طرف بالا حرکت داده می‌شوند تا ریه‌ها از هوا پر شوند. این نوع تنفس به‌منظور افزایش ظرفیت ریه جهت انجام تنفس کامل صورت می‌گیرد.

مولانا
Document


جلال‌الدین محمد بلخی معروف به مولانا، مولوی و رومی
نام کامل وی «محمد بن محمد بن حسین حسینی خطیبی بکری بلخی» بوده است.
نفوذ مولوی فراتر از مرزهای ملی و تقسیمات قومی است. ایرانیان، افغان‌ها، تاجیک‌ها، ترک‌ها، یونانیان، دیگر مسلمانان آسیای مرکزی و مسلمانان آسیای جنوب شرقی در طی هفت قرن گذشته به شدت از میراث معنوی رومی تأثیر گرفته‌اند.
بیشتر آثار مولوی به زبان فارسی سروده شده‌است، اما در اشعارش به‌ندرت از ترکی، عربی و کاپادوسیه‌ای یونانی نیز استفاده کرده‌است.
مثنوی معنوی او که در قونیه تصنیف شده‌است یکی از عالی‌ترین اشعار زبان فارسی به‌شمار می‌رود. آثار او به‌طور گسترده در سراسر ایرانِ بزرگ خوانده می‌شود. و ترجمه آثار او در ترکیه، آذربایجان، ایالات متحده، و جنوب آسیا بسیار پرطرفدار و محبوب هستند.
سال ۶۰۴ هجری قمری در بلخ زاده شد. پدر او مولانا محمد بن حسین خطیبی معروف به بهاءالدین ولد و سلطان‌العلما، از بزرگان صوفیه و مردی عارف بود.
مؤمنه خاتون همسر بهاءالدین ولد و مادر جلال‌الدین محمد مولاناست. گور او در قرامان / لارنده کشف شده، بنابراین باید بین سال‌های ۶۲۶–۶۱۹/۱۲۲۹–۱۲۲۲ از دنیا رفته باشد.
شاعر پارسی‌گوی مولانا در ۳۷ سالگی عارف و دانشمند دوران خود بود و مریدان و مردم از وجودش بهره‌مند بودند.

داستان انعکاس زندگی
Document


پدر و پسری در کوه قدم می زدند که ناگهان پای پسر به سنگی گیر کرد به زمین افتاد و داد کشید: آآآییی!! صدایی از دور دست آمد: آآآییی!!
پسرک با کنجکاوی فریاد زد: کی هستی؟ پاسخ شنید: کی هستی؟
پسرک خشمگین شد و فریاد زد: ترسو! باز پاسخ شنید: ترسو!
پسرک با تعجب از پدرش پرسید: چه خبر است؟
پدر لبخندی زد و گفت: پسرم توجه کن و بعد با صدای بلند فریاد زد: تو یک قهرمان هستی! صدا پاسخ داد: تو یک قهرمان هستی!
پسرک باز بیشتر تعجب کرد.
پدرش توضیح داد: مردم می‌گویند که این انعکاس کوه است؛
ولی این در حقیقت انعکاس زندگی است. هر چیزی که بگویی یا انجام دهی زندگی عیناً به تو جواب می‌دهد.
((اگر عشق را بخواهی عشق بیشتری در قلبت به وجود می‌آید و اگر به دنبال موفقیت باشی آن را حتمآ به دست خواهی آورد. هر چیزی را که بخواهی زندگی همان را به تو خواهد داد.))

