خودشناسی

بعضی افراد همیشه خجالت می‌کشند و بعضی دیگر تنها در محیط‌های بزرگ اجتماعی این گونه اند. شروع کنید به تجزیه و تحلیل خود؛ چه چیزهایی باعث می‌شود شما محتاط‌تر باشید و یا بترسید؟ چه نقطه قوت‌هایی دارید؟ با چه کارهایی راحت‌ترید؟ از انجام دادن چه کارهایی لذت می‌برید؟ خودشناسی به شما کمک خواهد کرد تا سریع تر خجالت را کنار بگذارید و بهتر سخن بگویید. باید بدانید خجالتی بودن جزء “شخصیت” یک فرد نیست بلکه تنها یک مانع سر راه اوست که می‌شود برداشته شود. >br /> Document

اهمیت طرز فکر

طرز فکرتان را بهتر و مؤثرتر کنید:
طرز فکرتان در مورد خود و زندگی تقریباً تمام اتفاقاتی را که برای شما رخ می‌دهد را تعیین می‌کند، مسئولیت اصلی شما این است که کنترل طرز فکرتان را داشته باشید و تمرکز شفاف حرف‌ها و افکارتان را حفظ کنید. هم زمان، باید از فکرکردن به کارها و اموری که علاقه‌ای به آنها ندارید، خودداری کنید. این فرمول ساده، کلید واقعی سلامتی، شادمانی و رفاه شخصی است.
در واقع باید وقتی به اطراف نگاه می‌کنیم به جای مشکلات و دشواری‌ها به امکانات و فرصت‌ها توجه داشته باشیم. هدف این است که به مثبت اندیشیدن عادت کنید و مانند تمام عادت‌ها قابل یادگیری است. اگر این عادت را با تکرار مداوم تقویت کنید، سرانجام، در هر کاری که انجام می‌دهید شخصی کاملاً مثبت و سازنده خواهید شد. >br /> Document

چگونه فن بیان قوی داشته باشیم؟

احساسات مخاطب خود را بیدار کنید.
احساسات ما و ارتباطی که با محیط پیرامون خود برقرار می‌کنیم، نقش مهمی در تصمیم‌گیری‌ و جلب شدن توجه‌مان دارد. برای اینکه توجه و نظر مخاطب خود را جلب کنید باید سعی کنید احساسات او را بیدار کنید و او را تحت تأثیر قرار بدهید. یکی از روش‌های اصلی بیدار کردن احساسات افراد صدا زدن آنها با نام کوچک‌شان است. وقتی فردی را با نام کوچکش صدا می‌کنید به‌شدت او را تحت تأثیر قرار می‌دهید. سعی کنید احساساتِ دیگرِ مخاطب را نیز تحت تأثیر قرار بدهید. اگر مایلید با فن بیان خود تأثیرگذار باشید، باید بدانید که مخاطب شما در چه شرایطی قرار دارد. مثلا شاید تعجب کنید ولی وقتی افراد در فضای گرم قرار دارند یا نوشیدنی داغی مثل چای یا قهوه در دست دارند، هیجان بیشتری در آنها شکل می‌گیرد و با احتمال بیشتری طرف مقابل را فردی پرشور و گرم و صمیمی می‌بینند، در حالی‌که اگر نوشیدنی که در دستان شماست یخ و سرد باشد، احتمالا اتفاقات محیطی دوروبَر خود را با هیجان کمتری پیگیری می‌کنید. پس هیچ‌گاه از تأثیر محیط غافل نشوید چون حتی اگر فن بیان خوبی داشته باشید ولی در جای مناسب یا زمان مناسبی قرار نداشته باشید نمی‌توانید آن‌طور که باید و شاید توجه مخاطب خود را جلب کنید. حتما بخوانید:یک شخصیت کاریزماتیک چه ویژگی‌هایی دارد؟
بستر ذهنی مناسب ایجاد کنید.
مغز انسان اطلاعات دریافتی را براساس چارچوب‌های ذهنی خود طبقه‌بندی و تحلیل می‌کند. یعنی با توجه به بستر و زمینه‌ای که هر فرد در ذهن دارد، نسبت به داده‌های جدید واکنش‌های متفاوتی خواهد داشت. گذشته‌ی ما، تجربه‌ها، نظام زیستی، انتظارات فرهنگی، علایق، نظرات و خلق‌وخوی ما در ارجاع دادن داده‌های جدید و یافتن رابطه‌ای میان آنها تأثیرگذار است. پس برای جلب توجه مخاطب و قوی شدن فن بیان باید بسترسازی مناسبی برای او انجام بدهید. وقتی مخاطب را بشناسید و از پیش‌زمینه‌های ذهنی او باخبر باشید، نتیجه‌ی صحبت خود را به سمتی می‌برید که برای او آشناتر است و درک بهتری از مطلب پیدا می‌کند یا مثلا با توجه به این ویژگی ذهنی می‌توانید متناسب با هدف خود بسترسازی کنید و به مخاطب خود در رسیدن به نتیجه‌ی مورد نظرتان کمک کنید.
در تحقیقی که «الیزابت لفتس» (Elizabeth Loftus) و «جان پالمر» (John Palmer)، دو تن از اساتید دانشگاه واشنگتن انجام دادند مشخص شد که بسترسازی ذهنی برای مخاطب در استدلال و نتیجه‌گیری او بسیار مهم است. در این تحقیق به افراد ویدیوئی از یک تصادف نشان دادند و از آنها خواستند سرعت و خسارت احتمالی را برآورد کنند. این سؤال با استفاده از کلمات متفاوتی برای دو گروه مطرح شد. «فکر می‌کنید سرعت خودروها وقتی به‌هم برخورد کردند چقدر بوده است؟» و «فکر می‌کنید سرعت خودروها وقتی یکدیگر را داغان کردند چقدر بوده است؟» نتیجه نشان داد واژه‌های مختلفی که برای تصادف استفاده شده بود نقش زیادی در گمان و استدلال افراد داشت.
گروهی که با واژه‌ی «برخورد کردن» مورد پرسش واقع شده بودند، برآورد کمتری برای سرعت و خسارت در نظر داشتند اما گروه دیگر شدت خسارت و سرعت را بالاتر سنجیده بودند. در واقع کلمات متفاوت باعث شکل‌گیری بسترها و پیش‌زمینه‌های ذهنی متفاوتی در افراد شده بود. اگر می‌خواهید در هنگام صحبت تأثیرگذار باشید باید با بسترسازی ناب، ذهن مخاطب را به همان جایی ببرید که مطلوب شماست. با این کار فن بیان قوی‌تری خواهید داشت و می‌توانید تأثیرگذارتر باشید. حتما بخوانید:تاثیر حرکات دست در گفتگو و ۲۰ حرکتی که باید حتما یاد بگیرید.
غیرمنتظره باشید.
می‌خواهید بدانید که چگونه خوب صحبت کنید؟ در جواب این سوال باید گفت اول غیر منتظره به نظر برسید. اگر می‌خواهید با فن بیان قوی مخاطب را تحت تأثیر قرار بدهید باید بتوانید به‌موقع او را غافلگیر کنید. مغز ما گرایش زیادی به حفظ روند ارتباط با موارد آشنا دارد. یعنی وقتی با چیزی آشنا هستیم، راحت‌تر آن را می‌پذیریم و بی‌دردسر آن را قبول می‌کنیم، اما وقتی حرف غیرمنتظره‌ای بشنویم ناگهان تمام حواس و تمرکز ما به سمتش جلب می‌شود و با چالشی رو‌به‌رو خواهیم شد که به توجه و دقت بیشتری نیاز دارد. پس سعی کنید گاهی اوقات دیگران را غافلگیر کنید، غیرمنتظره باشید و در زندگی روند یکنواخت و ساده‌ای را در پیش نگیرید. از تغییر کردن، نظر اطرافیان و قضاوت‌های آنها نهراسید. البته انتخاب با شماست و پروراندن این ویژگی تا حد زیادی به خلق‌وخو و ویژگی‌های اخلاقی شما وابسته است.
اشتیاق و علاقه ایجاد کنید.
داشتن فن بیان قوی، نیازمند شناخت روش‌هایی است که اشتیاق و علاقه‌ی مخاطب را بیدار کند. برای این منظور باید تلاش کنید از چیزی حرف بزنید که برای او پاداش درونی و بیرونی به‌همراه داشته باشد. فرض کنید رئیس شرکتی هستید و برای تشویق به کارمندان خود هدیه و بُن تخفیف خرید تقدیم می‌کنید؛ به این پاداش، پاداش بیرونی می‌گویند. پاداشی که او را خوشحال می‌کند و منافعی برای او در پی دارد. اما اگر حق کار کردن در یک پروژه‌‌ی مهم و چالش‌برانگیز را به کارمند باهوش خود عطا کنید به او پاداش درونی داده‌اید، یعنی پاداشی که او را از درون ارضا می‌کند و به نیازهایی چون یادگیری بیشتر، شکوفایی استعدادها و… پاسخ می‌دهد. پس ضمن اینکه حرف‌های شما باید برای مخاطب‌تان خوشایند باشد، باید رغبت و میل درونی‌اش را نیز بیدار کند.
با دلیل و معتبر حرف بزنید.
داشتن فن بیان قوی مستلزم آگاهی از روش‌هایی است که مخاطب را متقاعد می‌سازد. مطالعات علمی می‌گوید وقتی با دلایل معتبر و با اطمینان صحبت می‌کنید، مخاطب گفته‌های شما را خیلی راحت‌تر می‌پذیرد. بسیاری از سرمایه‌داران با کمک گرفتن از مشاوران اقتصادی معتبر خود را از جست‌و‌جوی اطلاعات روزِ بازار خلاص می‌کنند، چون ذهن مایل است به حرف‌هایی توجه کند که از سمت مرجعی معتبر بیان می‌شوند. پس اگر با دلیل و معتبر حرف بزنید، بی بُر‌ و‌ برگرد مخاطب‌تان، خریدار حرف‌های شما خواهد بود و می‌توانید بر او تأثیر بگذارید.
رازآلود باشید.
هرچه در چنته دارید را یک دفعه رو نکنید. اجازه بدهید بخشی از شما همیشه پنهان بماند. البته این به‌ معنای پنهان‌کاری نیست؛ فقط بخشی از کلام شما باید مخاطب را به فکر وادار کند. مثلاً در ملاقات‌های اول ریز و درشت اطلاعات خود را بروز ندهید. متخصصان معتقدند بهتر است ملاقات‌های اول بیش از ۴۵ دقیقه زمان نبرند. اگر سخنرانی می‌کنید سعی کنید با مبهم نگه داشتن بخشی از گفته‌های خود میل به تحقیق و جست‌وجو را در مخاطب بیدار کنید. از نظر ذهنی وقتی چیزی را تمام و کمال می‌بینیم و می‌شناسیم، پرونده‌ی آن در ذهن ما بسته می‌شود و دیگر به آن توجه نمی‌کنیم و به یادش نمی‌افتیم.
 ارتباط برقرار کنید.
اگر می‌خواهید با قدرت بیان قوی همه را شیفته‌ی کلام خود کنید، نباید متکلم وحده باشید. بعضی‌ها دوست دارند ساعت‌ها بایستند و با رشادت تمام به تنهایی صحبت کنند. با این کار حوصله‌ی افراد دیگر سر می‌رود و در ذهن‌شان او را مانند طوطی‌ای پرحرف و از‌ خود راضی می‌بینند. پس سعی کنید هر چه بیشتر با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنید، اسم آنها را صدا بزنید و از آنها سؤال کنید. >br /> Document

تنفس عمیق برای تضمین سلامت

اینطور گفته می‌شود که حین ورزش، بدن اندورفین آزاد کرده که به کاهش افسردگی و ناراحتی‌ها کمک بسزایی می‌کند، اما غلبه بر خستگی فکری و افسردگی کار چندان ساده‌ای نیست. ممکن است شما اینقدر وقت اضافه نداشته باشید که یک ساعت یا چهل و پنج دقیقه را در باشگاه بگذرانید! ما الان می‌خواهیم یک راهکار فوق العاده عالی را برایتان عنوان کنیم:
فقط کافی است ۱۵ دقیقه زمان بگذارید! این روش را می‌توانید در هر زمان که خواستید به سادگی حتی در خانه انجام دهید و وضعیت سلامتیتان را ارتقاء دهید. وقتی این ۱۵ دقیقه‌ی فعالیت را با تنفس‌های عمیق به اتمام رساندید، اندورفین‌ها در بدنتان آزاد شده و احساس فوق العاده‌ای به شما دست خواهد داد. با این روش تمایل و علاقه‌تان به ورزش کردن هم بیشتر می‌شود چون دوست دارید این حال را بیشتر و بیشتر تجربه کنید.
نکته مهم این است که اگر ۱۵ دقیقه در روز را به انجام تمرینات ساده به همراه تنفس عمیق اختصاص دهید، بسیار بیشتر از اینکه هفته ای دو جلسه ی ۴۵ دقیقه ی را در باشگاه بگذرانید، نتیجه خواهید گرفت، به ویژه اینکه در شرایط فعلی با تهدیدهای کرونایی، ممکن است رفتن به امکان عمومی با خطراتی همراه باشد. اگر این فعالیت‌ها را صبح بعد از برخاستن از خواب انجام دهید، تا آخر روز پرانرژی و شاداب خواهید بود. در ادامه نمونه‌هایی از تمرینات مناسب تنفس عمیق را ذکر کرده‌ایم که به چیزی جز توانایی نفس کشیدن و انجام فعالیت‌های ساده ی جسمی نیاز ندارد.
صاف بایستید، طوریکه دست‌ها در کنار بدن باشد. هوا را از ریه‌ها خارج کنید. دست‌ها را بالا ببرید و کف دست‌ها را در بالای سر به هم بچسبانید و نفس را عمیقاً به داخل ریه ها بکشید. بعد به آرامی دست‌ها را دوباره به اطراف بدن برگردانده و همه هوا را از ریه ها خارج کنید. این تمرین را ۱۰ مرتبه انجام دهید.
بایستید، دست ها را در جلو قرار داده و خود را روی پنجه‌ی پا بلند کنید. حین انجام این کار نفس را در ریه فرو برید. در عمل بعدی دست‌ها را به عقب و پشت بدن برگردانده، پاشنه‌ها را به زمین گذاشته و نفس را خارج کنید. این تمرین را در بیست یا سی تکرار انجام دهید.
عادی بایستید، هوا را عمیقاً به داخل ریه‌ها برده و همینطور که ایستاده‌اید بدنتان را به عقب بکشانید (تا جایی که در توان دارید) و پل بسازید. بعد دوباره به جلو برگشته و همه‌ی هوا را بیرون دهید. این تمرین را هم ده مرتبه تکرار کنید. در انجام این تمرینات، اول روی نحوه‌ی تنفس خود و دوم روی حرکات بدنتان تمرکز کنید. می‌توانید این تمرینات را صبح‌ها یا هر زمان دیگری که فکر می‌کنید نیاز به تقویت روحیه دارید انجام دهید.
br /> Document

انتقاد سازنده

خداحافظی با احساسات شخصی برای انتقادی سازنده، احساسات شخصی خود را فراموش کنید. اگر احیاناً رفتار دیگران یا عملکرد آنها سبب عصبانیت شما شده است بهتر است هنگام نقد کردن این حس را سرکوب کنید و مثل یک ناشناس صحبت کنید. فراموش نکنید که تُن صدای خود را حفظ کنید و وقارتان را در صحبت کردن از دست ندهید.
لبخند و استفاده از زبان بدن با نگرش خالقانه وارد مقوله انتقاد شوید. زبان بدن را چاشنی نقد خود کنید و بگذارید دیگران همدلی شما را حس کنند. تماس چشمی پایدار را حفظ کرده و سعی کنید از تکان دادن بیش از حد دست ها، پاها و تغییر حالت صورتتان خودداری نمایید.
حفظ تُن صدا، رعایت ادب و دوری از واکنش تهاجمی تُن صدا گاهی از کلماتی که که در انتقاد سازنده استفاد می‌کنید مهم‌تر است. از گفتن جملات توهین آمیز خودداری کنید. برای انتقاد سازنده از تکرار مداوم کلمه "تو" یا "شما" بپرهیزید و سعی نکنید جوری وانمود کنید که شما و مخاطبتان در دو جبهه متقابل هستید!
br /> Document

ناگفته های تبق زدن

ناگفته‌های تپق زدن نکته مهم این است که بدانید تپق زدن چیز عجیبی نیست! اکثر اوقات می‌توانید با یک اصلاحیه ساده از آن تپق عبور کنید و گاهی اوقات نیز می‌توانید با طنز آن را مدیریت کنید.
️جلوگیری از تپق زدن 🔸صاف بایستید، حتی اگر عصبی هستید. نحوه ایستادن شما تصویری خوب از اعتماد به نفس شما را به دیگران القا کرده و در ضمن منجر می‌شود تا راه‌های تنفسی شما باز شده و دم و بازدمی قوی و آرام داشته باشید. راحت و درست بنشینید؛ شکم را به داخل کشیده و قفسه سینه را بالا بدهید.
از عصبانیت اجتناب کنید. افرادی که بیش از حد سریع و تند صحبت می‌کنند، اصولاً یا عصبی مزاج بوده یا از کمبود اعتماد به نفس رنج می‌برند. گاهی اوقات وانمود کردن به این که عصبی نیستید هم می‌تواند سرعت صحبت کردن شما را به حالت نرمال برگرداند. 🔸 از گفتن مطالب غلط نهراسید. همه اشتباه می‌کنند؛ بهترین کار در این شرایط این است که اشتباه خود را اصلاح کنید یا اگر کم اهمیت است، به صحبت‌هایتان ادامه دهید.
✨تمرین هایی برای جلوگیری از تپق زدن✨✨ 🔹صدای خود را ضبط کنید و سپس به آن گوش کنید. از این فرصت استفاده کرده و جملات نامفهوم و نامعقول را پیدا کرده و اصلاح کنید. 🔸با خواندن متون مختلف با صدای بلند و ادا کردن کلمات به آرامی و درستی، تلفظ صحیح کلمات را تمرین کنید. 🔹 اگر جمله یا کلمه‌ای را زمزمه وار ادا کرده‌اید به عقب برگردید و دوباره جمله را تکرار کنید. برخی از واکه‌ها را با دهان باز تمرین کنید. 🔸حداقل ده دقیقه در روز متون مختلف را با صدای بلند بخوانید.
br /> Document

چطور شمرده صحبت کنیم؟

سخنرانانی هستند که خیلی تند صحبت می‌کنند. آنقدر تند که مخاطبان آنها واقعاً کلافه می‌شوند چون درصدی از صحبت‌های او را متوجه نمی‌شوند. این افراد شاید همه‌ی ویژگی‌های یک سخنران خوب را داشته باشند ولی همین عامل به شدت کیفیت کار آنها را زیر سوال می‌برد و از جذابیت سخنرانی می‌کاهد.
بسیاری از افراد این مشکل را دارند اما جالب است بدانید که تند صحبت کردن با انجام چند تمرین فن بیان که بسیار کاربردی هم هستند، تصحیح خواهد شد و شما نتیجه لازم را خواهید گرفت.
یکی از بهترین تمرین‌ها برای رفع این مسأله، تمرین با یک خودکار است. اینگونه که انتهای خودکار را بین دو دندان جلویی خود قرار می‌دهیم و شروع می‌کنیم به صحبت کردن و روزانه در چند نوبت ۳ دقیقه‌ای این کار را انجام می‌دهیم. با این تمرین تا حد زیادی از سرعت گفتار ما کاسته می‌شود و بسیار شمرده تر صحبت خواهیم کرد.
با تمرین خودکار شما در حقیقت به لب‌های خود این تمرین را می‌دهید که کمی آهسته‌تر و البته بیشتر باز و بسته شوند و از همین طریق بهتر و واضح‌تر صحبت خواهید کرد. البته این تمرین برای تقویت زبان و همچنین تارهای صوتی نیز بسیار موثر است.
br /> Document