تکه‌ای از کتاب چشم‌هایش
Document


پرده ی چشم هایش صورت ساده‌ی زنی بیش نبود.و صورت کشیده ی زنی که زلف هایش مانند قیر مذاب روی شانه ها جاری بود. همه چیز این صورت محو می‌نمود.
زیر تابلو، زیر قاب عکس، استاد به خط خود نوشته بود: چشم هایش- یعنی چشم های زنی که او را خوشبخت کرده یا به روز سیاه نشانده. چشم های زنی که در هر حال در زندگی استاد اثر سنگینی گذاشته و نقاش را برانگیخته است.
به چه قصد این صورت را ساخته بود؟ آیا بدین منظور که از غربت پس از مرگش هدیه ای برای معشوقه اش فرستاده و بدین وسیله وفاداری و دلدادگی خود را بروز داده باشد؟
یا اینکه می خواسته به زنی که با چشم هایش او را اسیر کرده بود بگوید که من تو را شناختم به طوری که خودت نتوانستی خویشتن را بشناسی، و من میدانم تو باعث شدی که من امروز زجر بکشم.
شاید هم می خواهد بگوید: ای چشم ها، اگر صاحب شما با من بود من تاب می آوردم و کامیاب می شدم. بالاخره زن ناشناس را یافتم، با او آشنا شدم.
من این زن را با صفت ناشناس خوهم خواند. چون خودش مدعی است که هیچ کس تا به حال او را نشناخته.
من هیچ وقت در زندگی نفهمیدم که چه می خواهم. همیشه قوای متضادی مرا از یک سو به سوی دیگر کشانده و من نتوانسته ام دل و جان فدای یک طرف بکنم و طرف دیگر را از خود برانم. بدبختی من در همین است.
بعد ها همیشه در نظرم بود که اگر آن روز او کمی، فقط به اندازه ای که از هر مرد عادی ساخته است با من مهربانی میکرد، شاید روش دیگری در زندگی پیش میگرفتم.
کاش گدا بودم و موجودی مرا دوست میداشت. آن وقت جانم را فدا میکردم. رفتار او در کارگاه نقاشی در زندگی من تاثیر قاطع کرد.

جملاتی از کتاب قلعه حیوانات
Document


بشر یگانه دشمن واقعی ماست. بشر را از صحنه دور سازید. ریشه گرسنگی و بیگاری برای ابد خشک می شود. بشر یگانه مخلوقی است که مصرف می کند و تولید ندارد. نه شیر می دهد. نه تخم می کند. ضعیف تر از آن است که گاوآهن بکشد و سرعتش در دویدن به حدی نیست که خرگوش بگیرد. معذلک ارباب مطلق حیوان است. اوست که آنها را به کار می گماردو از دسترنج حاصله فقط آنقدر به آنها می دهد که نمیرند. و بقیه را تصاحب می کند.
رفقا به یاد داشته باشید که هرگز نباید در شما تردیدی پیدا شود. هیچ استدلالی نباید شما را گمراه سازد هیچ گاه به کسانی که می گویند انسان و حیوان مشترک المنافعند یا ترقی یکی منوط به پیشرفت دیگری است اعتماد نکنید این حرف ها دروغ محض است. بشر به منافع هیچ موجودی نمی اندیشد در این مبارزه باید بین ما حیوانات رفاقت و اتحاد کامل وجود داشته باشد بشر جملگی دشمن و حیوانات جملگی دوستند.

جملاتی از کتاب کیمیاگر
Document


1. ناتوانی و بی لیاقتی مردم در انتخاب سرنوشت خودشان...
2. بزرگترین دروغ عالم: در مرحله ای از زندگی کنترل آنچه بر سرمان می آید از دستمان خارج می شود و سرنوشت، هدایت آن را بر عهده می گیرد.
3. در مرحله‌ای از زندگی آدمها، هر چیزی روشن و امکان پذیر است. آنها نه از خیالبافی و نه از آرزوی کارهایی که می خواهند در زندگیشان رخ دهد، هراسی ندارند. اما با گذشت زمان، نیرویی مرموز آنها را متقاعد می کند که دسترسی به افسانه شخصی شان غیر ممکن است.
4. هرکس که باشی یا هر کاری که انجام دهی وقتی واقعاً از صمیم قلب چیزی را بخواهی، آنگاه این خواسته ی تو از روح جهان سرچشمه می گیرد و تو مأمور انجام آن بر روی زمین می شوی.
5. مردم خیلی زود در زندگیشان به دلیل هستی خود پی می برند، شاید به خاطر همین است خیلی زود تسلیم می شوند. اما همیشه وضع به همین صورت نیست.
6. یکنواختی ایام برای آدمها باعث می شود متوجه چیزهای خوبی که هر روز با طلوع خورشید در زندگیشان اتفاق می افتد، نشوند.
7. خداوند برای هرکس در زندگی مسیری قرار داده است که باید آن را طی کند. کافی است نشانه هایی را که خداوند بر سر راهت قرار داده، بخوانی.
8. هرگز قبل از اینکه چیزی را بدست آوری، وعده آن را به کس دیگری نده.
9. گاهی نمی‌توان مسیر جریان رودخانه را عوض کرد.
10. هرگز از رویاهایت صرف نظر نکن، به دنبال نشانه ها برو...
11. اتخاذ تصمیم فقط یک شروع است. وقتی آدمی تصمیمی بگیرد وارد جریان تندی می شود و این جریان او را به جاهایی می کشاند که هرگز هنگام تصمیم‌گیری تصورش را هم نمی کرده است.
12. اگر انسانها قادر باشند به آنچه که در زندگی نیاز دارند و به آنچه خواهان آن هستند دست پیدا کنند، هرگز لازم نیست از ناشناخته‌ها بترسند.
13. زبان "عشق" چیزی است که قدرت خود را وقتی دو نگاه با هم تلاقی می کنند به کار می گیرد. عشق، زبانی با سابقه تر از بشریت و قدیمی تر از کویر...
14. همه ی آدمها، دنیا را همان جور که می خواهند ببینند، می بینند، نه آنجوری که هست.

جملاتی از کتاب عقاید یک دلقک
Document


کسی که آواز بخواند هنوز زنده است؛ و کسی که گرسنه شود و از خوردن غذا لذت ببرد. هنوز از دست نرفته است.
من گمان می کنم در تمام دنیا کسی پیدا نشود که بتواند یک دلقک را بفهمد حتی یک دلقک هم یک دلقک دیگر را نمی فهمد چه برسد به یک آدم معمولی...
بهترین محافظ انسان، توانایی های شغلی و حرفه ای او با توجه به ساختمان بدنش می باشد.
انسان بایستی بعضی کارهای حتی به ظاهر احمقانه را فورا و بدون تفکر و تامل انجام دهد.
هرگز نباید سعی در تکرار لحظات داشت. باید آنها را همانگونه که یک بار اتفاق افتاده اند فقط تنها به خاطر آورد.
من به هیچ وجه چیزی را مسخره نمی کنم. این قدرت را دارم که به چیزی که نمی توانم درک کنم احترام بگذارم.
وقتی می خواهم به تنهایی برای خودم چیزی در آشپزخانه سرهم کنم، احساس از دست رفتگی می کنم دستهایم از فرط تنهایی ندانم کار می شوند و احتیاج به باز کردن در قوطی کنسرو و یا شکستن تخم مرغ در تابه مرا به مالیخولیای عمیقی می‌کشد. من نمی‌توانم عزب باشم.

تنفس دیافراگمی و فواید آن
Document


تنفس دیافراگمی یک نوع تمرین تنفس است که به قوی شدن دیافراگم کمک می کند.دیافراگم ماهیچه ای است که نقش حیاتی در تنفس ما دارد. این نوع تنفس همچنین گاهی تنفس شکمی هم نامیده می شود.
این نوع تنفس فوایدی دارد که تمام بدن را تحت تاثیر قرار می دهد.تنفس دیافراگمی پایه ی تقریبا همه ی روش های ذهن آگاهی و مراقبه است و می تواند سطح استرس و فشارخون را پایین بیاورد و فرایند های جسمی مهم را تنظیم کند.
بیایید بیشتر در مورد اینکه این تنفس چه طور مفید است، چه طور انجام می شود و چه پژوهش هایی روی آن انجام شده است صحبت کنیم.
این نوع تنفس، پایه ی مدیتیشن و ذهن آگاهی است و به بهبود علائم بیماری هایی مانند سندرم روده ی تحریک پذیر، افسردگی و اضطراب، و بی خوابی کمک می کند:
به شما کمک می کند آرام بگیرید و اثرات مخرب هورمون کورتیزول بر بدن را کاهش می دهد.
ضربان قلب را کاهش می دهد.
فشار خون را کاهش می دهد.
کمک می کند علائم اختلال اضطراب پس از سانحه را کنترل کنید(ptsd)
ثبات عضلانی شما را بهبود می دهد.
به بدن کمک می کند بتواند از پس ورزش های سنگین بر بیاید.
ریسک آسیب ماهیچه ای را کاهش می دهد.
نرخ تنفس شما را کاهش می دهد و در نتیجه انرژی کمتری مصرف می کنید.
یکی از مزایای بزرگ تنفس شکمی، کاهش استرس است.
قرارگرفتن در استرس و تحت فشار بودن مانع می شود که سیستم ایمنی بدن شما در بالاترین ظرفیت خود عمل کند.
این موضوع در بلند مدت شما را در معرض خطر بیماری های مختلف قرار می دهد.
استرس بلند مدت، حتی اگر ساده و کوچک به نظر برسد- مثلا ماندن در ترافیک یا دعوا با عزیزان،می تواند به اضطراب و افسردگی منجر شود. بنابراین تمرین تنفس دیافراگمی این عوارض استرس را کاهش می دهد.
معمولا به افرادی که دچار بیماری مزمن انسدادی ریه هستند، توصیه می شود تنفس شکمی را انجام دهند.در این بیماران، دیافراگم تاثیر خود را از دست می دهد بنابراین انجام تنفس دیافرگمی به قوی کردن این ماهیچه و بهبود تنفس کمک می کند.
فرایند تاثیر تنفس دیافراگمی بر بیماری انسدادی ریه به شکل زیر است:در ریه های سالم دیافراگم بیشتر وظیفه را برای دم و وارد کردن اکسیژن به شش ها و بازدم و خروج کربن دی اکسید انجام می دهد.
در بیماری های تنفسی، مانند آسم، شش ها قسمتی از ارتجاعی بودن خود را از دست می دهند. بنابر این در زمان بازدم کاملا به محل قبلی خود برنمیگردند.
از بین رفتن خاصیت ارتجاعی شش ها باعث می شود مقداری هوا در آن ها باقی بماند و در نتیجه فضای کمتری برای دیافراگم برای دم و فروکشیدن اکسیژن باقی می ماند.
در نتیجه، بدن از گردن، کمر و قفسه ی سینه کمک می کیرد تا تنفس اتفاق بیفتد. این به این معناست که شما مقدار اکسیژن کافی دریافت نمی کنید.
تمرینات تنفسی از جمله تنفس دیافراگمی کمک می کنند تا شما هوا را به درستی از شش های خود خارج کنید و در نتیجه دیافراگم قوی تر می شود و سطح اکسیژن خون بالا می رود.
دستورالعمل تنفس دیافراگمی:
ساده ترین نوع تنفس دیافراگمی با دم از راه بینی و بازدم از راه دهان اتفاق می افتد.
در یک وضعیت راحت بنشینید یا روی زمین یا تخت خود یا هر سطح صاف و راحت دیگری دراز بکشید.
شانه های خود را آزاد و رها کنید.
یک دست خود را روی شکم و دست دیگر خود را روی قفسه ی سینه ی خود قرار دهید.
به مدت حدود 2 ثانیه هوا را وارد بینی های خود کنیدوعبور هوا از بینی های خود و بزرگ شدن شکم خود را حس کنید.در این نوع تنفس اطمینان حاصل کنید که شکم شما رو به جلو می آید در حالی که قفسه ی سینه تقریبا ثابت است.
لب های خود را غنچه کنید( مثل اینکه بخواهید با نی چیزی را بنوشید) ، کمی شکم خود را فشار دهید و به مدت 2 ثانیه هوا از دهان خود بیرون بدهید.
این گام ها را برای بهترین نتیجه چندین بار تکرار کنید.