نحوه تنفس صحیح

درست نفس کشیدن یک هـنر می‌بـاشـد کـه قـابـل یادگیری است. ما همواره در حــین تنفس تنها از‌ بخشی از ظرفیت تنفسی خود بهره می‌گیریم. در زیر چند تمرین ساده وجود دارد که به شما کمک می‌کنـد درست نفس بکشید..
تنفس ترقوه‌ای: کم عـمـق‌ترین و بدترین نــوع تنفس می‌باشد. درحین تنفس شانه ها و استــخوان تـرقـوه بـالا آمـده در حـالی کـه در هـنـگام عـمــل دم منقبض می‌گردد. بـیشترین میزان انرژی در این نوع تنفس مصرف شده امـا کـمتـریـن مـیـزان اکسیژن به ریه ها می‌رسد.
تنفس با قفسه سینه: این نوع تنفس بوسیله عـضلات دنـده‌ها توسط منقبض و منبسط کردن قفسه سینه صورت می‌گـیـرد. این تنفس نیز ناقص می‌باشد.
تنفس عمیق شکمی: بهترین و عمیق‌ترین شکل تنفس می‌باشد. هوا به بخش اعظم شش‌ها وارد می‌شود و دیافراگم نیز بدرستی بکار گرفته می‌شـود. بـرای دسـت‌یابی به بهترین روش تنفس مراحل زیر را پیروی کنید، در؛ابـتدا ممکن است آنها برای شما دشوار بنظر برسند اما با اندکی ممارست قطعاً متوجـه تفاوت در عملکرد خود خواهید شد. روی یـک ســطح هموار به پشت دراز بکشید و یک بالش زیر سر خود قرار دهید:
فعالیت بخش تحتانی شش را افزایش دهید(ناحیه شکم): یک دست خود را روی شکم خود قرار دهید. عضلات شکم خود را منقبض کنید تا سفت شوند. مجددا آن عضلات را شل کنید تا تفاوت میـان انـقـبـاض و شـل بـودن عـضـلات آن ناحیه را احساس کنید. این تمرین را ۵ مرتبه تکرار کنید تا آگاهی شما از ناحیه شکم افزایش یابد. چند لحظه استراحت کنید و سپس نفس بکشید. مـهـم نیـسـت سـریـع نـفــس بکشید و یا آهسته. یک دست خود را روی شکم قرار دهید؛ بـه طـریقـی نـفـس خود را به درون بکشید تا دست واقع روی شکمتان به سمت بالا حرکت کند. از طریق دهانتان عمل بازدم را انجام دهید با صدای کشیده هااااا. توجه کنید که چگونه شکم شما از هوا خالی شده و دستتان به پایین باز می‌گردد. این عمـل را ۱۰ مرتبه تکرار کنید..
فعالیت بخش فوقانی شش را افزایش دهید (ناحیه قفسه سینه): روی زمین دراز کشیده و دست‌های خود را از یکدیگر باز کنید طوری کـه دستـانـتـان خـط افـقـی و بدنـتان خط عمودی را تشکیل دهند. اکنون متوجه خواهید شد از هم گشـودن دستهایـتـان فـضای بیشتری در اختیار قفسه سینه شما قرار می‌دهد. اکنون دستان خود را محکم روی قفسه سینه قرار دهید بطور دســت به سینه؛ گویی خود را در آغوش گرفته اید. ۵ مرتبه این عمل را انجام دهید. این تمرین را تکرار کنید اما این بار نفس خود را به درون بکشید در حالیـکه دستان خود را کاملاً بسمت خارج از هم گشوده‌اید و نفس خود را خـارج کنـید در حالی که دستان خود را روی قفسه سینه بطور دست به سینه قرار داده اید. ۱۰ مرتبه این عمل را تکرار کنید..
فعالیت فوقانی و تحتانی را هماهنگ کنید: از طریق ناحیه شکم نفس بکشید و اجازه دهید هوا حفره قفسه سینه را نیز پر کند. این عمل را تا آنجا که ممکن است با ملایمت انجام دهید. این عمل را تکرار کنید تا انجامش برای شما سهل گردد. اکنون دم و بازدم خود را هماهنگ کنید. عمل دم را بدرستی انجام داده و سپس اجازه دهید هوا پیش از آنکه از ناحیه شکم خالی گردد نخست از بخـش فوقانی شش‌ها خارج گردد. آنقدر این تمرین را تکرار کنید تا، به سهولت قادر به انجامش گردید. تنفس صحیح برای شما بسیار حائز اهمیت می‌باشد چون با بکارگیری از ظرفیت شش‌ها اکسیژن بیشتری به بدنتان خواهد رسید و همچنین در هنگام مواجه با عـوامل استرس زا بهتر می‌توانید واکنش نشان دهید. نتایج تنفس صحیح عبارتند از: - افزایش تمرکز - حداکثر تبادل اکسیژن - آرامش ذهن در پی آرامش جسم
br /> Document

هفت راه علاقمند کردن شنوندگان

همه ی ما در بعضی از مراحل زندگی مجبور به سخنرانی کردن می‌شویم. مصاحبه‌ای برای کار جدیدتان، سخنرانی برای ناظر یا هیئت مدیره‌ی شرکت محل کارتان و... بله، همه‌ی این ها سخنرانی‌های بسیار مهمی هستند و می‌توانند آینده‌ی شما را رقم بزنند. پس نگذارید که این فرصت ها از دست بروند بدون اینکه شانس موفقیتتان را بالا ببرید.
در اینجا به نکاتی اشاره می‌کنیم که هنگام سخنرانی باید به خاطر داشته باشید:
شنوندگان را هم درگیر کنید. شنوندگان هم دوست دارند که وارد ماجرا شوند، نه اینکه فقط گوش کنند و حوصله‌شان سر برود. شما باید به آنها برای نشستن و گوش دادن به حرفهایتان دلیل بدهید. ۳۰ تا ۹۰ دقیقه زمان دارید تا بتوانید توجه آنها را جلب کنید. می‌توانید همان تکنیک قدیمی شروع کردن سخنرانی با یک مطلب طنز را به کار گیرید. اما ممکن است بسته به شرایط زمان و مکان ایده‌ی جالبی نباشد. دادن یک جنبه‌ی طنز به سخنرانی قابل قبول است اما اگر این جنبه را به صورت کلی وارد سخنرانی کنید با اینکه سخنرانی را با یک لطیفه شروع کنید بسیار متفاوت است. گاهی بهتر است که آن را با یک سوال آغاز کنید. این تکنیک بسیار جواب می‌دهد، چون شنوندگان را به خوبی وارد بحث می‌کند. در این زمینه تکنیک دیگری که گاهی توسط برخی از سخنرانان به کار گرفته می‌شود، بردن نام بعضی از اشخاص بین حضار است.
سرزنده و با روح باشید. بهترین سخنرانان کسانی هستند که چه در حرکاتشان و چه در سخن گفتن با روح و سرزنده هستند. خوب نیست که خود را پشت سکو پنهان کنید یا فقط در گوشه ای بایستید. دفعه‌ی بعد این کار را امتحان کنید: وقتی برای یک گروه ۲۰ نفره یا بیشتر سخنرانی می‌کنید، حین صحبت کردن بین شنوندگانتان راه بروید. هر از چند گاهی ایستاده و با رعایت جوانب، دستتان را روی شانه‌ی یکی از شنوندگان قرار دهید. با این کار باعث خواهید شد که توجه آنها به شما بیشتر جلب شده و به حرفهایتان دقیق‌تر گوش کنند.
صدایی تاثیرگذار داشته باشید. کسی توقع ندارد که مثل یک گوینده‌ی رادیو یا تلویزیون باشید ولی باید بتوانید صدایی خوشایند و سرگرم کننده تحویل دهید. هنگام سخنرانی به این چهار نکته توجه داشته باشید: تن صدایتان را هر از گاهی تغییر دهید، درجه‌ی صدا را بالا و پایین ببرید، سرعت صحبت کردنتان را تغییر دهید و گاه گاهی برای تاثیر گذاری بیشتر سکوت کنید.
از کارهایی که باعث پرت شدن حواس شنوندگان می‌شود دوری کنید. هیچ چیز به اندازه‌ی این کار نمی‌تواند یک سخنرانی را خراب کند. کنار گذاشتن عادت‌هایی مثل بازی کردن با کلید، خودکار، پول خرد و... مهم است و البته کار سختی نیست. گاهی هنگام تمرینات سخنرانیتان تصویربرداری کنید و بعد آنرا مرور کرده و پی به عادت‌های آزاردهنده‌تان ببرید تا بتوانید آن ها را کنار بگذارید.
لباس مناسب بپوشید. لباسهای شما اولین چیزی است که توجه دیگران را جلب می‌کند. باید متناسب با شرایط زمان، مکان و مخاطبانتان لباس بپوشید. متوجه باشید که کفش های اسپرت، شلوار جین و بلوزهای رنگی مناسب انجام یک سخنرانی رسمی نیست. به لباس پوشیدنتان خیلی دقت کنید.
حرف‌های تازه بزنید. از تکرار کردن داستان‌ها و خاطرات همیشگی پرهیز کنید. حرف‌های تازه بزنید. سعی کنید در سخنرانیتان جایی هم برای وقایع روز باز کنید. حتماً آن روز یا آن هفته اتفاق جدیدی افتاده است که در موردش صحبت کنید. حرف ها و مطالب تکراری، شنوندگان را خسته و بی حوصله خواهد کرد. حرف های جدید برعکس، آنها را راغب به گوش کردن و توجه بیشتر می‌کند.
تمرین داشته باشید. چندین مرتبه تمرین کردنِ سخنرانیتان می‌تواند باعث موفقیتتان شود چون معمولاً رقبایتان این کار را نخواهند کرد. معمولاً افراد فقط چند دقیقه قبل از سخنرانیشان نگاهی به نوشته‌هایشان می‌اندازند اما سخنرانان موفق همیشه برای تمرین سخنرانی وقت می‌گذارند
یک سخنران موفق از قبل برنامه‌ریزی می‌کند که چطور سخنرانی خود را شروع کند و چطور به پایان برساند. می‌داند که چه موقع بین حضار راه برود و چه عکس العملی نشان دهد. می‌داند که چه زمانی سکوت کرده و چه زمانی تن صدایش را تغییر دهد. می‌داند که به کجا نگاه کند. با تمرین کردن مطمئناً سخنرانی بهتری ارائه خواهید داشت.
Document

چگونه از زبان بدن در تدریس استفاده کنیم؟

از دست‌های‌ خود استفاده کنید، با دستان خود حرف بزنید. ⁣دست‌های شما شاخص اعتمادند، یعنی اگر دیگران دست‌های شما را نبینند، ممکن است به شما اعتماد نکنند. در زمان تدریس، همیشه باید دست‌های شما در معرض دید باشد. باید دست‌های‌تان را از جیب‌تان بیرون بیاورید و آنها را پشت خود یا زیر میز پنهان نکنید.
در مواجهه با رفتارهای نامناسب دانش‌آموزان، برخورد درستی داشته باشید: ⁣در زمان روبه‌رو شدن با رفتارهای نامناسب، از نظر فیزیکی در سطح آنها پایین بیایید (هم‌قد آنها شوید) و با آرامش درمورد پیامدهای بالقوه‌ی این رفتارها با آنها صحبت کنید. تأثیر این کار بسیار بیشتر از توبیخ‌ کردن آنها در مقابل هم‌کلاسی‌های‌شان است. اگر رفتار ناشایست آنها جدی است، بیرون کلاس یا پس از پایان کلاس با آنها صحبت کنید.
در مواجهه با رفتارهای نامناسب دانش‌آموزان، برخورد درستی داشته باشید: ⁣در زمان روبه‌رو شدن با رفتارهای نامناسب، از نظر فیزیکی در سطح آنها پایین بیایید (هم‌قد آنها شوید) و با آرامش درمورد پیامدهای بالقوه‌ی این رفتارها با آنها صحبت کنید. تأثیر این کار بسیار بیشتر از توبیخ‌ کردن آنها در مقابل هم‌کلاسی‌های‌شان است. اگر رفتار ناشایست آنها جدی است، بیرون کلاس یا پس از پایان کلاس با آنها صحبت کنید.
⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣از حالات چهره‌ی خود استفاده کنید: ⁣می‌توانید از حالت‌های چهره‌ی خود برای انتقال معانی فراوانی استفاده کنید. برای مثال، برای دریافت پاسخ‌های دانش‌آموزان، مشتاقانه به آنها نگاه کنید، وقتی دانش‌آموزی مردد به‌نظر می‌رسد، با لبخندِ خود به او اطمینان بدهید یا وقتی می‌خواهید دانش‌آموزان را تشویق کنید که درمورد پرسشی فکر کنند، ژستی متفکرانه بگیرید، مثلا دست خود را به چانه‌تان بگیرید.
⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣از فریادکشیدن و صدازدن نام دانش‌آموزان با صدای بلند پرهیز کنید: ⁣وقتی حس می‌کنید کلاس درس از کنترل شما خارج شده است، کافی است آرام بنشینید و بدون اینکه چیزی بگویید، دانش‌آموزان را نگاه کنید. با این روش، کلاس درس آرام و ساکت می‌شود و با حفظ آرامش خود، جذبه‌ی لازم در کلاس درس را به‌دست می‌آورید. در این حالت باید درس را متوقف کنید و منتظر بمانید تا دانش‌آموزان آرام شوند.⁣⁣ ⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣⁣ ⁣ Document

راهکار افزایش اعتماد به نفس

"نه" بگویید هر چقدر نه گفتن برایتان دشوارتر باشد، احتمال اینکه به اضطراب، فرسودگی شغلی و حتی افسردگی دچار شوید، بیشتر می‌شود. همه‌ی این عوامل باعث کاهش اعتماد به نفس در شما خواهند شد.
افرادی که اعتماد به نفس بالایی دارند، به خوبی می‌دانند که “نه” گفتن، به نفع آنهاست.
این افراد چنان عزت نفسی دارند که مخالفت خود را به وضوح بیان می‌کنند؛ وقتی زمان نه گفتن فرا می‌رسد، آنها از جملاتی مانند “فکر نمی‌کنم بتوانم انجام دهم” یا “شک دارم” استفاده نمی‌کنند.
این افراد با اعتماد به نفس “نه” می‌گویند زیرا می‌دانند نه گفتن به یک تعهد جدید، احترام به تعهدات فعلی‌شان است و به آنها فرصت می‌دهد تا با خیال راحت، وظایف قبلی‌شان را انجام دهند.
چهار مرحله نه گفتن به فرد مقابل خوب گوش دهید. قاطعانه نه بگویید. برای او دلیل بیاورید. به او راهکار دهید. Document

نکاتی برای بهتر و زیباتر سخن گفتن:

مردم پیوسته درباره‌ی شیوه سخن گفتن ما قضاوت می‌کنند. الفاظی که هنگام تکلم به کار می‌بریم، میزان هوشمندی و ظرافت ما را نشان می‌دهد. از طرز گفتار ما شنونده پی می‌برد چقدر مطالعه کرده‌ایم و با چه افرادی همنشین بوده‌ایم. بنابراین شیوه تکلم ما، اندازه‌ی فرهنگ و اطلاعات ما را نشان می‌دهد. بایستی همان زبان مادری خودمان را دقیق‌تر، شیواتر و روشن‌تر تکلم کنیم و برای دلنشین شدن سخن، از حرکات کلیشه‌ای و ساختگی و تکلف آمیز بپرهیزیم.
آوای شما باید دارای طنین ولحن موثر و گیرا باشد. اگر حنجره‌تان ضعیف است و نمی‌توانید کلمات را با آهنگ طنین دار و روان ادا کنید، بایستی حنجره خود را تقویت کنید و برای تقویت حنجره و پرورش صدا تمرین‌های زیر را انجام دهید:
در تنهایی با صدای بلند و شمرده کتاب بخوانید. هنگام ادای کلمات مراقب باشید که عیب های خود را در سخن گفتن برطرف کنید.
واژه ها را کشیده، روشن، رسا، آمرانه و طنین دار ادا نمایید. بهتر است در آغاز، واژه به واژه تکلم کنید و هنگام ادای هر واژه، بر روی آخرین حرف، کمی « مکث » نمایید. مثلاً درکلمه‌ی « شتاب» روی حرف «ب» اندکی مکث کنید. این کار موجب می‌شود تا کلمات و واژه ها را نیمه کاره رها نکنید و شتاب زده دنبال ادای کلمه پس از آن نگردید.
بهره گیری ازدستگاه ضبط صوت و شنیدن صدای خویش، در شناسایی و تصحیح معایب تلفظ بسیار موثر است.
هنگام تمرین خیال کنید با کسی گفتگو می‌کنید و می‌خواهید او را تحت تاثیر بیانات خود قرار دهید. بر روی هر واژه ای که ادا می‌کنید، تکیه کنید. جملات را چندین بار تکرار کنید تا ضعف‌های شما در تلفظ برطرف شود.
برای تقویت حنجره‌ی خود آواز بخوانید و درحین آواز خواندن، کوشش کنید طنین باشکوه و آهنگ دلنشین، به آوای خود دهید.
بدانید که بهترین راه بالا بردن اندوخته واژه‌ها و توان بهره گیری از کلمات و اصطلاحات متنوع، آراسته و دلنشین، مطالعه پیوسته آثار بزرگان ادب ایران و جهان است.
کوشش کنید تا استفاده از «فرهنگ لغات» برای شما به صورت عادت درآید و هر کجا در درک مفهوم لغت دچار مشکل می‌شوید، به آن رجوع کنید و آگاهانه تر این است که آن کلمه را ریشه یابی کنید
هنگام تمرینات تقویت حنجره، تنفس خود را تنظیم کنید تا در حین عمل دچار کمبود اکسیژن و یا «نفس نفس زدن» نشوید.
هنگام نرمش کردن نفس عمیق بکشید و این کار را بارها تکرار نمایید تا از ظرفیت شش‌های خود تمام و کمال استفاده کنید واکسیژن را به اندازه ی کافی به خون و سایر اندامهای بدن برسانید.
تنفس عمیق باید با دهان بسته و با بینی انجام شود. بی گمان پس از انجام دادن تمرینات گفته شده، هنگام سخنرانی و یا سخن گفتن، ازتنفس و اکسیژن به گونه‌ای بهره میگیرید که فقدان اکسیژن را حس نمی‌کنید و سخن شما شکلی لطیف و جاذب به خود می‌گیرد و به زیبایی سخن شما می‌افزاید. Document