تقویت فن بیان و گویندگی
Document


درهنگام روایت کردن و تعریف داستان و… نباید صرفا متکی به متن باشید. باید بتوانید سرتان را از روی کاغذ بلند کنید و با مخاطبان ارتباط چشمی برقرار کنید. وقتی در قالب گوینده ظاهر می‌شوید باید نقشی فعال و پویا ایفا کنید. فقط از روی متن چیزی خواندن و بی‌حس جملات را پشت سر هم ردیف کردن هیچ فایده‌ای ندارد.
لحن شما باید با لحن جاری در داستان تناسب داشته باشد. وقتی داستانی حماسی تعریف می‌کنید با زمانی که داستان شما شعری طنزآمیز است، کاملا متفاوت خواهد بود. باید بتوانید با توجه به متنی که از آن حرف می‌زنید و آن را تعریف می‌کنید، لحنی درخور و متناسب داشته باشید.
سعی کنید، بیان درستی داشته باشید. منظور از رعایت بیان مناسب، ادا کردن صداها به‌درستی است. درواقع به جای تلفظ لغات سعی کنید تا بیان درستی داشته باشید .برخی حروف مانند «ب، د، ج، پ، ت و ک» در بیان و تلفظ نیاز به تأکید بیشتری دارند. تأکید بر این حروف باعث می‌شود تا واضح‌تر صحبت کنید.
اگر می‌خواهید مطمئن باشید که مخاطب مهم‌ترین بخش‌های کلام‌تان را درک می‌کند، باید از صدای خود کمک بگیرد و تأکیدهای لازم را با صدای‌تان نشان بدهید.برای تأکید بر قسمت‌های مهم موردنظر خود، می‌توانید اندکی صدای‌تان را پایین بیاورید و سپس آن را بالا ببرید. این روش برای تحریک مخاطب بسیار مناسب است.
از اشتباهات رایجی که بیشتر مردم در فن بیان رعایت نمی‌کنند، یکنواختی و بالا بودن سرعت حرف زدن است. این ۲ مسئله با هم رخ می‌دهند، به این دلیل که وقتی تند صحبت می‌کنید، قادر به تغییر لحن خود نیز نیستید. نمی‌توانید انتظار داشته باشید که با سرعت نور صحبت کنید و صدای‌تان را نیز در نقاط مختلف روایت تغییر بدهید.
مشکل رایج دیگر در صحبت کردن بیشتر افراد، حاشیه رفتن است.خیلی مقدمه‌چینی نکنید. باور کنید مخاطب زیاد نمی‌پسندد که شما از ریشه‌ی داستان و چگونگی رسیدن آن به ذهن‌تان و… بداند.درطول تعریف کردن داستان نیز مدام به حواشی مختلف سرکشی نکنید. مثلا لازم نیست ماجرای خنده‌دار دیگری را که به ذهن‌تان رسیده است تعریف کنید و… . سریعا به سراغ اساس و استخوان‌بندی اصلی داستان بروید.
فرقی نمی‌کند که می‌خواهید درباره‌ی چه موضوعی و در چه قالبی صحبت کنید: مثلا شعری می‌خوانید یا داستانی را تعریف می‌کنید؛ در هر حال باید به اندازه‌ی کافی تمرین داشته باشید.هرچه بیشتر تمرین کنید و محتوای موردنظر خود را بهتر بدانید و بشناسید، مسلط‌تر خواهید بود و اعتماد‌به‌نفس بیشتری خواهید داشت و در این صورت مخاطب نیز بیشتر جذب شما خواهد شد.

جملاتی از کتاب چهار میثاق
Document


میثاق اول از چهار میثاق – با کلام خود گناه نکنید. به ما مى‌آموزد که جادوى سیاه کلام مى‌تواند همچون زهرى کام و روان شنونده را تلخ کند و این جادو تمام عمر همراه او باقى مى‌ماند و زندگى‌اش را تحت تاثیر قرار مى‌دهد. دون میگوئل در کتاب مثالى آورده از مادرى که چون خسته است به دخترش تشر مى‌زند که چه صداى بدى دارى، آواز نخوان! و همین باعث مى‌شود دخترک در تمام طول زندگى‌اش از ابراز وجود در این زمینه خوددارى کند.
میثاق دوم از چهار میثاق – «هیچ چیز را به خود نگیرید!» است. این میثاق همچون سپرى از شما در برابر جادوى سیاه کلام سایرین محافظت مى‌کند. همانند مثال قبل اگر دخترک حرف مادرش را به خود نمی‌گرفت، زهر کلام او زندگى‌اش را تحت تاثیر قرار نمی‌داد.
میثاق سوم از چهار میثاق – تصورات باطل نکنید؛ این میثاق در رابطه با باور درونى‌اى است که هر یک از ما در ذهن خود مى‌پذیریم و زندگى را بر پایه‌ى آنها مدیریت مى‌کنیم.
میثاق چهارم از چهار میثاق – این است که همیشه بیشترین تلاشتان را بکنید.
مشخصات کتاب
عنوان اصلی: چهار میثاق
عنوان فرعی: کتاب خرد سرخپوستان تولتک
نویسنده: دون میگوئل روئیز
ترجمه: دل آرا قهرمان
انتشارات: ذهن آویز
تعداد صفحات: ۱۱۴

جملات زیبای کتاب راز اثر راندا برن
Document


بزرگترین راز زندگی قانون جذب است.
قانون جذب می گوید که هر چیزی مشابه خود را جذب می کند بنابراین هنگامی که درباره چیزی فکر می کنی افکار مشابه را به سمت خود جذب می کنی.
افکار ما مانند آهنربا عمل می‌کنند و دارای امواج هستند.هنگامی که به چیزی فکر می کنی افکار را در کل جهان هستی پخش می‌شود و همانند آهنربا تمام خبر های مشابهی را که فرکانس یکسانی دارند به خود جذب می کنند.
هر چیزی که به بیرون ساخته می شود به منبع باز می‌گردد و این منبع خود تو هستی.
تو مانند یک برج مخابراتی انسانی هستی که با افکارت امواج را پخش می کنید.
اگر می خواهی چیزی را در زندگی تغییر دهی از طریق تغییر دادن افکار عمومی را که ساطع می‌کنی تغییر بده افکار روزمره تو زندگی آینده ات را می سازند
اگر راجع به چیزی زیاد فکر کنی و بیشتر بر روی آن تمرکز داشته باشی مطمئناً آن چیز در زندگی ات رخ می‌دهد
افکار تو تحقق می یابند.
قانون جذب مانند غول چراغ علاالدین تمام خواسته‌های ما را برآورده میکند.