مهارت تند خوانی

با بکار بستن نکات زیر مهارت تند خوانی را در خود تقویت کنید:
مکثــها و توقف‌های چشمان خود را حین مطالعه سطور کــاهش دهید. این همان تمرکزهای لحظه‌ای بر روی حروف و واژه‌ها اسـت. مـا هنگام خواندن هر یک از سطرهای یک مـتـن چشمان خود را بصورت جهشی بسمت جلو حرکت می‌دهیم؛ هر میزان که ما این مکثـها و جهشــها را کـاهش دهیـم سـرعـت خـوانــدنمان افزایش می‌یابد.
تـــعداد این توقفها معمولا در افراد کندخوان به ۷ بار در هر سطر می‌رسد اما شما می‌توانید این تعداد مکث را به ۳ بار در هر سطر کاهش دهید. نکته:هنگام مطالعه چشمان خود را در طول سطور حرکت دهید و نه سر خود را.
نکته: برای کاهش مکثها و توقفها می‌بایست حوزه دید خود را افزایش دهید. برای این منظور شما باید سعی کنید تا تصاویر واقع در گوشه چشمان خود را بدون اینکه بطور مستقیم به آنها نگاه کنید، ببینید. نکته:اجازه ندهید حین مطالعه دیدتان دچار سرگردانی گردد.
واژه ها را گروه بندی کنید. ما دیگر آموخته‌ایم که چگونه حروف را با یکدیگر ترکیب کرده و کلمات را خوانده و درک کنیم؛ اکنون باید بیاموزیم که دسته‌ای از کلمات را با یکدیگر ترکیب کرده و یک جمله را در آن واحد بخوانیم و در قدم بعدی باید بیاموزیم که چگونه جملات را دسته بندی کرده و مفهوم کلی یک پاراگراف را استخراج کنیم.
نکته: ثابت شده که دسته بندی واژه‌ها قوه ادراک و فهم را افزایش می‌دهد؛ بطور کلی مفهوم را آسانتر می‌توان از یک دسته واژه استخراج کرد تا از کلمات منفرد و حتی حروف تک.
هیچگاه به عقب باز نگردید. اغلب افراد عادت کرده‌اند هنگام مطالعه به عقب بازگشته و واژه‌ها و یا قسمتهایی از متن که بدرستی متوجه نشده‌اند را بازخوانی کنند؛ این کار فقط از سرعت خواندن شما می‌کاهد.
شما می‌توانید با مطالعه تکمیلی، قسمتهایی که بدرستی متوجه نشده‌اید را درک کنید. شاید با خودتان بگویید که این بازخوانی مجدد هم زمانبر است. اما بازگشت مکرر به عقب برای بازخوانی قسمتهای درک نشده به مراتب وقت گیرتر از مطالعه مجدد یک مطلب به روش تند خوانی‌ست.
هدفمند مطالعه کنید. هدف خود را از مطالعه هر مطلبی از پیش تعیین کنید که چه نوع اطلاعاتی را می‌خواهید کسب کنید؛ این کار سبب می‌گردد تا شما اطلاعات غیر ضروری و حاشیه‌ای را در فرآیند مطالعه حذف کنید.
فقط کلمات و مفاهیم کلیدی را مطالعه کنید. ما برای نگاشتن مطالب ناگزیریم پاره‌ای دستورات نوشتاری و ساختار صحیح جملات را رعایت کنیم اما هنگام خواندن نه؛ ۴۰ تا ۶۰ درصد کل یک متن از واژه‌ها و حروف بی اهمیت و غیر ضروری (البته برای درک آن) تشکیل یافته است، مانند حروف ربط ”و” و “یا”. بیاموزید تنها اسمها و افعال را بخوانید. نکات و مفاهیم اصلی یک پاراگراف را یافته و آن را در ذهن بسپارید و جزئیات خارج از موضوع اصلی را حذف کنید.
با صدای بلند مطالعه نکنید. سرعت ادا کردن و صحبت کردن بسیار کمتر از ظرفیت یادگیری و مطالعه شماست. در فرآيند مطالعه می‌بایست فقط چشمها و مغز درگیر باشند؛ سرعت قوه بینایی شما بسیار بیشتر از سرعت تکلم شماست.. بنابراین از تلفظ حروف و واژه‌ها حین مطالعه خودداری کنید؛ مسئله اصوات به همین جا ختم نمی‌شود؛ ما حین خواندن در ذهن خود نیز اصوات مرتبط با حروف و واژه‌ها را بیان می‌کنیم؛ این همان ندای درون شماست زمانی که به اصطلاح در دلتان مطلبی را می‌خوانید. یعنی ما پس از دیدن یک کلمه صبر می‌کنیم تا صدای مرتبط با آن کلمه (تلفظ) در ذهنمان کامل شود سپس به سراغ کلمه بعدی می‌رویم. این عادت نیز سرعت مطالعه شما را کاهش می‌دهد. به یاد داشته باشید که حذف کامل این صداها در مغز و ذهن غیر ممکن است اما می‌توان آنها را به حداقل رساند.
در محیط مطالعه خود هر عاملی که موجب پرت شدن حواس شما می‌گردد را حذف کنید.
هر میزان که شما با واژگان و اصطلاحات یک زبان آشناتر و مانوس‌تر باشید، درک بهتری نیز از متون نگاشته شده به آن زبان خواهید داشت. بنابراین تا می‌توانید واژه و اصطلاح جدید بیاموزید.
تمرین کنید، تمرین کنید. تا می‌توانید تند خوانی را تمرین کنید. تند خوانی نیز همچون سایر مهارتها نیاز به ممارست دارد.
تمرکز خود را حین مطالعه حفظ کنید. بدین مفهوم که در حین خواندن مطلبی، در آن واحد به چیز دیگری فکر نکنید. Document

تمرین تقویت بداهه گویی:

یکی از خطاهای رایج هنگام سخنرانی و ارائه این است که کلمات رو گم کنیم و به خاطر نیاوریم.
️فرض کنید یک واژه‌ی خیلی عادی را گم کنید و با گفتن  "اِاِاِ" یا "هوووم" دنبال کلمه مورد نظرتان بگردید.
اینکار باعث کم اثر شدن سخنرانی شما بر روی مخاطبتان می‌شود و البته اعتماد به نفس شما را هنگام ارائه کاهش می‌دهد.
تمرين دایره واژگان
-تمرین صبح زود: صبح زود که از خواب بلند می‌شوید  اولین کاری که انجام می‌دهید این باشد: یک برگ کاغذ بردارید و ۱۰۰ کلمه روی آن بنویسید. ✅چه کلمه ای؟ مهم نیست چه کلمه ای باشد، کلمات یا واژه‌هایی مثل:گلبرگ، کمک رسانی، فرشته، رادیو، قاب عکس، تدبیر، بهترین و... پس تا یکماه هروز صبح ۱۰۰ کلمه روی کاغذ سفید بنویسید.
این تمرین فقط ده دقیقه از شما زمان میگیرد، ۱۰ زودتر از خواب بلند شوید.
بعد از یک ماه دوستانتان به شما خواهند گفت که چقدر حاضر جواب  شده‌اید!!
تمرین جمله سازی:
روزانه به مدت ۲۰ دقیقه تا نیم ساعت یک برگه بردارید و هرکلمه‌ای به ذهنتان رسید راجع به آن ۳ خط بنویسید و با آن جمله بسازید.
اثرات این تمرین: قدرت سخنرانی بداهه رو به شدت در شما افزایش می‌دهد.
خودتان را جای دیگران بگذارید!!!
وقتی دو نفر با هم صحبت و یا بحث می‌کنند و یک نفر این وسط حرف کم میاورد و سخنی برای گفتن ندارد شما خودتان را جای شخصی بگذارید که حرف را کم آورده و در ذهنتان جواب مناسب را بدهید. Document

فن بیان

فن بیان در حقیقت، همان توان سخن گفتن (در هر شرایط و زمان) است. زمانی که صحبت از فن بیان به میان می‌آید، جدا از اینکه شما چه کسی هستید؟، چه کاری دارید؟، با چه کسی صحبت می‌کنید؟ و… فقط کافیست که از دانش، تمرکز، مهارت و سیستم گویش خود(زبان، فک، دهان، تارهای صوتی و...) به بهترین شکل ممکن استفاده کنید.
گر می‌خواهید با دوستان خود ارتباط خوبی برقرار کنید، روابط عمومی خوبی داشته باشید، منظور خود را به خوبی به مخاطبانتان منتقل کنید و همچنین کاری کنید که بقیه از همنشینی و صحبت با شما لذت ببرند، باید «فن بیان» خوبی داشته باشید.
یادگیری مهارت فن بیان برای همه افراد جامعه با هر شغل، با هر سطح تحصیلات و با هر جایگاه اجتماعی واجب است و موجب ارتقاء و پیشرفت در تمامی زمینه‌ها (مثل ارتباط موثر، بدست آوردن شغل دلخواه، موفقیت در کار، ازدواج موفق، تربیت فرزندان صحیح و...) می‌شود
برای یادگیری فن بیان باید قدرت کلامی خود را افزایش دهید و از تکنیک‌ها و تمرین‌های عمومی و اختصاصی استفاده کنید؛ باید بدانید با هر کسی چطور صحبت کنید و با هنرِ خود کاری کنید که همه از صحبت با شما لذت ببرند و اهداف خود را به طرز مطلوب پیش ببرید.
باید دقت کنید که اگر کسی از فن بیان خوبی برخوردار است، لزوماً نه گوینده خوبی است، نه سخنران خوبی و نه مذاکره کننده خوب! بلکه کسی که فن بیان خوبی دارد پیش زمینه این را دارد که یک سخنران، مذاکره کننده، گوینده و مدرس فوق‌العاده باشد!
در نگاه اول و به صورت کلی فن بیان یعنی خوب صحبت کردن، اما به نظر می‌رسد که تنها خوب صحبت کردن نیست که یک بیان را عالی می‌کند، بلکه فن بیانِ خوب از موارد زیادی تشکیل می‌شود. سؤالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که اولاً فن بیان چیست؟ و چگونه می‌توانیم فن بیان خوبی داشته باشیم یا به اصطلاح بتوانیم خوب و جذاب صحبت کنیم؟
فن بیان مجموعه‌ای از فنون و مهارت‌ها و تکنیک‌هایی است که در هنگام سخن گفتن از آن‌ها استفاده می‌شود و در نهایت منجر به ایجاد یک بیان عالی می‌گردد.
این فنون شامل کنترل استرس، نفس کشیدن صحیح، بیان درست کلمات، تمرین‌ ریتم و لحن‌های مختلف، تقویت تارهای صوتی، اصلاح مشکلات گویشی، استفاده از واژه‌های مفید و پر معنی در هنگام سخن گفتن، سکوت، فراز و فرودها، مکث بجا، آکسان گذاری دقیق، بداهه گویی اصولی و... است که در هنگام سخن گفتن بکار می‌بریم. پس می‌توان گفت که فن بیان علاوه بر اینکه خوب صحبت کردن است صحبت خوب کردن را نیز شامل می‌شود. Document

تنفس ریوی صحیح

️طول عمر و سلامتی، ارمغان تنفس صحیح برای کسانی است که تنفس عمیق و درست دارند. تنفس عمیق باعث می‌شود که تعداد دم و بازدم در یک دقیقه کمتر شود؛ معمولاً انسان‌ها در یک دقیقه ۱۶ بار نفس می‌کشند و این افراد عمر متوسطی دارند، و اگر فردی بیش از این در دقیقه نفس بکشد، مسلماً تنفسهایی سطحی خواهد داشت که دم و بازدم عمیق را به همراه ندارد؛ طول عمر چنین افرادی از حد متوسط و معمول کمتر است.
️اگر می‌گویند هیجان‌های عصبی مانند ترس، اضطراب و... از طول عمر می‌کاهد، به این خاطر است که تمام هیجان‌های عصبی اولین تأثیر خود را بر تنفس می‌گذارند. لطفاً از این پس به کسانی که عصبی، خشمگین و یا مضطربند با دقت نگاه کنید و ببینید که چقدر تنفس آنها در این مواقع سطحی و تند می‌شود.
️ گاهی اوقات در هنگام عصبانيت، تنفس به سی بار در دقیقه و حتی بیشتر می‌رسد؛ حالا خودتان حساب کنید که کسانی که مدام در هیجان‌های عصبی به سر می‌برند با تنفس سطحی خود چه بلایی بر سر سلامتی و طول عمر خویش می‌آورند و در عوض کسانی که از آرامش برخوردارند و با مهارت درست، خود را کنترل می‌کنند، چنان از تنفس عمیق و ژرفی برخوردار می‌شوند که مسلماً سلامتی آنها را مداومتر و طول عمرشان را بیشتر می‌کند.اخیراً در یکی از مجله‌های علمی، از تحقیقات مشترک دانشمندان ژاپنی و آمریکایی گزارشی ارائه شد.
️این دانشمندان به این نتیجه جالب رسیده‌اند که اگر انسان بتواند تعداد تنفس خود را در یک دقیقه از ۱۶ به ۱۲ کاهش دهد و در عوض عمیق‌تر نفس بکشد، چیزی حدود ۵۰ سال به عمر خود اضافه کرده است. ورزش کوهنوردی سلامت قلب، جسم و به دنبال آن طول عمر را به همراه دارد چرا که بر سیستم تنفسی اثر می‌گذارد.
️ورزشکاران رشته کوهنوردی با پیگیری مستمر ورزش در زندگی، کم کم بر حجم تنفسی خود افزوده و از تعداد تنفس خود در دقیقه می‌کاهند و به همین دلیل از سلامت و طول عمر برخوردار می‌شوند؛ در عوض سیگاری‌ها با سیگار کشیدن به سرعت از حجم تنفسی خود می‌کاهند و بر تعداد تنفس خود می‌افزایند، ضمن آن که تنفسشان را مسموم نیز می‌کنند و در نتیجه سلامتی خود را از دست می‌دهند و طول عمرشان کاهش پیدا می‌کند.
️ ازهمين امروز شروع كنيد و سعی كنيد در روز با چند بار تنفس عميق و آرام، بدنتان را به سلامتی دعوت كنيد. Document

فرد با صداقت را چگونه تشخیص دهیم؟

️از دیرباز، کف دست باز نشانه حقیقت، صداقت، بیعت و تسلیم بوده است. بسیاری از سوگندها با قرار دادن کف دست بر روی قلب صورت می‌گیرد و در بسیاری از فرهنگ‌ها، زمانی که شخصی در حال ادای شهادت در دادگاه است، کف دست خود را نمایان و بعد ادای شهادت می‌کند.
️در رفتار روزمره نیز همين گونه است؛ به عنوان مثال، زمانی که شخصی می‌خواهد کاملاً صادق و رک باشد، یک یا هر دو کف دست خود را در برابر طرف مقابل نمایان می‌کند و احتمالاً می‌گوید، «بگذار کاملاً رک باشم».
️ زمانی که شخصی رفتاری صادقانه در پیش می‌گیرد و یا شروع به گفتن حقیقت می‌کند کف دستهایش یا بخشی از آن ها را برای طرف مقابل نمایان می‌کند.

️کودک هنگام دروغ گویی یا پنهان کردن یک چیز، کف دستهایش را پشت خود قایم می‌کند. همچنین، فرد بزرگسالی که می‌خواهد دروغ بگوید، معمولاً دستهایش را در جیب خود می‌گذارد یا دست به سینه می‌شود و این حرکت، طرف مقابل وی را متوجه کتمان حقیقت می‌کند. Document

نکاتی در زمینه گویندگی:

️به روخوانی متن و توجه همزمان به مخاطب عادت کنید.
️ین فن و تکنیک در زمانی‌ که باید متن یا شعری را از رو بخوانید، بسیار مهم است. البته حفظ کردن متن هم فکر خوبی است امّا باید هر از گاهی به متن نگاه کنید تا از درست بودن آنچه می‌گویید، اطمینان حاصل نمایید. 
️زمانی‎که قرار است متنی را برای جمع بخوانید، بهتر است آن را چند بار تمرین کنید تا با نحوه‎ی چینش، جملات و عبارات آشنا شوید؛ بدیهی است در صورتیکه به متن دست‎نویس کاملاً تسلط داشته باشید، می‌توانید درحین روخوانی به مخاطبان نگاه کرده و با آنها ارتباط چشمی برقرار کنید.
️ اگر به صورت اتفاقی شما را مسئول روخوانی متنی در جمع قرار دادند و با آن متن آشنایی چندانی نداشتید، پیش از روخوانی، چند ثانیه‎ای را صرف مطالعه‎ی کلیت موضوع کنید؛ سپس با آرامش و طمأنینه شروع به روخوانی کنید. به یاد داشته باشید، حتی اگر کمی کندتر از حد معمول متن را روخوانی کنید، بهتر از آن است که دائماً به‎خاطر روخوانیِ سریع متن تپق بزنید.
️ تن، آهنگ و لحن صدای خود را بررسی کنید.
️اگر می‌خواهید فن بیان و گویندگی را به خوبی در کلام خود رعایت کنید، باید بتوانید ریتم، لحن و تُن صدایتان را تحت کنترل داشته باشید. اگر فقط با لحنی یکنواخت صحبت کنید، مخاطبان خود را خسته می‌کنید؛ هر چقدر هم که محتوای کلام شما جالب باشد، باز هم تفاوتی نخواهد کرد و مخاطبان با شما همراه نخواهند شد.
️یک سخنران و گوینده‌ی هوشمند، کسی است که لحن خاص و مربوط به هر متن را بداند. قطعاً شیوه‌ی بیان یک داستان حماسی با روخوانی از شعری طنز، متفاوت است. لحن شما باید با موضوع داستان یا شعری که می‌خوانید تناسب داشته باشد.
️در حین روخوانی یک متن، باید سرعت بیان خود را تحت کنترل در آورید. طبیعتاً سرعت شما باید کمتر از زمانی باشد که در یک مکالمه‌ی عادی گفتگو می‌کنید.
️شمرده صحبت کردن باعث می‌شود تا مخاطب را با خود همراه سازید و به او اجازه دهید که درک بهتری از مضمون حرفهایتان پیدا کند. درهنگام سخنرانی، بهتر است که با خود آب به همراه داشته باشید و پس از گذشت مدتی، گلویی تازه کنید. با این کار از سرعتتان هم کاسته خواهد شد.
️در سخنرانی و گویندگی، باید صدایی رسا و واضح داشته باشید اما این بدان معنی نیست که باید فریاد بکشید!!! هنگام شروع، نفسی عمیق و از دیافراگم بکشید و سپس به روخوانی متن بپردازید.
️ می‌توانید از این تمرین کمک بگیرید: صاف بایستید، سپس دستهایتان را روی شکم بگذارید؛ طوری دم و بازدم را فرو ببرید و به بیرون بدهید که احساس کنید شکمتان داخل میرود و دوباره بیرون میآید. در هر مرتبه از نفسگیری تا ۱۰ بشمارید. این نوع تنفس (تنفس دیافراگمی)، علاوه بر مزایای فراوان، استرس‌تان را هم کم کرده و شما را در حالت آرامش قرار می‌دهد.
️واضح سخن بگویید.
️بیشتر افراد هنگام صحبت کردن و سخنرانی، واضح و شفاف صحبت نمی‌کنند. شما باید در حین اجرا، مطمئن شوید که مخاطب، صحبتهایتان را به خوبی می‌شنود و درک می‌کند؛ بنابراین از آهسته صحبت کردن، زیر لب نجوا کردن و روخوانی نامفهوم متن بپرهیزید.
️سعی کنید تک تک حروف یک واژه را واضح ادا کنید. موقعی که با سرعت یک واژه را ادا می‌کنید، ممکن است برخی از کلمات آن واژه به درستی شنیده نشوند. برای جلوگیری از این مسئله، صدای خود را هنگام روخوانی از یک متن ضبط کنید تا متوجه شوید از کدام یک از کلمات سرسری عبور کرده‌اید و سپس نحوه‌ی ادای خود را اصلاح کنید.
️کلمات را درست تلفظ کنید. باید معانی واژگانی را که در شعر یا متن سخنرانی و داستان وجود دارند، بدانید. اگر در به خاطر سپردن تلفظ واژه‌ای مشکل دارید، نشانه و یادآوری کوچکی در کنار آن قرار بدهید تا درحین خوانش اشتباه نکنید. مدام نگویید اممم... و یا از اصوات مشابه استفاده نکنید.
️ درهنگام صحبت کردن نباید زیاد وقفه داشته باشید. این کار باعث می‌شود تا حواس مخاطب نیز پرت شود و دیگر به شما توجه نداشته باشد. Document

شناخت افراد با کمک زبان بدن

️در راه رفتن طبیعے ابتدا پاشنه پا بر روے زمین قرار مے گیرد و هماهنگ و آرام به سمت پنچه گرد مے شود. گام‌ها یک اندازه، با طول متوسط و هماهنگ هستند. فردے ڪه ڪارے دزدڪے و پنهانے انجام مے دهد، گام هاے ڪوتاه بر مے دارد، زیرا با پنجه راه مے رود چنین شخصے فردے ترسوست و از شجاعت لازم برخوردار نیست. معمولا افرادے ڪه در حال پنهان کردن موضوعی هستند به این صورت راه مے روند.
️افراد پیشقدم و با اعتماد به نفس، با گامهاے بلند راه مے روند و ابتدا پاشنه پا را بر روے زمین مے گذارند. یک مرحله بالاتر از فرد پیشقدم، انسانے است ڪه رژه مے رود. او داراے قدم هاے گزنده و محڪم است و دست هایش را در آسمان حرڪت مے دهد. چنین گامے در ارتش به ڪار مے رود، این نوع راه رفتن اجبارے در ارتش، قدرت عمل را بالا مے برد ڪه لازمه خصوصیت یک سرباز آماده است و این یعنے فردے مطمئن ڪه به هدف مدنظرش در حال نزدیک شدن است! Document

تماس چشمی برقرار کنید.

️تماس چشمی قبل از هر چیز نشان از ادب و احترام به دیگران است.
همچنین تماس چشمی باعث می‌شود که دیگران با دقت بیشتری به حرف‌های شما گوش دهند. اگر در یک جمع صحبت می‌کنید از میان جمعیت چند چهره دوستانه پیدا کرده و روی آن‌ها تمرکز کنید.
️به این ترتیب اعتماد به نفس شما افزایش یافته و حرف‌های خود را واضح‌تر بیان می‌کنید. اگر به پایین نگاه کنید با اعتماد به نفس به نظر نمی‌رسید و اگر موقع صحبت کردن به اطراف نگاه کنید، ممکن است بقیه به این فکر کنند که حواستان پرت شده و دنبال انجام یک کار دیگر هستید.
️به چشم افرادی که برای آن‌ها صحبت می‌کنید نگاه کنید.
️اگر از میان جمع کسی را ببینید که حواسش پرت شده، ممکن است فکر کنید که حرف‌های خود را به روشنی بیان نمی‌کنید؛ با این حال نباید اجازه بدهید حواس پرتی یک نفر تمرکز شما را بهم بریزد.
️وقتی برای جمعیت خیلی زیادی صحبت می‌کنید، برقرار کردن ارتباط چشمی مشکل است. در این مواقع روی تعداد محدودی از افراد تمرکز کنید. Document

چگونه با زبان بدن مناسب به دیگران انگیزه بدهیم؟

برای همه ما پیش آمده که در شرایط بحرانی در مقابل آشنایان، دوستان و اطرافیان قرار گرفته و نتوانسته‌ایم با کلمات، مرهمی بر زخمهای آنها بنهیم. گویا زبان گفتار کمک کننده نبوده است!
بهترین حرکات غیرکلامی(زبان بدنی) که می‌تواند در شرایط بحرانی به افراد آرامش و انگیزه بدهند عبارتند از👇
⭕️سریعتر حرف زدن (پر انرژی) ⭕️تغییر در لحن صدا ⭕️حالت بدن به شکل پذیرا و باز ⭕️کف دست‌های باز ⭕️تماس چشمی ادامه دار ⭕️لبخند ⭕️منعکس کردن زبان بدن طرف مقابل ⚠️در مقابل بانوان رو به رو ایستادن. ⚠️در مقابل مردان در یک زاویه ۹۰ درجه قرار گرفتن
وقتی به کسی انگیزه خوبی می‌دهید احتمالا می‌بینید که مردمک چشم‌های او گشاد شده است. او به احتمال زیاد سرش را به علامت تایید پایین می‌آورد و به گونه‌ای رفتار می‌کند که انگار شما نظر او را بازگو کرده‌اید. Document

گويندگان و یا سخنرانانی كه متنی را در پشت ميكروفن يا جلوی جمعی می‌خوانند در همان لحظات اول نشان می‌دهند كه پشتوانه مطالعه كاربردی دارند يا خير؟

🔹غلط‌خوانی 🔹لرزش صدا 🔹 ترس از خواندن واژه‌های پیچیده و عبارت‌های خاص 🔹ناديده گرفتن كلمات اصلی و شتاب در ادای متن ضعف سخنرانان و محروم بودن آنان از پشتوانه مطالعاتی را لو می‌دهد.
بر اثر مطالعه، مهارت مفهوم پردازی و نوگویی تقويت می‌شود و دايره واژگان گوينده گسترش می‌يابد؛
سخنگوی ثروتمند گوينده ثروتمند كسی است كه برخوردار از گنجينه واژگان باشد، بنابراين اگر گفتار سخنران و مجری را سكوی اول يا اصل نخست تلقی كنيم، زمانی كسی می‌تواند به خود اجازه حرف زدن در حضور تعداد افراد زیادی را بدهد كه، بخشی از متون گوناگون زبان فارسی را خوانده و مرارت مطالعه را کشیده باشد.
مطالعه ذوقی روشی شخصی برای تامين ذوق و سليقه فردی است و افراد بسياری اينگونه مطالعه می‌كنند اما جالب است بدانيد كه در گفتگو، ارتباط روزانه يا سخنوری توانا نيستند!
مطالعه كاربردی به سيری از مطالعات اتلاق می‌شود كه برای بيانی شیوا استفاده می‌گردند. چنين مطالعاتی پشتوانه كلامی سخنران و مجری به حساب می‌آيند و سكویی مطمئن برای پرش و ماندگاری در ذهن مخاطب هستند.
فراموش نکنید طبق مطالعات انجام شده، هنگامی که در مراوده با دیگران به ویژه در اولين برخورد هستید: ۴۷٪ درصد توجه به لبخند ۳۱٪ درصد توجه به چشمان شما ۱۱٪ درصد توجه به بوی شما ۷٪ درصد توجه به لباس شما و ۴٪ درصد توجه به موی شما دارند. اين شاید همان مشكل اساسی ما باشد. بیشتر لبخند بزنیم!! Document

تکنیک ۴۷۸ چیست و رمز آن در کاهش اضطراب چگونه است؟

این تکنیک که توسط دکتر ویل از دانش آموختگان دانشگاه هاروارد ابداع شده در واقع یک تکنیک تنفسی ضد اضطراب است به این معنی که شما یاد می‌گیرید که در مواقعی که تنش ندارید با تمرین مکرر آن، خود را برای کاهش اضطراب و پرخاشگری در مواقعی که تنش دارید آماده کنید.
روش اجرا بسیار ساده است؛ می‌بایست بر روی یک تخت و یا مبل راحتی دراز کشیده و در ابتدا به مدت ۴ ثانیه نفس را فرو دهید، سپس بمدت ۷ ثانیه نگه داشته و در نهایت بمدت ۸ ثانیه اجازه دهید که هوا از ریه‌هایتان خارج شده و این مراحل را چندین بار تکرار نمایید.
جمله‌ی نخست (فرقی نمی کنه...) 🔹اوقاتی که نظرمان را در مورد موضوعی جویا می‌شوند مگر می‌شود فرقی نکند؟ این جمله نشانِ منفعل بودن مخاطب یا بی‌تفاوتی اوست و از نظر آداب اجتماعی جمله مودبانه‌ایی نیست.
جمله ی دوم (بد نیستم...) 🔹وقتی که کسی حالمان را جویا می‌شود، اگر بد نیستیم چرا نمی گوییم خوبم؟ این جمله موجب می‌شود گمان کنیم مخاطب در ابراز احساسات مثبتش، بخل می‌ورزد یا انسان شاکری نیست؛ از همه مهمتر به خودِ ما تلقینِ احساسِ ناخوشی می‌کند. 🔸لطفاً حساس باشیم، نظر بدهیم، ابرازِ وجود کنیم و مثبت بیاندیشیم.
حساس ها نمی‌گویند: به من چه، فرقی نمی‌کنه، بد نیستم، من این مدلی‌ام، حوصله ندارم، نظری ندارم، که چی؟ تحمل ندارم، اعصابم خرده، همین که گفتم و... این جملات فاقد شعور عاطفی هستند.
این تمرین، به مرور تنش‌های عضلانی و اضطراب شما را برطرف کرده و سبب می‌گردد که در تنش‌های بین فردی، کنترل بیشتری بر رفتار خود داشته باشید و کمتر عصبی شوید. همچنین سبب کاهش حملات قلبی در شما می‌گردد. اگر هر روز این تمرین را انجام دهید، تاثیرات معجزه آسای آنرا متوجه خواهید شد. Document

️از گفتن دو جمله پرهیز کنید:جمله‌ی نخست (فرقی نمی کنه...) 🔹اوقاتی که نظرمان را در مورد موضوعی جویا می‌شوند مگر می‌شود فرقی نکند؟ این جمله نشانِ منفعل بودن مخاطب یا بی‌تفاوتی اوست و از نظر آداب اجتماعی جمله مودبانه‌ایی نیست.
جمله ی دوم (بد نیستم...) 🔹وقتی که کسی حالمان را جویا می‌شود، اگر بد نیستیم چرا نمی گوییم خوبم؟ این جمله موجب می‌شود گمان کنیم مخاطب در ابراز احساسات مثبتش، بخل می‌ورزد یا انسان شاکری نیست؛ از همه مهمتر به خودِ ما تلقینِ احساسِ ناخوشی می‌کند. 🔸لطفاً حساس باشیم، نظر بدهیم، ابرازِ وجود کنیم و مثبت بیاندیشیم.
حساس ها نمی‌گویند: به من چه، فرقی نمی‌کنه، بد نیستم، من این مدلی‌ام، حوصله ندارم، نظری ندارم، که چی؟ تحمل ندارم، اعصابم خرده، همین که گفتم و... این جملات فاقد شعور عاطفی هستند. Document

ضبط فایل‌های صوتی

یکی از بهترین راه‌های تقویت بیان و گویندگی که خودتان باید انجام دهید ضبط فایل صوتی است. زمانی که شما از خود، فایل صوتی ضبط می‌کنید، باعث می‌شود تا بتوانید اشکالات خود را بارها مورد بررسی قرار دهید و هر بار تلاش کنید تا آن را رفع کنید؛
به همین علت است که ضبط فایل صوتی همیشه یکی از بهترین تمریناتی بوده که برای تقویت فن بیان توسط استادان این حرفه ارائه می‌شده است.
گر برای مدت چند روز این تمرین را به طور مداوم انجام دهید، یعنی هر بار یک فایل صوتی از خود ضبط کنید و بعد با دقت آن را گوش دهید،
همچنین اشکالات خود را پیدا کنید و سعی کنید آنها را رفع کنید، بعد از مدتی باعث می‌شود که خطاهای شما به کمترین حد ممکن برسد و خودتان متوجه خواهید شد فایل صوتی که در ابتدا ضبط کرده‌اید با فایل‌های صوتی پایانی تا چه اندازه متفاوت هستند. Document

نکته‌ای مهم برای افزایش اعتماد به نفس در هنگام سخنرانی:

هنگام سخنرانی به افرادی که واکنش نشان می‌دهند، توجه کنید.
اگر احساس می‌کنید با مخاطب ارتباط مؤثر برقرار نکرده‌اید، ممکن است اعصاب‌تان تحت فشار قرار بگیرد و وقتی افرادی را می‌بینید که کاملاً بی‌علاقه به‌نظر می‌رسند، این فشار به‌طرز قابل ملاحظه‌ای زیاد می‌شود. به‌طور معمول می‌توانید به جمعیت نگاه کنید و افرادی را که به صحبت‌های شما واکنش نشان می‌دهند، مثلاً موقعی که نکاتی را بیان می‌کنید سر تکان می‌دهند، پیدا کنید. اینکه بدانید عده‌ای نظر شما را تأیید می‌کنند، حس اعتماد زیادی به‌وجود می‌آورد. هرچه بیشتر بر این افراد تمرکز کنید، اعتمادبه‌نفس‌تان بیشتر می‌شود و هرچه اعتمادبه‌نفس‌تان بیشتر شود، توجه افراد بیشتری را جذب می‌کنید. تاجایی‌که می‌بینید کل جمعیت با صحبت‌های شما سر تکان می‌دهند و بر لبه‌ی صندلی نشسته و به هر کلمه‌ی شما واکنش نشان می‌دهند. این صحنه ناگهان فشار را از روی اعصاب شما برمی‌دارد و حس خوبی به شما منتقل می‌کند. Document

معنی تپق زدن:

️️منظور ما از تپق زدن این است که در هنگام صحبت در هر شرایطی (سخنرانی، جلسات گروهی، صحبت‌های فردی و ….) کلمه یا جمله‌ای را اشتباه یا ناخواسته بگوییم…
️️انواع حالت‌های تپق زدن: 🔹 تلفظ نادرست یک کلمه 🔹داشتن مشکل در جمله بندی 🔹داشتن تکیه کلام 🔹نادرست بیان کردن لحن
️️علل تپق زدن در صحبت
️دچار استرس هستیم (و این استرس و ترس از سخنرانی و صحبت در جمع باعث می‌شود که مغز ما عملکرد کامل خود را نداشته باشد)
️️هنوز گرم نشده‌ایم (زمان بیشتری نیاز داریم تا زبان ما راحت در دهانمان بچرخد)
️️نیاز به تمرین زیادی داریم (چون هنوز با شرایط آشنا نیستیم و با تمرین از استرس کم می‌کنیم و تسلط بیشتری خواهیم داشت.
️️به زبان مسلط نیستیم (به زبان دیگری سخنرانی خواهیم داشت)
️️راه های مقابله با تپق زدن تمرینات سخنرانی بداهه از تمریناتی که کمک می کند که تپق زدن و اصطلاحاً سوتی‌های کلامی ما بسیار کم بشود و بسیار مسلط صحبت و سخنرانی کنیم، تمرینات بداهه است. تمرینات سخنرانی بداهه به ما کمک می‌کنند که مغزِ بسیار توانمند و فعالی در هوش کلامی داشته باشیم.
️️ حذف تکیه کلام و اِ.. گفتن از دیگر موضوعات بسیار مهم در ارتباطات، حذف تکیه کلام و اِ… گفتن است. این موضوعات نیز جزء تپق ها و سوتی‌های کلامی به شمار می‌روند.
️️تمرین بلند خوانی از دیگر تمرینات بسیار خوب برای صدا سازی و البته مدیریت تپق زدن و سوتی ندادن در سخنرانی این است که تمرین بلند خوانی را انجام دهید. Document

اهمیت فن بیان برای تمامی اقشار جامعه:

️️در روزگار ما هر انسانِ مترقی، پیشرو و مدرن امروزی، اهداف کوتاه مدت و بلند مدتی دارد که به دنبال رسیدن به آنها می‌باشد. می‌توان گفت در حقیقت درصدی بزرگی از موفقیت در این مسیر، به برقراری و یا عدم برقراری ارتباط موثر توسط او بستگی دارد.
️️به طور معمول، در حوزه‌ی ارتباطات کلامی و حتی غیر کلامی، نقایص و نقاط ضعف بسیاری وجود دارد که اگر نتوانیم این مشکلات را در برقراری ارتباط موثر مرتفع نماییم، قطعاً مسائل فراوانی در رسیدن به خواسته‌های ذهنی و قلبی ایجاد می‌گردد.
️️در حوزه ارتباطات کلامی، امروزه دسته‌ها و انواع گوناگونی وجود دارد که از آن جمله می‌توان به مذاکرات، مناظرات، مباحثات، گفتگوها و حتی سخنرانی‌ها اشاره کرد که هر کدام متناسب با خواستگاه عالی خود سعی در برقراری رابطه‌ی مؤثر انسانی نموده و در واقع همگی به دنبال 《فهمیده شدن》 می‌باشند.
️️هر انسانی لازم است بداند که امروز باید مسلح و مجهز به فنون ارتباطات کلامی و غیرکلامی باشد تا در عرصه های مختلف زندگی به اهداف مترقی خود دست یابد. مهم نیست شما در چه سن و یا چه حرفه‌ای مشغول به فعالیت هستید، یادگیری فن بیان و برقراری ارتباط موثر، قطعاً برای پیشرفت و موفقیت شما لازم است. Document

چند نکته برای بهتر صحبت کردن:

️️.شمرده صحبت کنید. در مورد افرادی که تند صحبت می‌کنند، این احتمال وجود دارد که مخاطب از یک جایی به بعد، دیگر به ادامه‌ی صحبت‌هایشان گوش ندهد.
️️پس دقیق و کمی آهسته‌تر کلمات را ادا کنید و بین جملات‌تان یک مکث کوتاه داشته باشید اما حواستان باشد که از آن سوی بام نیفتید! خیلی آهسته صحبت کردن هم مورد تائید نیست، اگر بیش از حد آهسته صحبت کنید،‌ صحبت‌ها به گوش مخاطب خسته کننده به نظر خواهد رسید.
️️.نفس عمیق بکشید. اغلب افراد هنگام صحبت کردن تند و کم‌عمق نفس می‌کشند و به همین علت صدایشان اصطلاحاً تو دماغی و غیرعادی شنیده می‌شود. البته گاهی نفس کشیدنِ غلط، به علت استرس است که موجب می‌‌شود صدا با کمی جیغ‌ همراه شود. بهتر است به جای قفسه‌ی سینه از دیافراگم نفس بکشید.
️️.صدایتان را ضبط کنید. خیلی‌ها با شنیدن صدای خودشان احساس خوبی نخواهند داشت اما با این وجود حتماً صدایتان را ضبط کنید و به آن گوش دهید با این کار می‌توانید به ایرادهای احتمالی خود پی ببرید.
️️ تلفظ‌های غلط، عه گفتن‌های بی دلیل، سرعت نامناسب هنگام صحبت کردن و... با این روش قابل تشخیص هستند‌. اتفاقاً این روزها که اکثر تلفن‌های همراه از قابلیت ضبط صدا برخوردارند، این کار راحت انجام می‌شود. حتی بد نیست حین تمرین از خودتان فیلم بگیرید تا بتوانید حالت بدن و تماس چشمی خود را هم زیر نظر بگیرید. Document

تمرین تنفس دیافراگمی:

️️در حالت خوابیده یک کتاب را روی شکم خود قرار دهید؛ زمانیکه عمل دم و بازدم را انجام می‌دهید کتاب باید با حرکت عمودی بالا و پایین برود.
️️برای تنفس بهتر، عمل دم را تا ده ثانیه و عمل بازدم را هم تا ده ثانیه انجام دهید و در بین دم و بازدم پنج ثانیه مکث کنید و این فرآیند را تمرین کنید تا تنفس دیافراگمی شما تقویت شود.
️️تمرین دیگر اين است که به صورت ایستاده به دیواری تکیه دهید، نفس را به داخل بدهید و شبیه (i) شوید، سپس نفس را بیرون دهید و شبیه (h) شوید؛
️️برای درک میزان پیشرفت خود، نفس عمیق بکشید و هنگام بازدم از یک تا پنجاه را بشمارید و این عمل را به‌صورت یک نفس انجام دهید و ببینید تا چه شماره‌ای پیش می‌روید؛ شماره‌ها را یادداشت کنید و بصورت روزانه میزان پیشرفت خود را بسنجید. Document

نکاتی در مورد انجام سخنرانے‌های کاری

️️اگر قصد دارید درمورد مسائل کاری و تجارے سخنرانے نمایید، باید افڪارتان را روے ڪاغذ پیاده ڪنید.
️️تمام مخالفت هایے ڪه ممڪن است افراد باهوش در پاسخ به ایده هایتان یاعدم پذیرش پیشنهادهای شما اعلام نمایند رابنویسید.
️️سپس یک یا چند پاسخ منطقے براے هریک از این مخالفت‌ها بنویسید.
️️هرگاه سوال، دغدغه یا مخالفتے مطرح مے شود باید به نحوے ڪاملا محترمانه با آن برخورد نمایید و طورے رفتار ڪنید ڪه گویے با دقت تمام در حال جستجوے بهترین راه حل ممڪن براے رفع آن دغدغه مے باشید. Document

اهمیت زبان بدن

️️سخنرانی بیش از هر امری به نوعی نمایش شبیه است؛ در این فرآیند وظیفه اصلی ما انتقال برخی نکات و اطلاعات کاربردی به مخاطب است. بی‌تردید سخنرانی خشک و بدون استفاده از زبان بدنِ بسیاری از ما، هیچ شباهتی به سخنرانی حرفه‌ای ندارد. وقتی ما از زبان بدن برای سخنرانی استفاده کنیم، تسلط بیشتری بر بحث خواهیم داشت، به علاوه، زبان بدن ما نمایش میزان استرس و نگرانی ما خواهد شد.
️️ یکی از گله‌های اصلی مخاطبان حاضر در همایش‌های مختلف ماهیت کسل کننده سخنرانی‌هاست. این نارضایتی ریشه در تلاش سخنران‌ها برای بیان صرف نکات شان بدون توجه به ایجاد لحظات لذت بخش یا اندکی شوخی با مخاطب است؛ توجه به زبان بدن گام نخست برای ترک حالت خشک و کسل کننده سخنرانی خواهد بود. Document

چطور در برابر ترس از سخنرانی بایستیم؟

️تمرین، تمرین، تمرین! تمرین کردن سخنرانی تسلط شما را افزایش می‌دهد و کمک می‌کند تا در زمان استرس حافظه‌تان بهتر عمل کند. پس آن را جدی بگیرید!
️ورزش کنید.. شاید برایتان عجیب باشد اما ورزش کردن در صبحِ سخنرانی، سلول‌ها، ساختار و کانال‌های مغزتان را برای کنترل بهتر استرس آماده می‌کند.
️مراقب آنچه می‌نوشید و می‌خورید باشید. سعی کنید در موقعیت‌های استرس زا از مصرف نوشیدنی‌هایی که شکر و کافئین بالا دارند خودداری کنید. علاوه بر این سعی کنید نوشیدنی‌های گرم بنوشید، چرا که نوشیدنی‌های سرد تارهای صوتی‌تان را منقبض کرده و احتمال لرزش صدایتان را بیشتر می‌کند‌.
️بدترین وقایع را تصور کنید. بدترین سناریویی که به ذهن‌تان می‌رسد را آماده کنید و برای آن شرایط تمرین کنید. این کار قدرت مدیریت بحران را در شما تقویت خواهد کرد.
️مخاطبتان را زود قضاوت نکنید. اگر در هنگام سخنرانی متوجه شدید چند مخاطب با چهره‌ای عبوث و گرفته به شما نگاه می‌کنند، سرخورده نشوید؛ ممکن است آن‌ها فقط خسته باشند!! به هر حال سعی کنید بهترینِ خود را ارائه دهید... Document

️چند نکته مهم درباره یک سخنرانی موفق

️قبل از هر چیزی آیا تا به حال فکر کرده‌اید که چرا افراد موفق، بزرگ و تاثیر گذار در جهان، اکثرا سخنوران ماهری نیز هستند؟
️چرا درباره موضوعاتی که در موردشان علاقه و اطلاعات داریم برای یکی دو نفر از دوستانمان به راحتی می‌توانیم حتی برای چند ساعت صحبت کنیم ولی وقتی بخواهیم همین مطالب را برای جمع زیادی از مخاطبان بیان کنیم دستپاچه و عصبی می‌شویم و به دلیل اضطراب حتی فراموش می‌کنیم چه می‌خواهیم بگوییم؟
️آیا تا به حال تصور کرده‌اید که روزی در برابر اجتماع عظیمی از مخاطبان صحبت می‌کنید و آنها با اشتیاق تمام به صحبت‌های شما گوش می دهند و شما نیز همچنان با شور و حرارت سخنرانی می‌کنید؟
️آیا می دانستید که صحبت کردن در برابر جمعیت، فقط برای عده خاصی از افراد مشکل نیست و این مساله ای عمومیست، حتی بهترین سخنرانان نیز در ابتدا دچار همین ترس وعدم تسلط بوده‌اند و توانایی صحبت کردن در برابر جمع استعدادی خدادادی نیست که فقط بعضی ها از آن برخوردارند، بلکه با علاقه و تمرین مثل هر توانایی دیگری می‌توان به مهارتی باور نکردنی در اینباره دست یافت.
و نیز حتما باور نمی‌کنید که آموختن فنون و مهارت یافتن در سخنرانی آنگونه که عموم مردم تصور می کنند، سخت و دشوار نیست، بلکه به استادی توانمند و تمرین‌های مداوم نیاز دارد. Document

تمرین بلند خوانی برای تقویت صدا

تنفس درست منجر به افزایش عمق و برد صدای شما می‌شود. تمرین بلندخوانی هم از جمله تمرین‌هایی است که می‌تواند به افزایش حجم صدای شما کمک کند. برای این منظور یک متن، شعر و یا هر نوشته دیگری را انتخاب کنید. سپس آن را با بلندترین صدایی که می‌توانید بخوانید.
نکته اول اینکه سعی کنید این تمرین را بعد از تمرینات تنفسی و صداسازی انجام دهید که صدای شما گرم شده باشد و آماده انجام این تمرین باشد.
نکته دوم این که حداکثر زمان انجام این تمرین ۴ تا ۵ دقیقه است.
وقتی این تمرین را انجام می‌دهید بعد از چند دقیقه صدای شما اصطلاحاً خروسی می‌شود. این نشان دهنده گرفتگی در تارهای صوتی حنجره است. به محض این که این اتفاق افتاد، این تمرین را متوقف کنید. باز هم تاکید می‌کنیم این تمرین را یکبار در روز و آن هم بیشتر از ۴ یا ۵ دقیقه انجام ندهید.
وقتی این تمرین را انجام می‌دهید بعد از چند دقیقه صدای شما اصطلاحاً خروسی می‌شود. این نشان دهنده گرفتگی در تارهای صوتی حنجره است. به محض این که این اتفاق افتاد، این تمرین را متوقف کنید. باز هم تاکید می‌کنیم این تمرین را یکبار در روز و آن هم بیشتر از ۴ یا ۵ دقیقه انجام ندهید.
در هنگام انجام تمرین‌های صداسازی و تنفسی همواره سعی کنید محیط گلو را مرطوب نگه دارید. برای این منظور می‌توانید از آب جوشیده‌ای که ولرم شده است استفاده کنید. Document

زبان بدن

زبان بدن یک ابزار مهم سخنران برای جذب مخاطب است که اگر از آن به درستی استفاده نکند، دافعه نیز خواهد داشت.
پنهان کردن دست‌ها پشت بدن نشان‌دهنده استرس و اضطراب سخنران است. عدم تسلط او را نشان می‌دهد. تحت هیچ شرایطی دستان خود را پشت بدن قرار ندهید. قرار دادن دست‌ها در جیب معمولاً به مخاطب این حس را القا می‌کند که نگاه سخنران از موضع بالاست یا برنامه برایش بی‌اهمیت است.
حرکت دادن بیش از حد یا سریع دست‌ها حرکات دست یک ابزار مهم برای سخنران است اما افراط در آن، نشان‌دهنده هیجان‌زدگی یا استرس سخنران است.
دست‌ها را بیش از حد باز یا بسته نکنید. معمولاً محدوده مطبوعی برای حرکت دست‌های سخنران وجود دارد که فراتر از آن رفتن جالب نیست.
دست‌ها را قفل نکنید. چه در هم، چه دست به سینه! این کار ارتباط مخاطب را قطع می‌کند و گارد سخنران را می‌بندد. یک سخنران با دستان باز همیشه راحت‌تر پذیرفته می‌شود.🔶 Document

body_language

بیش از ۷۰ درصد از پیام‌هایی که انسان‌ها ارسال می‌کنند مربوط به زبان بدن آنها و تنها کمتر از ۳۰ درصد پیام‌ها، پیام‌های کلامی است؛ این موضوع، اهمیت آشنایی با علم زبان بدن چه در ارسال و چه در دریافت پیام را به خوبی نشان می‌دهد. به عنوان مثال شما با حرکات بدنتان به خوبی می‌توانید نشان دهید که از کسی خوشتان می‌آید یا اینکه او را دوست ندارید یا فرصت و میل به صحبت با کسی را دارید یا خیر.
فرض کنید که در جایی ایستاده‌اید و با شخصی در حال گفتگو هستید. در همین لحظه تلفن شما زنگ می‌خورد و پشت تلفن به شما چیزی گفته می‌شود و تأکید می‌شود که خودتان را سریع‌تر برسانید؛ مکالمه تلفنی شما تمام می‌شود و شخص مخاطب حضوری شما قصد دارد هنوز با شما حرف بزند؛ شما دوست دارید که به این گفتگو پایان دهید و آن شخص هنوز، اصرار به گفتگو دارد و از طرفی شما با او رودروایسی دارید.
زبان بدن به کمکتان می‌آید؛ فرم بدن و پاهای شما به حالت ترک صحنه قرار می‌گیرد؛ زبان بدن شما به آن شخص می‌گوید که عجله دارم، اجازه بده بروم و مخاطب شما به راحتی متوجه خواهد شد. Document

پايان_سخنرانى

پايان يك سخنرانى، به اندازه شروع آن اهميت دارد. هنگامی که سخنرانی شما رو به اتمام است، توجه مخاطبان افزایش می‌یابد؛ پس آخرین فرصت را از دست ندهید!
مسیر محتوای خود را به گونه‌ای بچینید که مخاطب متوجه شود که چه زمانی به پایان سخنرانی نزدیک می‌شوید. می‌توانید برای این کار از جملاتی استفاده کنید که به پایان سخنرانی اشاره دارند.
جمع‌بندی کنید! می‌توانید پیام سخنرانی خود را تکرار کنید و یا عناوین محتوای خود را دوباره بشمارید.
یکی دیگر از تکنیک‌های پایان دادن به سخنرانی، پرسش یک سوال و یا دعوت به اقدامی مشخص است که باعث می‌شود ذهن مخاطب همچنان با سخنرانی شما درگیر باقی بماند. Document

اعتماد به نفس، تسلط ذهنی و از بین بردن ترس از صحبت کردن میان جمع

اگر ماهرانه و قاطعانه، با اعتماد به نفس و ایمان فکر کنید، زندگی امن تر و سرشار از عمل، تجربه و موفقیت می‌شود. (ادی ریکن بیکر)
وقتی قصد دارید صحبت کنید، با اعتماد به نفس از جایتان بلند شوید، خوش بین، آرام، همراه با احساسی فوق العاده نسبت به خودتان. بهترین شرایط این است که درست همان طوری که از یک مهمانی در روز عید لذت می‌برید، از این که سخنرانی می‌کنید هم لذت ببرید. مسئله این است که چگونه می‌توان در مقابل مخاطبان به آرامش، وضوح و اعتماد به نفس دست یافت؟
در وهله اول، باید بدانید که ترس، حتی برای افراد حرفه‌ای که هزاران بار پشت تریبون ایستاده‌اند، عادی و طبیعی است. دیوید نیون، هنرپیشه بریتانیایی، اعتراف کرده با وجود این که هزاران بار ایفای نقش کرده، ولی هربار قبل از این که روی صحنه برود حالت تهوع می‌گیرد.
طبق کتاب رکوردها، ۵۴ درصد از بزرگسالان معتقد بودند که ترس از صحبت کردن در جمع، ترسناک‌تر از مرگ است. اما واقعیت این است که دلهره داشتن اشکالی ندارد، مهم این است که دلهره را کنترل کنید. Document

دو تکنیک برای موفقیت بیشتر در گفتگو و مباحثه

برای این که بحث شما از حال و هوای عادی خارج شود و صحبت کردن شما سبب خستگی مخاطبتان نشود، ترفند‌های زیر را در فن بیان به یاد داشته باشید:
برخورد قاطعانه مباحثه شما باید به نحوی باشد که اعتقاد راسخ شما را نسبت به خواسته‌هایتان نشان دهد؛ تزلزل ناپذیر باشید اما هرگز تصور نکنید که قاطع بودن به معنای برخوردی تهاجمی است. فردی که قاطع است تلاش می‌کند با فن بیان نرم و صلح آمیز خود را کارشناس آن مسئله جلوه دهد. از هر چه که دیده‌اید و شنیده‌اید کمک بگیرید. به عنوان فروشنده یک محصول برای قانع کردن مشتری قاطع باشید. قیمت را قاطعانه اعلام کنید و سعی کنید از تمام نظرات مثبتی که تاکنون درباره این محصول شنیده‌اید با اعتماد به نفس صحبت کنید.
دخالت احساسات و مسائل شخصی اگر طرف مقابل شما فردی مورد اطمینان است، سعی کنید مسئله را شخصی کنید؛ در صورتی که بیان کردن نمونه‌ها و شواهد زنده در اطرافیان شما بتواند احساسات مختلف مخاطب، نظیر حس ترحم او را برانگیزد، ابزار خوبی را برای قانع کردن انتخاب نموده‌اید. Document

۱۰ نکته ساده که شما را به یک فرد خوش بیان تبدیل می‌کنند...

 به هیچ وجه، تاکید می‌شود، به هیچ وجه در حین مکالمه کار دیگری انجام ندهید ( مثل کار کردن با گوشی).
اظهار فضل نکنید؛ از تعصب بی‌جا و استفاده از کلمات سنگین پرهیز کرده و خود را دانای کل ندانید.
سوالاتی با پایان باز بپرسید؛ سوالات باز در واقع سوالاتی هستند که در مخاطب شور و اشتیاقی مضاعف ایجاد کرده و پاسخ‌های مطلبوبتری را نتیجه می‌دهند.
تجربیات خود را با دیگران مقایسه نکنید؛ امکان ندارد دو فرد متفاوت روند مشابه و یکسانی در مواجه با زندگی در پیش گیرند. این که سعی کنید تجربیات هر فرد را با خود، یکی در نظر بگیرید ممکن است فرد مقابل را به موضع دفاعی ببرد.
با جریان و ریتم صحبت همراه شوید؛ بعضی مواقع طرف مقابل علاقه دارد تا از موضوع اصلی فاصله گرفته و گریزی به مطالب مختلف بزند، شما نباید با گرفتن موضع تدافعی، شوق و شور فرد مقابل را سلب کنید.
اگر مطلبی را نمی‌دانید، بهتر است طفره نرفته و اعتراف به ندانستن آن مطلب کنید.
تجربیات خود را با دیگران مقایسه نکنید؛ امکان ندارد دو فرد متفاوت روند مشابه و یکسانی در مواجه با زندگی در پیش گیرند. این که سعی کنید تجربیات هر فرد را با خود، یکی در نظر بگیرید ممکن است فرد مقابل را به موضع دفاعی ببرد.
تلاش کنید که صحبت‌های خود را بارها تکرار نکنید؛ تکرار کردن چند باره‌ی هر مطلب مسلماً حوصله مخاطبان را سر‌ می‌برد.
از ذکر جزییات بی‌مورد بپرهیزید و بکوشید اصل مطلب و موضوع را در صحبت کردن دنبال کنید.
سعی کنید صحبت‌های مخاطب خود را تمام و کمال بشنوید تا منظور وی را به طور کامل درک کنید.
نکات خود را خلاصه و مختصر ارائه کنید؛ با زیاده روی در مکالمه قطعاً مخاطب خسته خواهد شد.
Document

بازیگران خوب یا ...؟
Document

بازیگرانی که با شور و هیجان ظاهر می‌شوند بازیگران خوبی محسوب می‌شوند.
بازیگرانی که معمولا نگران بد و زشت بنظر رسیدن هستند و اعتماد به نفس لازم برای رفتن بروی صحنه یا در مقابل دوربین را ندارند و احساسات خود را صادقانه نشان نمی‌دهند، تاثیر مثبت و خارق العاده‌ای روی مخاطبان نخواهند گذاشت و احساسی را ایجاد نمی‌کنند.
بازیگر باید صدای خود را کنترل و دستکاری کند و باید در این باره (کنترل گفتار و رفتار) آموزش ببینند. بازیگران در کلاسهای بازیگری می‌آموزند که خود را آماده و گرم کنند. وقت داشتن برای فکر کردن به دیالوگ، نحوه‌ی بازی و حرکات خود بسیار مهم است.
بازیگران خوب کارشان را جدی می‌گیرند و بر دیالوگ ها مسلط می‌شوند و در نقش خود فرو می‌روند و کاملا حس واقعی به تماشاگر می‌دهند.
دیالوگ گفتن فقط 50% کار است و باقی آن به گوش فرا دادن بازیگر مربوط می‌شود و بسیار مهم است.انگار که نقش او خود اوست.
بازیگر خوب باید با شور و هیجان نقش خود را بازی کند تا بنواند احساسات بیننده را تحریک کند و تاثیرگذار باشد.
استرس و اضظراب برای بازیگران امری طبیعی‌ست و بازیگران حرفه‌ای هم گاهی دچارش می‌شوند اما مهم این است که بنوان آنرا بخوبی کنترل کرد و از بین برد آنهم با تمرین زیاد و اعتماد به نفس.
برای اینکه تنها بازیگر خوب نباشند و عالی بنظر برسند لحن بیان خود در نقششان را هم باید بشناسند.اینکه در هر نقش با چه لحنی صحبت کنند و روی آن تسلط داشته باشند.
بازیگر باید نقش خود را حتی هنگامیکه در منزل است تمرین کند تا ملکه ذهنش شود.
و در آخر میرسیم به گرم کردن و ایجاد آمادگی؛ بازیگر خوب سعی می‌کند لحن و حرکات خود را در گوشه‌ی فیلمنامه بنویسد و مدام آنها را تمرین کند تا بخوبی نقش را بپذیرد و با آن همسو شود.

انواع حافظه
Document

چگونه بازیگر بتواند در لحظه و با اراده ی خودش به احساس مورد نظرش برسد؟
چگونه گریه کند و یا با ترسی باورپذیر فریاد بزند، بخندد و یا با خواست و اراده عصبانی شود؟
با هم انواح حافظه را بررسی می‌کنیم:
1-حافظه ذهنی: به سادگی کنترل می‌شود.مثلا دیروز کجا بودید یا چه غذایی میل کردید.
2-حافظه جسمی: کنترل عضلات بدن را به ما می‌آموزد. پس از گذر دورۀ آموزش، آن را به طور خود به خودی و بر حسب عادت انجام می دهیم.مانند استفاده از قاشق و چنگال یا پوشیدن لباس خود بدون کمک دیگران در دوران کودکی.
3-حافظه حسی و عاطفی: ماده ی اولیه ی مورد نیاز برا ایجاد خلاقیت و بازآفرینی روی صحنه است.اجرای پی در پی و تمرین مداوم بازیگر در تمرین‌ها ی بازیگری باعث بکارگیری حافظه‌ عاطفی می‌شود.
حافظه عاطفی شامل بازآفرینی یک خاطره و بیرون کشیدن احساسات برای اهداف نمایش است. آن هم بطور کاملا واقعی و حس برانگیز...
به قول لی استراسبرگ:
“اگر قرار است روی صحنه فکر کنی، ادایش را در نیاور، حقیقتا فکر کن”
بازیگران نباید تنها نقش آفرینی کنند بلکه باید نقش خود را بازی کنند با به کارگیری عواطف و احساسات.مانند سخن ارسطو که می‌گوید:
<<اگر می‌خواهید دیگران بگریند، نخست باید خود گریه کنید.>>

اعتماد به نفس
Document

1-اعتماد به نفس: یکی از مهمترین و اصلی‌ترین مهارتهای بازیگری است. به استادان نشان دهید که به خودتان و به طریقه ارائه اعتماد دارید.
خجالتی نباشید و عصبانی نشوید اما نقشتان را بخوبی بازی کنید.
2-ارتباط برقرار کردن: ارتباط چشمی به محض وارد شدن با کسانیکه که تست می‌گیرند بسار مهم و حباتیست آنهم بصورتیکه انگار آنها را می‌شناسید.
3-شناخت خود: شخصیتی که باید آنرا بازی کنید بشناسید و با آن ارتباط برقرار کنید.اطمینان داشته باشید نکات خاص فیلمنامه را می‌دانید تا زمانیکه می‌خواهید آنها را بیان کنید.
4-هدف نقش: هرکسی که تصویر می کنید و بازی می کنید هدف خاصی را روی صحنه دارد.اتفاقاتی که برای شما می‌افتد، ارتباطتان با دیگر بازیگران، تغییر شخصیتتان تا پایان صحنه و ... باید بخوبی برای خودتان تصویرسازی کنید بطوریکه در دنیای واقعی هستید.
5-حفظ بودن متن: اغلب بازیگران فکر می کنند متن را حفظ هستند ولی استرس و فشار محیط باعث می‌ود متن از ذهنتان برود.اطمینان حاصل کنید که کاملا مسلط هستید.
بهترین کار برای کاهش استرس بی مورد در اینجور مواقع کشیدن نفس عمیق و منظم پشت سر هم است، حتی پیش از ورود به اتاق تست امتحان این روش نتیجه بخش است و کمک زیادی به شما خواهد کرد تا براحتی از شر نگرانیها و اضطراب درونی راحت شوید.
یادتان باشد که چابک و سریع باشید حتی اگر چندین ساعت در اتاق تست به شما زمان دهند باز هم برای نشان دادن توانایی هایتان تایم کمی است.چابک نه به این معنا که عجول باشید و نقش خود را بسرعت بازی کنید بلکه نگذارید ذهن بیننده خاموش شود و اجازه ندهید زمانی برای قضاوت داشته باشد.
می‌توانید کیفیت و زمانبندی را با دوستانتان هماهنگ کنید و در مقابل آنها نقش خود را تمرین کنید.
و در آخر تست بازیگری را جدی بگیرید با همین تست می‌توانید سرنوشت خود را در حرفه‌ای که به آن علاقه دارید تعیین کنید.

انواع استعداد در کودکان
Document


انسان با توانایی های ذاتی بالقوه‌ای به دنیا می‌آید و در طول دوران زندگی‌اش به یکسری از توانایی‌ها دست پیدا می‌کند که توانایی بالعل یا اکتسابی نام دارندو کودمان با علایقشان در انواع بازی‌ها و حتی رفتارشان بخوبی استعدادشان را نشان می‌دهند.
با هم چند نوع استعداد را بررسی می‌کنیم:
استعداد زبانی:
این افراد با این نوع استعداد توانایی خاصی در مطالعه کتاب و استفاده به جا از کلمات برای ابراز عواطف خود دارند. این افراد می‌توانند در زمینه نویسندگی، شاعری، سخنوری و یا روزنامه نگاری موفق شوند.
استعداد ریاضی:
افراد مستعد در ریاضی، استعداد زیادی در بازی با اعداد، رمز گذاری، حل کردن مسائل ریاضی و درک رابطه بین اعداد دارند.
استعداد تخیل یا هوش فضایی:
توانمندی این اشخاص در خیال پردازی، نقاشی و طراحی، استفاده از رنگ‌ها، سایه‌ها، بافندگی، تقلید و عکس برداری است.
استعداد تفکر عمیق (درون گرایی):
افرادی با این ویژگی استعداد خاصی در کشف احساسات درونی خود دارند. توانایی تمرکز عمیق و دقیق روی چند موضوع در یک زمان را دارند. این نوع از استعداد، بیشتر در فلاسفه، اندیشمندان، برنامه ریزان و روان شناسان وجود دارد. این استعداد با هوش هیجانی نیز رابطه مستقیم دارد و تقویت هوش هیجانی به پرورش استعداد درون گرایی نیز کمک می‌کند.
استعداد بدنی-حرکتی:
این دسته استعداد زیادی در استفاده از اندام‌های خود دارند. مثلا در حرکت چشم‌ها، عضلات صورت، دست‌ها و سایر اندام‌های بدن توانایی خاصی دارند. این افراد در ایفای نقش‌های مختلف بازیگری توانمند هستند و ممکن است بعضی از آن‌ها، استعداد خاصی در پانتومیم داشته باشند. این نوع استعداد در ستاره‌های معروف ورزشی مانند بازیکنان فوتبال، ژیمناستیک و ... دیده می‌شود.
استعداد موسیقی و صدا:
این افراد، در تشخیص بسیار دقیق صداها توانمندی دارند. همچنین می توانند استعداد زیادی در آهنگ سازی داشته باشند.
( تنها اهمیت دارد که بتوانید در راستای استعدادیابی و کشف استعداد کودکان حرکت کنید)

گویندگی
Document

گویندگی؛
نوعی هنر است که بتوانید به خوبی با دیگران ارتباط برقرار و توجه مخاطبان را به خودتان جلب کنید.
حال این که شما تا چه اندازه بتوانید آنچه را که در ذهن خود می گذرد با شفافیت و تسلط کامل به مخاطبانتان انتقال دهید و منظور خود را به بهترین شکل ممکن به آنها برسانید، هنری است که به آن فن بیان گفته می شود و یکی از آیتم‌های درسی در دوره‌های گویندگیست.
تقویت حنجره:
صدای قوی، صداى بلند یا توان فریاد زدن نیست بلکه حنجره و صدایى است که داراى بنیه‌ای بالا و قدرتى است یعنی بعد از اجراى یک برنامه، توانایى خود را از دست ندهد و به‌اصطلاح ((زود نگیرد)).
بعضى‌ افراد صداى پرطنین، پرحجم و بلندی دارند اما پس از مدتى استفاده از حنجره، تارهاى صوتى‌شان خسته می‌شود و توانایی ادامه اجرای برنامه را ندارند.
بالعکس افراد دیگری نیز هستند که صداى کم‌حجم و نازکى دارند اما حنجره‌ا‌ی قوی دارند و تارهاى صوتى‌شان ‌زود خسته نمی‌شود.
یکی از ابتدایی‌ترین اصول تربیت صدا برای گویندگی تمرین تنفس صحیح است.
بالا رفتن کیفیت صدا، رابطه مستقیم با کیفیت تنفس دارد. تنفس صحیح و اصولی صدا را دل‌نشین‌تر می‌کند.
این هنر و استعداد در هر جا و در هر زمانی می‌تواند به ما کمک کند حتی در جمع های خانوادگی و دوستانه برای تعریف یک اتفاق یا حتی خواندن یک بیت شعر.
اگر قرار است متنی را در جمعی بخوانید حتی در جمع خانوادگی یا دوستانه یا حتی جلسات خیلی مهم بهتر است آن را از قبل تمرین کنید و چند بار بخوانید و در حین صحبت کردن ارتباط چشمی برقرار کنید.
وقتی شعر یا داستانی می‌خوانید می‌دانید که کلمات دارای آهنگ و معنای خاصی هستند پس باید با آهنگ کلمات آشنا شوید و آنها را به درستی ادا کنید.
سعی کنید تنها متکی به متن خود نباشید؛ حتی در هنگام ارتباط چشمی با بینندگان باید بعضی کلمات و جمله‌ها را حفظ باشید این نشان دهنده‌ی اعتماد به نفس بالای شماست.
در هنگام صحبت کردن باید شفاف و واضح کلمات خود را بیان کنید باید مطمئن باشید که شنوندگان صحبت‌های شما را به خوبی درک کنند و بشنوند.

روابط عالی
Document

احساس مسئولیت:
نقش خود را در رابطه بپذیرید و در زندگی مشترکتان مسئولیت پذیر باشید و مسئولیتتان را بدرستی انجام دهید.
احترام:
به احساسات همسرتان اهمیت دهید و هنگام تصمیم گیری درباره ی مسائل روزمره به نظرات همسرتان به اندازه ی کافی اهمیت بدهید و عقاید او را جدی بگیرید.
پذیرفتن تفاوتها:
همه ما در زندگی با یکدیگر اختلاف نظر و تفاوت هایی را داریم اما یک زندگی زناشویی موفق زندگی است که در آن زن و مرد تفاوت ها همدیگر را بپذیرند و همدیگر را کامل کنند و این تفاوت‌ها دلیلی بر مشکلات و جدایی‌ها نباشد.
اعتماد:
اگر همسرتان درباره ی چیز خصوصی و مهمی به شما اعتماد کرد و آن را با شما در میان گذاشت، هرگز نباید با بی فکری آن را با کس دیگری در میان بگذارید این کار اعتماد را از بین می برد و هرگز از این مسائل به عنوان نقطه ضعف، در مشاجرات و بحث هایتان استفاده نکنید و به صداقت همسر خود احترام بگذارید.
قدردانی:
قدردانی از همسر باعث نزدیک شدن دلهایتان به یکدیگر خواهد شد چرا که با این کار به همسرتان می فهمانید که به او توجه و علاقه دارید.
تغییر ندادن یکدیگر:
به او نگویید که تو همان که من می خواهم نیستی زیرا او این چنین از شما فاصله خواهد گرفت پس همسرتان را همانگونه که هست ، بپذیرید و تلاش کنید تنها خوبی های همسرتان را ببینید.
ارتباط صادقانه:
عدم گفتگوی صادقانه و گوش ندادن به صحبت های همسر سبب رنجش، عصبانیت و ناامیدی خواهد شد.
منصف بودن:
هنگام تقسیم وظایف، ابراز نیازها، اظهار نارضایتی، مدیریت مالی زندگی، پدر یا مادری کردن، و حمایت از دیگری انصاف داشته باشید.
ارتباط زناشویی در اولویت:
هیچ چیز در زندگی زناشویی، مهم تر از ارتباط بین زن و شوهر نیست. انتقاد نکنید:
بهتر است انتقاد را کنار بگذارید و هرگز روی رفتارهای همسرتان که شما را آزار می دهد تمرکز نکنید.

گرافیک
Document

نخستین بار نام گرافیک را ویلیام ادیسون دیگینز به کار برد؛ با این حال بعد از جنگ جهانی دوم به کارگیری آن فراگیر و رایج شد.
مهم ترین و اولین نکته در شروع هر کاری، تهیه ی یادداشت و لیست کردن کارهایی هستند که مستقیم یا غیرمستقیم به پروژه ی شما مربوط میشوند.
نوع طراحی و مدت زمانی که می توانید برای یک کار تبلیغاتی و گرافیکی بگذارید، ارتباط نزدیکی با بودجه ای دارد که سفارش دهنده میتواند پرداخت کند.
مطمئنا مثل تمام کارهای دیگر هر اندازه کارفرما بیشتر هزینه کند، طراح گرافیک هم بیشتر میتواند وقت بگذارد و نتیجه ی کار اغلب بهتر خواهد بود. برای طراحی گرافیک یا یک پروژه ی صنعتی، از همان ابتدا باید بتوانید زمان بندی درستی داشته باشید و برای هر مرحله از کار یک زمان مشخص رو اختصاص بدهید و سعی کنید مطابق با جدول زمان بندی پیش بروید.
تکنیک و شیوه ی متناسب با نوع تبلیغات رو انتخاب کنید. برای هر نوع تبلیغ و یا محصول یک تکنیک خاص رو باید در نظر گرفت.
منحصر به فرد بودن را ملکه ی ذهنتان کنید. همیشه کارهایی در طراحی گرافیک و تبلیغات موفق هستند که با بقیه ی کارهای اون عرصه فرق داشته باشند. خاص بودن و ایده پردازی های عالی میتواند یک پروژه ی تبلیغاتی را خیلی راحت به موفقیت رسانده و شما در کنار بدست آوردن این موفقیت، یک گرافیست حرفه ای و موفق بشوید.
وظایفتان را به عنوان یک گرافیست حرفه‌‌ای بدرستی انجام دهید:
1-درباره‌ی خواسته‌ها و نیازهای مشتری صحبت کرده و ویژگی‌های خواسته‌اش را مشخص کنید.
2- همیشه طرح‌های اولیه‌ای برای ارائه و نشان دادن آنها به مشتری به عنوان نمونه کار داشته باشید.
3- بهترین و مناسب ترین روش، مواد و سبک را متناسب با سفارش مشتری ارائه دهید.
4- از نرافزارهای تخصصی کامپیوتری برای آماده کردن سفارش استفاده کنید.
5- نسخه نهایی سفارش را با اندازه و رنگ های متناسب آماده کنید.
6- با توجه به بودجه و زمان اختصاص یافته کار را شروع و تمام کنید.

ژانرهای سینمایی
Document

گونه یا ژانر معیار‌های متفاوتی است که به دسته‌بندی انواع هنر می‌پردازد.
با هم چند نوع از ژانرهای سینمایی را بررسی می‌کنیم:
ژانر درام: دسته‌ای از فیلم‌ها در این نوع ژانر قرار دارند، فیلم‌هایی که موضوعات غم‌انگیز و داستانی غم آلود و حزن انگیز دارند و بیننده را گاهی به گریه هم می‌اندازند.
ژانر ملودرام: روایتی را در دسته‌ی خودش قرار می‌دهد که کاملا احساسی و شخصیت های ساده ای دارند که ممکن است یا خيلي خوب باشند یا خیلی بد. شخصیت ها در ملودارم، ساده و معمولاً کلیشه ای هستند. یک فیلم ملودرام به گونه ای طراحی می شود قدرتمندانه عواطف مخاطب را جذب کند. ملودرام ها اغلب در فضای خصوصی خانه صحنه پردازی میشوند و بر مسایل اخلاقی، خانوادگی، عشق و ازدواج، و معمولاً با چالش هایی از یک منبع خارجی تمرکز دارند.
ژانر موزیکال: نقش بازیگران در فیلم‌هایی با این نوع ژانر همراه با موسیقی و خواندن موزیک است و بسیار از ترانه‌ها و آواز استفاده می‌شود.معمولا در کنار این نوع ژانر طنز یا رقص هم می‌آید.
ژانر سیاسی: در این ژانر وقایع تاریخی و یا شرایط اجتماعی که با سیاست و سیاستمداران آمیخته شده به تصویر کشیده می‌شود.البته شرایط کنونی و یا حتی در گذشته....ممکن است داستان زندگینامه‌ی یک شخص سیاستمدار معروف هم باشد.
ژانر عاشقانه: فیلمی که در آن جنبه‌های عاشقانه به خوبی نمود می‌کند و مرکزیت آن همین موضوع است.
ژانر مهیج: کشش و هیجان از عناصر اصلی این ژانر است.این ژانر زیرشاخه‌ی ژانر رازآلود و حتی ترسناک هم به حساب می‌آید.
ژانر فانتزی: داستان‌هایی از قبیل جن و پری و جادو و سرزمین‌های رویایی دارند در این دسته قرار می‌گیرند.
ژانر علمی-تخیلی: داستان‌هایی که درگیر تکنولوژی و دیگر علوم مربوط به پدیده ها و در خلاف و یا در امتداد علوم مدرن روز است.
ژانر ابر قهرمانی: این فیلم‌ها معمولا بر اساس داستانهای مصور ساخته می‌شوند مثل: سوپرمن، بتمن، مرد عنکبوتی و ....
ژانر ماجراجویی: فیلم های ماجراجویی داستان های مهیجی هستند که تجربه های جدید از مکان های عجیب و غریب به بیننده می‌دهند.، همانند داستان های اکشن.

ژانرهای سینمایی 2
Document

گونه یا ژانر معیار‌های متفاوتی است که به دسته‌بندی انواع هنر می‌پردازد.
با هم چند نوع از ژانرهای سینمایی را بررسی می‌کنیم:
ژانرجنگی: این نوع از ژانر دارای داستانهای جنگی و هرج و مرج موجود در جنگ و اتفاقاتی که در هر جنگی رخ می‌دهد، است.
ژانر حماسی و تاریخی: فیلم های حماسی عبارت اند از درام های تاریخی، جنگی، قرون وسطایی یا دوره ای مشخص از تاریخ که آن را انتخاب می کنند. فیلم های حماسی بخش هایی از فیلم های ماجراجویانه را هم شامل می شود و داستان های تاریخی، تخیلی، اسطوره ای، افسانه ای یا قهرمانی را به نمایش می گذارد.
ژانر وسترن: معمولاً فیلم های وسترن بخاطر خیابان خاكی اش، چند مغازه و دفتر كلانتر شهر و كلیسا كوچك اش، اسب ها، درگیری ها، انتقام های بیرحمانه، دوئل های جذاب و سرقت از بانک هایش مشهور است.
ژانرترسناک: احساسی توام با رنج، درد و مشمئزکننده از ترس، وحشت، انزجار و تنفر در این ژانر فضایی ترسناک و هولناک موج می زند.
ژانر بیوگرافی: داستان هایی که به تمام یا بخشی از معرفی زندگی یک شخصیت داستانی می پردازد و مرکزیت داستان ، زندگی آن فرد است.
ژانر مستند: ژانر مستند بر اساس جنبه هایی از واقعیت ساخته می شود.
ژانر کمدی: به موضوعات خنده‌دار می پردازد و داستان موضوعی شاد و خنده‌آور دارد و بیننده را به وجد می‌آورد.
ژانر جنایی: این فیلم ها به تاریخچه جنایت ها، و یا اقتباس از داستان های جنایی تبهکاران و جنایتکاران و... هستند.
ژانر معمایی: اتفاقی مرموز در آن رخ می دهد و شخصیت اصلی داستان در پی یافتن علت آن است.
ژانر اکشن: فیلم اکشن یکی از ژانرهای فیلم است که در آن یک یا چند قهرمان اصلی با مجموعه ای از درگیری های فیزیکی، رزمی و جنگی روبرو می شوند. قهرمان اصلی فیلم برای پیروزی باید بر دشمنان خود غلبه کند.
ژانر اجتماعی: معمولا با موضوعات اجتماعی خود در این دسته قرار می‌گیرند موضوعاتی بر اساس درگیری‌های اجتماعی و تضادهای بین افراد در یک جامعه و ارتباطاتشان.
ژانر خانوادگی: داستان درمورد یک خانواده و اتفاقاتی که در آن چارچوب می‌افتد و معمولا خانواده‌ها در کنار اعضایشان به مشاهده‌ی این نوع ژانر می‌پردازند.
ژانر انیمیشن: داستان هایی در قالب پویا نمایی بصورت دو بعدی، سه بعدی و ...

حافظ شیرازی
Document

خواجه شمس‌ُالدّینْ محمّدِ بن بهاءُالدّینْ محمّدْ حافظِ شیرازی
مشهور به لِسان‌ُالْغِیْب، تَرجُمانُ الْاَسرار، لِسان‌ُالْعُرَفا و ناظِم‌ُالاُولیا
شاعر و اسطوره پارسی زبان سده هشتم هجری قمری و اهل شیراز است.
بیشتر اشعار او غزل است و به میزان خیلی زیادی از سوره‌های قرآن الهام گرفته که آن را انقلابی در آفرینش این نوع اشعار می‌دانند.
حافظ از مهمترین اثرگذاران بر شاعران فارسی زبان بعد از خود شناخته می‌شود.
در سده‌های هجدهم و نوزدهم میلادی اشعار او به زبان‎های اروپایی ترجمه شد و و نامش به محافل غربی راه پیدا کرد و زبانزد شد.
هر سال در بیستم مهر ماه مراسم بزرگداشت این مرد بزرگ در کنار آرامشگاه با شکوهش با حضور پژوهشگرانی از سر تا سر دنیا برگزار می‌شود.
حافظ فرهنگ باستانی و اسلامی ایران را با دین، کلام، فلسفه و عرفان پیوند داد و در اشعارش متبلور ساخت.
در نزد ما ایرانی‌ها حافظ شیرازی داننده اسرار نهان و عالم غیب می‌باشد که هنگام مواجهه با مشکلات و و یا دوراهی‌های زندگی یا در مراسم مختلف مانند شب یلدا به او مراجعه می‌کنیم و تفال می‌زنیم.
ژانر جنایی: این فیلم ها به تاریخچه جنایت ها، و یا اقتباس از داستان های جنایی تبهکاران و جنایتکاران و... هستند.
دیوان حافظ شامل 500 غزل، 42 رباعی و چندین قصیده می‌باشد که در طول 50 سال سروده شده.
اشعار او تاکنون بیش از چهارصد بار به اشکال مختلف به زبان فارسی و زبان های دیگر در دنیا به چاپ رسیده است.
ای بی خبر بکوش که صاحب خبر شوی
تا راهرو نباشی کی راهبر شوی
در مکتب حقایق پیش ادیب عشـق
هان ای پسر بکوش که روزی پدر شوی
دست از مس وجود چو مردان ره بشوی
تا کیمیای عشق بیابی و زر شوی …

غداهای مضر برای صدا
Document

غذاهای مضر برای صدای بازیگر، خواننده و گوینده چیست؟
دیالوگ گفتن و آواز خواندن بر روی صحنه باعثانقباضات عضلات در دیافراگم، جعبه صوتی، دهان و حتی گاهی بدن می‌شود.
دانستن این که قبل اجرا چه چیزی میل کنید در واقع شاید مهم‌تر از این باشد که نباید چیزی بخورید.
غذاهای بسیار کمی هستند که به تارهای صوتی شما کمک می‌کنند.بیشتر غذاها یا تاثیر خاصی ندارند یا اینکه مانع انجام کار درست آنها می‌شوند.
در این بخش از مطالب آموزشی به شما خواهیم گفت چه غذاهایی برای صدای شما مضرند و قبل از اجرا توصیه نمی‌شوند.
مواد غذایی که کمتر از سه ساعت قبل از اجرا نباید میل کنید:
1- شیر، ماست، پنیر و سایر لبنیات:
لبنیات در اکثر مواقع باعث ریفلاکس اسیدی معده می‌شود که می‌تواند تارهای صوتی شما را بسوزاند. از این گذشته تمایل دارد به همه چیز در گلو شما چسبیده و مخاطی را که از قبل وجود دارد را ضخیم می کند.
شکر فراوری شده:
شما می‌بایست از خوردن شکر، آبنبات، آبمیوه، آدامس و غذاهای پر از قند فراوری شده دوری کنید. مانند لبنیات، شکر هم تمایل دارد که در دهان شما خلط ایجاد کند.
قهوه:
قهوه بدن شما را کم آب می‌کند و همچنین تارهای صوتی شما را خشک می‌کند در صورتیکه باید صدای شما روان باشد.
شکلات:
شکلات باعث خشکی گلو شده و همچنین عضلات اطراف فک شما را منقبض می‌کند. یک محرک ریفلاکس معده هم هست.(یک تهدید سه‌گانه)
غذاهای سرخ شده:
هر چیزی که در روغن زیاد سرخ شده باشد تمایل دارد تارهای صوتی شما را بیش از حد چرب و سوزش ایجاد کند.
آب یخ:
نوشیدنی های خیلی سرد (یا خیلی گرم) تأثیر نامطلوبی بر صدای شما می گذارد. نوشیدنی های خیلی سرد ، عضلات موجود در گلوی شما را منقبض می کنند و تنش غیرضروری ایجاد می‌کند.
غذاهای ادویه دار:
غذاهای ادویه‌دار و حتی ترشیجات(غذاهای دارای سرکه و ترشی) چون اسیدی هستند باعث ایجاد سوزش معده می‌شوند.
موز:
یکی دیگر از مواد غذایی که قبل از اجرا نباید خورده شود موز است زیرا باعث ایجاد خلط اضافی برروی تارهای صوتی می‌شود.

غذاهای مفید برای صدا
Document

غذاهای مفید برای صدای بازیگر، خواننده و گوینده چیست؟
دیالوگ گفتن و آواز خواندن بر روی صحنه باعثانقباضات عضلات در دیافراگم، جعبه صوتی، دهان و حتی گاهی بدن می‌شود.
دانستن این که قبل اجرا چه چیزی میل کنید در واقع شاید مهم‌تر از این باشد که نباید چیزی بخورید.
غذاهای بسیار کمی هستند که به تارهای صوتی شما کمک می‌کنند.بیشتر غذاها یا تاثیر خاصی ندارند یا اینکه مانع انجام کار درست آنها می‌شوند.
در این بخش از مطالب آموزشی به شما خواهیم گفت چه غذاهایی برای صدای شما مفید است و انرژس لازم برای بدن شما را قبل از اجرا تامین می‌کند.. یک وعده‌ی غذایی متعادل با کربوهیدرات های ساده و پروتئین برای تقویت سطح انرژی.
میوه‌های تازه:
میوه های کامل نسبت به آب میوه دارای ارزش غذایی بسیار مهمتری هستند.برای مثال سیب:حاوی فیبر و انواع ویتامین‌هاست.
جوجه:
پروتئین ما را سیر می‌کند و انرژی لازم برای آواز خواندن و اجرا را به ما می‌دهد.
ماهی:
درست مانند مرغ، یک منبع سرشار از پروتئین است. پختن ماهی در فر کمک می‌کند تا روغن (که یکی از مواد غذایی مضر قبل از اجراست) کمتر استفاده شود.در کنار مقداری سبزیجات میتواند بهترین وعده‌ی غذایی قبل از اجرا باشد.
ویتامین آ:
غذاهای سرشار از ویتامین آ باعث می‌شوند غشای مخاطی سالم بماند.ویتامین آ را می‌توانید در سبزیجات زرد مانند سیب زمینی شیرین، کدو حلوایی و میوه‌هایی مانند انبه و هلو پیدا خواهید کرد.همچنین سبزیجات دارای برگهای تیره مانند اسفناج و البته تخم مرغ و گوشت منبع ویتامین آ هستند.
آب با دمای اتاق:
بدن شما نیاز دارد که قبل از اجرا به میزان کافی آب مصرف کند پس روز قبل از اجرا حتما میزان مصرف آب را بالا ببرید.
کره بادام زمینی:
می تواند یه وعده صبحانه یا یک نهار عالی در روزهای اجرا باشد.به شما کمک می کند سیر شوید و با استفاده از کمی مربا (قند) و نان (کربوهیدرات) انرژی لازم را استفاده کنید.
عسل:
یک قاشق مرباخوری عسل در آب به سلامت (بدلیل خاصیت ضدباکتری) و تسکین گلوی شما کمک می‌کند.این اولین ماده‌ی غذایی خوب در صبح روزهای نمایش و یا به عنوان آخرین چیزی که شب هنگام می نوشید است فقط باید به اندازه مصرف شود زیرا دارای قند زیادیست.

ارتباط موثر
Document

توانایی بر قرار کردن ارتباطات خوب با دیگران، یکی از عواملی است که باعث موفقیت فرد در هر حوزه‌ای می‌شود و هم چنین یکی از مباحث مهم تکنیک‌های ارتباط موثر رشد فردی است.
تفاوتی ندارد در چه جایگاهی قرار دارید یا اینکه چه سمتی دارین و کجا مشغول به کار هستید یا اینکه حتی پدر هستید یا مادر، خواهر یا برادر، کودک یا فردی مسن هستید.
ارتباط موثر چگونه ارتباطی است؟؟؟
ارتباط گرفتن و برقراری ارتباط با دیگر افراد شاید ساده به نظر برسد اما روند و مسیر خودش را دارد و حتی همه‌ی افراد مانند هم نیستند که بتوان با آنها یک جور رفتار کرد یا یک جور صحبت کرد. باید بدانیم که همه‌ی آدمها منحصر به فرد هستند.
برای دریافت بهترین نتیجه در هر ارتباطی مخصوصا روابط کاری نیاز داریم به یاد گرفتن مهارت های مرتبط و باید به درستی این مهارت‌ها رو آموزش ببینیم.
ما تلاش می‌کنیم تا مطلبی که بازگو می‌کنیم از طرف فرد دریافت کننده قابل درک و مفهوم باشد. در واقع ارتباط موثر خواهان همین مساله است؛ دریافت درک مشترک از یک موضوع خاص.
شناخت مخاطب می‌تواند تا حد زیادی به شما در انتقال مطلب مورد نیاز به شما کمک کند. کاملا روشن است اگر شما اطلاعات مناسبی راجع به مخاطب خود نداشته باشید به راحتی نمی‌توانید با او ارتباط برقرار کنید و حتی گاهی حرف هایی می‌زنید که خوشایند ایشان نیست.
اینکه درمورد مخاطب خود اطلاعات داشته باشید حتی شده به مقدار کم باعث اثر بخشی کلامتان می‌شود. اطلاعاتی درمورد سن، میزان تحصیلات، سبک زندگی، الگوی فکری و اطلاعات دیگری از این قبیل.
برای مثال شما با فردی صحبت می‌کنید که در حوزه کامپیوتر هیچ اطلاعاتی ندارد و اگر بد شانس باشید هیچ علاقه‌ای هم ندارد پس صد در صد با این شخص در این حوزه به جاهای خوبی نمی‌رسید و صحبت‌های شما نتیجه‌ای نخواهد داد.
اگر به طور خلاصه بخوایم تعریفی از ارتباط موثر به شما بدهیم اینگونه می‌شود که: ارتباطی که مخاطب شما بیشترین درک را از پیامتان داشته باشد و منظور شما را به بهترین شکل ممکن دریافت کند.

اجرای تلویزیونی
Document

چگونه می‌توان به بهترین نحو مجری تلویزیون بود؟؟؟
مجری بودن نیاز به مهارت بیشتری نسبت به بازیگر بودن دارد و البته مانند اکثر شغل ها نیازمند فن بیان و توانایی اجرای قوی دارد.
شما برای رسیدن به آرزوی مجری شدن نیاز به ویژگیهای مورد نیاز برای این کار دارید، نه مهارت.مهارت قابل آموختن است و شما پس از گذراندن دوره‌های آموزشی می‌توانید مفاهیم و موضوعاتی که باید را بیاموزید. اما ویژگی ها خصوصیاتی هستند که یک شخص آنها را از قبل دارد و اکتسابی نیستند.
یکی از ویژگی های مهمی که برای مجری خوب شدن لازم است راحت بودنتان با خودتان است. در صورتی مخاطبان جذب شما می‌شوند که شما با خودتان راحت باشید و آنها انرژی مورد نیاز را از شما دریافت کنند.
باید حتما به این کار علاقه داشته باشید تا در آن موفق شوید. علاقه به صحبت کردن با مخاطبان خود....
در رابطه با مهارت ها نیاز به متکی بودن به خود و استفاده از روش بداهه را دارید.بهترین مجری کسی است که بدون نگاه کردن به متن بتواند مطالب را ادا کند.
شما باید طوری اجرا کنید که مخاطبانتان از شما حس خوب بگیرند. نه اینکه تنها آنها را سرگرم کنید. اگر نتوانید احساسات لازمه را به آنها منتقل کنید مربوط به نقشی است که خودتان آن را بازی کردید.
یک مجری خوب باید به درستی ارتباط برقرار کند. تعادل برقرار کردن بین عناطر مورد نیاز برای مجری گری مهارتی است که 100% قابل یادگیری است.
مجری‌‌های برتر چگونگی تعادل بین این عناصر و برقراری ارتباط با مخاطبان خود را می‌دانند و هرگز بینش خود را از دست نمی‌دهند. همه این‌ها نیازمند تمرین و تکرار است و مهارتی.

"یکسری نکات تربیتی برای والدین"
Document


به کودک خود اضطراب وارد نکنید:
بسیاری از کودکان هنگام رفتن به مدرسه دچار نگرانی و اضطراب می‌شوند آن هم بخاطر وابستگی که به والدین خود دارند مخصوصا مادرشان...و گاهی امکان دارد کهاز خود حالت تهوع و دل درد نشان بدهند که باید مورد بررسی قرار بگیرد.
رفته رفته با آشناییشان با مدرسه، درس و معلمانشان این استرس کمتر و کمتر می‌شود. در نتیجه در یکی دو ماه اول باید کاملا آنها را درک کنید و با نق زدن‌هایشان برای مدرسه نرفتن کنار بیایید و باید نکات خوب مدرسه را به آنها یادآور شوید مثلا اینکه به او قرار است کلی خوش بگذرد یا آنکه قرار است در مدرسه دوست‌های خوبی پیدا کند.
اگر این حس اضطراب زیاد شود باید حتما ببرسی شده و درمان شود.اگر شما استرس داشته باشید این را به کودک خود منتقل می‌کنید.
اجازه نرفتن به مدرسه را ندهید:
باید به او متذکر شوید که مدرسه رفتن و نوشتن تکالیف جزو وظایف اوست مثل سر کار رفتن پدر و مادر یا وظایفی از این دسته
پرهیز از توصیه‌های اضطراب آور:
اصلا و به هیچ عنوان نباید دائما به کودکان خود هشدار دهید و به او بگویید به چیزی دست نزند چون مریض می‌شود. اینگونه هشدارها باعث می‌شود که مدرسه برای او ناخوشایند شود و علاقه ای به مدرسه رفتن نداشته باشد.
الگوی کودک خود باشید:
اگر دارای اخلاقیات و رفتارهای بدی هستید و خواستار این هستید که کودکتان نقطه‌ی مقابل شما شود، موفق نخواهید شد. کودکان از شما الگو می‌گیرند و دقیقا کاری که شما انجام می‌دهید را انجام می‌دهند. پس باید خودمان را اصلاح کنیم.
تکالیف کودکانتان را انجام ندهید:
اگر از شما خواست که تکالیف مدرسه‌اش را انجام دهید به هیچ عنوان قبول نکنید چون این هم از وظایف اوست. اگر کودک شما دبستانی و کم سن وسال است در انجام تکالیف او سختگیری نکنید و اجازه دهید کنار شما باشد و کارهایش را انجام دهد.

ویروس کرونا
Document

این روزها صحبت درباره ویروس کرونا همه جا و در هر محفلی هست.
با هم نکات پیشگیری از این ویروس خطرناک را بررسی می‌کنیم.
این ویروس همه گیر نه تنها از طریق حیوان به انسان، بلکه می‌تواند از طریق انسان به انسانی دیگر هم منتقل شود.
روند انتقال این ویروس بسیار سریع است. حتی دوره نهفتگی آن 2 تا 14 روز است. حتی امکان دارد در تست هم مشاهده نشود.
اصلی ترین راه انتقال آن از طرق روبوسی، دست دادن، غذا خوردن مشترک، بغل کردن و رعایت نکردن فاصله حداقل یک متر است.
تفاوت هایی بین این ویروس و آنفولانزا هست: تب بالای ۳۸ درجه سانتیگراد، سرفه، کوتاه شدن تنفس، عوارض گوارشی، ‌اسهال و استفراغ، درد قفسه سینه و از بین رفتن عملکرد کلیه ها از جمله علایم آلودگی به ویروس کرونا است.
کرونا واکسن ندارد و زمان ساخت آن هم معلوم نیست.اما برای جلوگیری از ویروس کرونا باید دست‌هایتان را زود به زود به مدت بیست ثانیه با آب و صابون بشویید یا با محلول‌های ضدعفونی‌کننده حاوی الکل تمیز کنید.
پوشاندن دهان و بینی در زمان عطسه، ممانعت از لمس اعضای صورت با دست های آلوده، فاصله گرفتن از افراد بیمار، پاک کردن گوشی همراه، دستگیره های در، وسایل شخصی با پنبه و الکل، ماندن در منزل در زمان بیماری، خواب راحت، ورزش، خوردن غذاهای گیاهی و سبزیجات، استعمال نکردن دخانیات از جمله نکاتی است که می تواند سبب جلوگیری از ابتلا به این بیماری شود.
حتما از ماسک استفاده کنید و بعد از یک بار استفاده آنرا دور بیاندازید.
موسسه برداشت اول با رعایت تمامی پروتکل‌های بهداشتی در تلاش برای حفظ سلامتی شماست. با اطمینان خاطر هنرجوی ما باشید.

موسیقی و ذهن
Document

احساس افسردگی دارید؟ عصبانی هستید یا ناراحت؟ دچار استرس شدید؟ هر حس و حالی که داشته باشید، در هر شرایطی که باشید، در هر زمان و در هر مکانی، تنها موسیقی‌ست که می‌تواند به کمکتاب بیاید و حالتان را خوب و روحتان را آرامش بخشد.
موزیک مورد علاقه‌تان را روشن کنید، چشمانتان را ببندید و غرق در آن شوید. بزودی فشار خون شما پایین آمده و سرشار از آرامش خواهید شد.
موسیقی در کنار تمام کاربردهایی که دارد اثر شفابخشی هم دارد. احساس کردن و شنیدن لرزش‌ها و نوسانات صدا در یک موسیقی آرامش بخش باعث می‌شود قلبتان با ریتم منظمی کار کند و امواج مغزتان را از حالت پر تنش و بهم ریخته به حالتی آرام و منظم تبدیل می‌کند.
موسیقی باعث می‌شود نمام سیستم و دستگاه‌های بدن به شکل هماهنگتری عمل کنند.
افسردگی باعث کاهش فعالیت مغز و حتی مختل کردن توانایی های ذهنی می شود. کمبود انتقال دهنده های عصبی مانند سروتونین، باعث سرکوب شدن بخشی از ذهن می شود، موسیقی آرام بخش باعث افزایش سطح سروتونین می شود و مشکل افسردگی رو بهبود می‌خشد.
افزایش میزان نگرانی ها و ترس ها باعث بی خوابی می شود و حتی در مواقعی هم به اختلال نگرانی منجر می شود اما موسیقی می تواند شما را از این وضعیت نجات دهد و خوابی آرام و راحت به شما هدیه دهد.
موسیقی به شما توانایی مثبت اندیشی می دهد و احساس می کنید انگیزه بیشتری پیدا کرده اید. شنیدن موسیقی های دلنواز و خوشایند، به هنگام انجام کارهای سخت و دشوار باعث آسان شدن آنها می شود.
موسیقی در حین تحصیل به دانش آموزان کمک می کند تا از نظر ذهنی انگیزه و اعتماد به نفس کافی به دست آورند. برای آنکه میزان باور کودکان مان را نسبت به خودشان بالا ببریم و همچنین اعتماد به نفس شان را بالا ببریم، بهتر است از موسیقی استفاده کنیم.
در کنار تمام تاثیرات مثبت موسیقی روی روح و ذهن باید پذیرفت که گاه به کارگیری موسیقی به شکل ها و شیوه های نامناسب می تواند اثر کاملاً عکس داشته باشد. موسیقی باید با ریتم درونی تان هماهنگ باشد و تعادل شما را بر هم نزند.
گوش دادن به موسیقی و ساز زدن باعث بهبود یادگیری و افزایش توانایی های ریاضی می شود و میزان تمرکز و توجه فرد را نیز افزایش می دهد.
در موسسه برداشت اول موسیقی ملایم متناسب با افکار و احساسات شما در حال پخش است و به شما آرامش و انرژی مثبت منتقل می‌کند.

دانستنی‌ها
Document

اطلاعات عمومی و آیا می‌دانید؟...
عسل تنها ماده خوراکی است که خراب نمیشود.
با یک مداد سربی،خطی به طول 35 مایل و به طور تخمینی 50000 هزار کلمه انگلیسی را میتوان نوشت.
تند بودن چیلی را توسط اندازه آن تخمین میزنند،نه رنگ و هر چه کوچک تر باشد تندتر است.
در ازبکستان سمبوسه را با نام" سامسا"میشناسند. سمبوسه اولین بار در ایران یافت شده و تا زمان مغول وجود داشته است.
پیاز، سیب و سیب زمینی طعم یکسانی دارندو تفاوت آنها در بویشان است.
بدن یک انسان بالغ به طور تقریبی دارای 96 هزار کیلومتر رگ خونی است.
100 هزار میلیون ستاره در جهان ما وجود دارد.
اگر اندازه خورشید را یک توپ ساحلی در نظر بگیریم، پس سیاره مشتری به اندازه یک توپ گلف و سیاره ی ما به اندازه یک نخود خواهد بود.
بزرگترین دایناسور شناخته شده،سیسموسایروس می باشد با 100 فوت ارتفاع و وزن 80 تن.
کوالاها 22 ساعت در روز را در خواب هستند.
پایین ترین دمای ثبت شده در قطب جنوب منفی 95 درجه سلسیوس است.
عمیق ترین قسمت اقیانوس 36.200 کیلومتر عمق دارد و در قسمت غربی اقیانوس اطلس قرار گرفته است.

دانستنی‌ها
Document

اطلاعات عمومی و آیا می‌دانید؟...
تقریبا یک سوم وزن یک زن و یک دوم وزن یک مرد را ماهیچه تشکیل می دهد.
۳۰ برابر جمعیتی که امروزه بر روی کره زمین است در زیر خاک مدفون اند...
عقرب ها تنها موجوداتی هستند که اشعه رادیواکتیو تاثیری بر آنها ندارد.
شیشه به ظاهر جامد است ولی مایعی است که با سرعت بسیار کند حرکت می کند.
خوردن ۱ سیب اول صبح، بیشتر از قهوه باعث دورشدن خواب آلودگی می شود.
شانس شبیه بودن دو اثر انگشت ۱ به ۶۴ میلیارد است.
یک بیلیون برابر با میلیون ضرب در میلیون است.
وقتی مگس بر روی یک میله فولادی می نشیند به اندازه ۲میلیونیم میلیمتر خم می شود.
یک انسان ۸ ثانیه بعد از قطع گردن هنوز به هوش است..
انرژی که خورشید در ۱ ثانیه تولید می کند برای مصرف ۱ میلیون سال زمین کافی است.
پایین ترین دمای ثبت شده در قطب جنوب منفی 95 درجه سلسیوس است.
عمیق ترین قسمت اقیانوس 36.200 کیلومتر عمق دارد و در قسمت غربی اقیانوس اطلس قرار گرفته است.

دوبلور
Document

حرف زدن به جای شخصیت های مختلف یک کار بسیار هیجان انگیز و دوست داشتنی است.
دوبلور های حرفه ای ممکن است در یک روز یک آگهی تلویزیونی کار کند، یک روز در رادیو فعالیت کند و روز بعد یک کارتون دوبله کند.
مراحل تبدیل شدن به یک دوبلور حرفه ای چیست؟
خیلی از آدم ها فکر میکنند صدای مناسبی برای دوبله دارند و دلشان می خواهد که دراین زمینه کار کنند اما این کار چندان راحت نیست اول، شما نیاز به آموزش مناسب، تجهیزات و منابع دارید ، منابع شما همان صدای ذاتی شماست که برای دوبلور شدن ضروری است.
صدای خوب لازم است، اما کافی نیست
قبل از اینکه هر کاری را انجام دهید، از خود بپرسید که چرا میخواهید یک دوبلور باشید. اگر پیش از آنکه شروع کنید ، اهداف، انتظارات و انگیزه های خود را بدانید ، موفق تر خواهید بود.ابتدا اهداف قابل دستیابی کوچک را برای خودتان قرار بدهید و اطمینان حاصل کنید در مسیری قرار گرفته اید که شما را به سمت حرفه ای شدن میبرد حتی اگر به دوبلوری به چشم یک کار نیمه وقت و تفریحی نگاه میکنید.

دانستنی‌ها
Document

تاکنون ۴۰۰ فوبیای(ترس) مختلف توسط روانشناسان شناسایی شده است.
وقتی یک آهنگ مورد علاقه ی شماست به این دلیل است که مرتبط با یک رویداد عاطفی در زندگی شما است.
نوع موزیکی که گوش میدهید بر درک شما از دنیای اطراف تاثیر گذار است.
بر اساس یک مطالعه پول خرج کردن برای دیگران باعث خوشحالی بیشتری در مقایسه با پول خرج کردن برای خودتان میشود.
بر طبق یک مطالعه ی صورت گرفته ی جدید، فوبیاها ممکن است از طریق DNA به نسل های بعد افراد منتقل شوند.
اعمال مذهبی مثل دعا کردن باعث کمتر شدن سطح پریشانی روانی میشود.
گریه کردن باعث میشود احساس بهتری پیدا کنید، استرس را کاهش میدهد و به سلامت بدن کمک میکند.
قدردانی میتواند باعث افزایش ترشح دوپامین و سروتونین شود، درست مثل داروهای ضد افسردگی.
زندگی در کنار دریا یا رودخانه باعث میشود آرام تر، شادتر و خلاق تر بشوید.
تجربه ی چیزهای جدید حس درونی ما از گذر زمان را آهسته تر میکند یعنی در واقع زمان برایمان زودتر میگذرد.

فن بیان
Document

برای تقویت فن بیان بر روی کدام مهارتها وقت بگذاریم؟ | آموزش فن بیان ✔ تمرین و مشارکت در بحث ✔ مهارت ارائه
در نقشه راه مهارت ارائه و سخنرانی، مجموعه نکاتی است که در مورد بهبود مهارت ارائه و سخنرانی بهتر مطرح کردیم.
یکی از این مهارت‌ها، فن بیان بود که در این‌ درس جداگانه به آن پرداخته‌ایم.
آنچه در این درس خواهید خواند صرفاً بر روی بیان به عنوان ارائه شفاهی متمرکز است و می‌خواهیم در آن به این سوال بپردازیم که چطور فن بیان خوبی داشته باشیم.
.به عبارتی، بحث سخن و سخن وری که از نکات کلیدی در یک سخنرانی موفق است در این درس مورد اشاره قرار نخواهد گرفت
بنابراین، اگر قصد شما تسلط بیشتر بر کلمات یا انتخاب روش مناسب‌تر برای ارسال دقیق پیام و تسلط بر فن سخنوری میباشد، درس‌های پرورش تسلط کلامی و مهارت ارتباطی می‌توانند مفید‌تر باشند.
در این درس، فرض را بر این میگذاریم که شما می‌دانید چه می‌خواهید بگویید؛ کلمات، مفاهیم و پیام شما کاملاً‌ مشخص است و صرفاً می‌خواهید بدانید جنبه‌های مختلف فن بیان چیست ؟و چگونه می‌توانید بر صدا و لحن و شیوه بیان خود مسلط‌تر شوید تا ارائه شفاهی بهتری داشته باشید.
مهارت در مدیریت استرس
بی‌تردید یکی از مهم‌ترین مهارت‌هایی که هر سخنرانی لازم است به آن مجهز باشد، مدیریت استرس میباشد.
به همین علت، معمولاً در آموزش فن بیان، بخشی از تمرین‌ها و تکنیک‌ها به مدیریت استرس اختصاص پیدا می‌کند.
بسیاری از کسانی که ما احساس می‌کنیم فن بیان قوی ندارند، صرفاً به خاطر ضعف در مدیریت استرس این‌گونه به‌نظر می‌رسند.
مدیریت استرس
اما اجازه بدهید بر یک نکته تاکید کنم
هنگام مطالعه درس‌های مدیریت استرس به این نکته توجه داشته باشید که بخش قابل توجهی از تنش‌ها و استرس‌های سخنرانی، از جنس فشار روانی (Pressure) هستند و نه استرس (Stress)
فن بیان و اهمیت کنترل حجم صدا
هر کس با شما در مورد فن بیان و بالا بردن قدرت بیان صحبت کند، احتمالاً در مورد حجم صدا و اهمیت آن هم صحبت خواهد کرد.
انتخاب سرعت مناسب برای بیان کلمه‌ها و جمله‌ها
این بحث‌ هم، مانند بسیاری از مباحثی که در آموزش فن بیان مطرح می‌شوند، ساده و بدیهی به نظر خواهد رسید اما اگر کمی بر روی سخنرانی و شیوه‌ی حرف زدن کسانی که به نظرتان قدرت بیان بالایی دارند تمرکز کنید، می‌بینید که به خوبی با سرعت بیان بازی می‌کنند و به تناسب بحث، آن را تغییر می‌دهند.

همه چیز در مورد عزت نفس
Document


آیا تا به حال برای‌تان پیش آمده که انجام کاری را بلد باشید ولی جرات انجام یا بیان آن را نداشته باشید؟ یا پس از آنکه مرتکب اشتباهی شدید، مدام خود را سرزنش کنید و از آن اشتباه، شرمنده باشید؟ شاید در جمع و در میان دیگران، جرات بروز و بیان خود را نداشته‌ باشید، چون همیشه فکر می‌کردید به اندازه‌ی دیگران خوب نیستید. ولی باید بدانیم که همه‌ی ما انسان‌های ارزشمندی هستیم و استعدادها و توانایی‌های منحصر به فردی داریم داریم. فقط باید خودمان را باور کنیم و تلاش کنیم، شناخت بهتری از توانایی‌های‌مان داشته باشیم و مهم‌تر از همه، خودمان را دوست داشته باشیم. در اینجا خواهیم دانست که عزت نفس چیست و راه‌های افزایش آن را بیان می‌کنیم.
راههای افزایش عزت نفس
.افکار و احساساتی که بیشتر مردم در مورد خودشان دارند، تا حدی بسته به تجربیات روزانه‌شان در نوسان است. نمره‌ای که در یک امتحان کسب می‌کنید، رفتاری که دوستان‌تان با شما دارند و نشیب و فرازهای رابطه‌ای رمانتیک، همگی می‌توانند بر احساسی که نسبت به خود دارید، تاثیری موقتی بگذارند. البته عزت نفس چیزی اساسی‌تر از نشیب و فرازهای معمولی ناشی از تغییر شرایط است. در افرادی که عزت نفس بالایی دارند، نشیب و فرازهای معمولی زندگی می‌تواند منتهی به نوسان‌هایی زودگذر در حسی شود که نسبت به خود دارند، ولی این نوسان‌ها بسیار محدود هستند

بالا بردن کیفیت صدا
Document


انجام بعضی از تمرینات برای بهتر شدن و بالا بردن کیفیت صدا:
-خوب گوش دادن به فرد سخن ور
-تمرینات قوی کردن حنجره
-تمرینات پرحجم کردن صدا
-تجویز برخی از خوراکی ها
چند نکته مهم غذایی برای صدا سازی:
-هرگز اجازه ندهید آب بدنتان کم باشد
-همیشه مراقب غذاهای سنگین باشید
-هیچگاه برنامه غذایی خود را تغییر ندهید
نکاتی برای حفظ حنجره و خوانندگی:
-هرگز الکل نخورید و سیگار نکشید
-توصیه ی آب نمک قرقره کردن خوب نیست
-خواننده ها باید آب خیلی بیشتر باید بخورند کلا اول صبح که بیدار می شوند باید آب بخورند تا خیلی از ارگان های بدن باز شوند.

دکتر مصطفی چمران ساوه‌ای
Documentفیزیک‌دان، سیاستمدار (عضو شورای مرکزی نهضت آزادی ایران) و وزیر دفاع ایران در دولت مهدی بازرگان و دولت موقت شورای انقلاب از همراهان موسی صدر بودند. و از فرماندهان ایران در جنگ ایران و عراق و بنیان‌گذار ستاد جنگ‌های نامنظم در جریان جنگ ایران و عراق بودند.
شهید چمران در زمان تحصیل در دانشگاه تهران در درس ترمودینامیک شاگرد مهدی بازرگان بود.
دکتر چمران با شروع جنگ به اهواز رفت و ستاد جنگ‌های نامنظم را بنیان‌گذاری کرد.
او در کنار زبان فارسی به زبان‌های عربی، ترکی، فرانسوی، انگلیسی و آلمانی مسلط بود و در کنار دانش، به هنر نیز توجه و علاقه خاصی داشت.
مصطفی چمران از سن پانزده سالگی در جلسه‌های تفسیر قرآن سید محمود علایی طالقانی حاضر می‌شد؛ وی همچنین در درس‌های فلسفه و منطق مرتضی مطهری و در دیگر جلسات نیز حضور پیدا می‌کرد. وی از نخستین اعضای انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران بود.
مصطفی چمران در ۳۱ خرداد ماه ۱۳۶۰ در مسیر دهلاویه-سوسنگرد بر اثر اصابت ترکش خمپاره به پشت سرش در ۴۹ سالگی کشته شد.
ابراهیم حاتمی کیا، فیلمی را به نام "چِ" دربارهٔ مصطفی چمران ساخت. این فیلم به مقطعی از زندگی چمران یعنی دو روز و دو شب حضورش در پاوه در سال ۱۳۵۸ می‌پردازد. در این فیلم "فریبرز عرب نیا" نقش چمران را بر عهده دارد.
چمران شخصیتی عارفانه داشت و به اشعار مولوی علاقه داشت. آثار هنری زیادی را بر جای گذاشت که از جمله آن‌ها می‌توان به تابلوهای نقاشی، مجسمه‌ها و عکس‌ها اشاره کرد.

داستان آموزشی امید
Documentچهار شمع به آرامی می سوختند، محیط آن قدر ساکت بود که می شد صدای صحبت آنها را شنید.
اولین شمع گفت:
«من صلح هستم، هیچ کس نمی تواند مرا همیشه روشن نگه دارد. فکر می کنم که به زودی خاموش شوم. هنوز حرف شمع صلح تمام نشده بود که شعله آن کم و بعد خاموش شد. »
شمع دوم گفت:
« من ایمان هستم، واقعا انگار کسی به من نیازی ندارد برای همین من دیگر رعبتی ندارم که بیشتر از این روشن بمانم.» حرف شمع ایمان که تمام شد، نسیم ملایمی وزیدو آن را خاموش کرد.
وقتی نوبت به سومین شمع رسید با اندوه کفت:
«من عشق هستم توانایی آن را ندارم که روشن بمانم، چون مردم مرا به کناری انداخته اند و اهمیتم را نمی فهمند، آها حتی فراموش کرده اند که به نزدیکترین کسان خود محبت کنند و عشق بورزند.»
پس شمع عشق هم بی درنگ خاموش شد.
کودکی وارد اتاق شد و دید که سه شمع دیگر نمی سوزند.
او گفت: « شما که می خواستید تا آخرین لحظه روشن بمانید، پس چرا دیگر نمی سوزید؟»
چهارمین شمع گفت:
«نگران نباشد، تا وقتی من روشن هستم، به کمک هم می توانیم شمع های دیگر را روشن کنیم. من امید هستم.»
چشمان کودک درخشید، شمع امید را برداشت و بقیه شمع ها را روشن کرد.
بنابر این شعله امید هرگز نباید خاموش شود.

داستان آموزشی ثروتمند یا فقیر...
Document


روزی یک مرد ثروتمند، پسر بچه کوچکش را به ده برد تا به او نشان دهد مردمی که در آنجا زندگی می کنند، چقدر فقیر هستند.
آن دو یک شبانه روز در خانه محقر یک روستایی مهمان بودند. در راه بازگشت و در پایان سفر، مرد از پسرش پرسید: نظرت در مورد مسافرتمان چه بود؟پسر پاسخ داد:
عالی بود پدر! پدر پرسید آیا به زندگی آنها توجه کردی؟پسر پاسخ داد: بله پدر! و پدر پرسید: چه چیزی از این سفر یاد گرفتی؟
پسر کمی اندیشید و بعد به آرامی گفت: فهمیدم که ما در خانه یک سگ داریم و آنها چهار تا. ما در حیاطمان یک فواره داریم و آنها رودخانه ای دارند که نهایت ندارد.
ما در حیاطمان فانوس های تزیینی داریم و آنها ستارگان را دارند.
حیاط ما به دیوارهایش محدود می شود اما باغ آنها بی انتهاست! با شنیدن حرفهای پسر، زبان مرد بند آمده بود. بعد پسر بچه اضافه کرد : متشکرم پدر، تو به من نشان دادی که ما چقدر فقیر هستیم…!!

چرا یوگا؟
Document


انجام حرکات یوگا فواید بسیاری برای سلامتی دارد
۱. یوگا اعتماد به نفس را تقویت می‌کند
«اعتماد به نفس برای هر کسی یک امتیاز به شمار می‌رود، به شما احساس خوبی می‌دهد و باعث می‌شود اطرافیان‌تان احساس آرامش و اطمینان کنند.» وقتی تازه شروع به کار می‌کنید این حرکات ساده هستند و به ترتیب پیشرفته‌تر می‌شوند. فراموش نکنید هیچ کس از کمی اعتماد به نفس بیشتر ضرر نمی‌کند.
۲. هر جایی می‌توانید یوگا کار کنید
اگرچه خوب است که زیرانداز مخصوص به خودمان را داشته باشیم، به کلاس یوگا برویم یا در خانه‌مان فضایی راحت برای این کار داشته باشیم؛ اما بدون اینها هم، در هر جایی می‌توانید یوگا کار کنید.
۳. تنفس درست را یاد می‌گیرید
یادگیری تنفس به روش یوگا اثرات مثبت ملموسی به همراه دارد. که در مطلب بعدی حتما به آنها خواهیم پرداخت.
۴. شما را از حالت بدن‌تان آگاه می‌کند
حرکات یوگا می‌آموزند که با قامتی راست بایستید، به طوری که سر در راستای قلب، و قلب در راستای لگن‌ خاصره باشد. حتی هنگامی که نشسته‌اید اگر حالتی خمیده به خود بگیرید، متوجه می‌شوید و طرز نشستن را درست می‌کنید. نکته‌ی دیگری که متوجه می‌شوید این است که با اصلاح حالت بدن، نفس‌هایتان عمیق‌تر و در نتیجه تنفستان بهتر می‌شود.
۵. یوگا لزوما ورزش گرانی نیست
این روزها انبوهی از ویدئوهای آموزشی در دسترس شما است که می‌توانید از آنها استفاده کنید.
۶. بیشتر درنگ می‌کنید
با انجام یوگا، یاد می‌گیرید در لحظه زندگی کنید. توانایی آرام کردن ذهن و در آن واحد بر یک چیز تمرکز کردن، در تمام ابعاد زندگی‌ مفید خواهد بود.
۷. لاغر و قوی‌تر می‌شوید
از همان شروع یوگا متوجه شدم در بیشتر حرکات از وزن خودِ شخص به عنوان وزنه و مقاومت استفاده می‌شود. مثلا در پلانک یا حرکت سگِ سرپایین، شما باید وزن بدن‌تان را تحمل کنید. اگر به دنبال لاغر شدن و در عین حال داشتن ظاهری زیبا هستید، سریع‌ترین روش، انجام منظم حرکات یوگا است.
۸. یوگا استرس را از بین می‌برد
در دوره‌ی گذار، مثل زمان تعطیلات، یا هر زمانی که اوضاع زندگی کمی پیچیده است، تمرینات کوتاه یوگا (حتی به اندازه‌ی ۱۰ دقیقه، اگر بیشتر از این وقت ندارید) باعث کاهش تنش می‌شوند.

تنفس در یوگا
Document


یوگا شامل حرکاتی همراه با تنفس عمیق است که این امر با افزایش میزان جذب اکسیژن سبب بهبود عملکرد سلول‌های مغزی و کلیه قسمت‌های بدن می‌شود.
تنفس در یوگا
«پرانایاما» به معنی علم کنترل تنفس است که شامل حرکات و تمرینات متنوعی در یوگا می‌باشد. تنفس کامل در این ورزش شامل تنفس شکمی، شانه‌ای و سینه‌ای می‌شود.
تنفس شکمی
باهدف بهبود و تقویت انقباض عضله دیافراگم صورت می‌گیرد.
تنفس سینه‌ای
تنفس سینه‌ای سبب تقویت عضلات بین دنده‌ای می‌شود. با منقبض شدن این عضلات به جذب هوای بیشتر در ناحیه میانی قفسه سینه کمک می‌کند.
تنفس شانه‌ای
یکی از انواع تنفس در ورزش یوگا و نوعی تنفس سطحی به شمار می‌رود. در حین انجام، ترقوه‌ها و شانه‌ها به‌طرف بالا حرکت داده می‌شوند تا ریه‌ها از هوا پر شوند. این نوع تنفس به‌منظور افزایش ظرفیت ریه جهت انجام تنفس کامل صورت می‌گیرد.

مولانا
Document


جلال‌الدین محمد بلخی معروف به مولانا، مولوی و رومی
نام کامل وی «محمد بن محمد بن حسین حسینی خطیبی بکری بلخی» بوده است.
نفوذ مولوی فراتر از مرزهای ملی و تقسیمات قومی است. ایرانیان، افغان‌ها، تاجیک‌ها، ترک‌ها، یونانیان، دیگر مسلمانان آسیای مرکزی و مسلمانان آسیای جنوب شرقی در طی هفت قرن گذشته به شدت از میراث معنوی رومی تأثیر گرفته‌اند.
بیشتر آثار مولوی به زبان فارسی سروده شده‌است، اما در اشعارش به‌ندرت از ترکی، عربی و کاپادوسیه‌ای یونانی نیز استفاده کرده‌است.
مثنوی معنوی او که در قونیه تصنیف شده‌است یکی از عالی‌ترین اشعار زبان فارسی به‌شمار می‌رود. آثار او به‌طور گسترده در سراسر ایرانِ بزرگ خوانده می‌شود. و ترجمه آثار او در ترکیه، آذربایجان، ایالات متحده، و جنوب آسیا بسیار پرطرفدار و محبوب هستند.
سال ۶۰۴ هجری قمری در بلخ زاده شد. پدر او مولانا محمد بن حسین خطیبی معروف به بهاءالدین ولد و سلطان‌العلما، از بزرگان صوفیه و مردی عارف بود.
مؤمنه خاتون همسر بهاءالدین ولد و مادر جلال‌الدین محمد مولاناست. گور او در قرامان / لارنده کشف شده، بنابراین باید بین سال‌های ۶۲۶–۶۱۹/۱۲۲۹–۱۲۲۲ از دنیا رفته باشد.
شاعر پارسی‌گوی مولانا در ۳۷ سالگی عارف و دانشمند دوران خود بود و مریدان و مردم از وجودش بهره‌مند بودند.

داستان انعکاس زندگی
Document


پدر و پسری در کوه قدم می زدند که ناگهان پای پسر به سنگی گیر کرد به زمین افتاد و داد کشید: آآآییی!! صدایی از دور دست آمد: آآآییی!!
پسرک با کنجکاوی فریاد زد: کی هستی؟ پاسخ شنید: کی هستی؟
پسرک خشمگین شد و فریاد زد: ترسو! باز پاسخ شنید: ترسو!
پسرک با تعجب از پدرش پرسید: چه خبر است؟
پدر لبخندی زد و گفت: پسرم توجه کن و بعد با صدای بلند فریاد زد: تو یک قهرمان هستی! صدا پاسخ داد: تو یک قهرمان هستی!
پسرک باز بیشتر تعجب کرد.
پدرش توضیح داد: مردم می‌گویند که این انعکاس کوه است؛
ولی این در حقیقت انعکاس زندگی است. هر چیزی که بگویی یا انجام دهی زندگی عیناً به تو جواب می‌دهد.
((اگر عشق را بخواهی عشق بیشتری در قلبت به وجود می‌آید و اگر به دنبال موفقیت باشی آن را حتمآ به دست خواهی آورد. هر چیزی را که بخواهی زندگی همان را به تو خواهد داد.))

تکه‌ای از کتاب چشم‌هایش
Document


پرده ی چشم هایش صورت ساده‌ی زنی بیش نبود.و صورت کشیده ی زنی که زلف هایش مانند قیر مذاب روی شانه ها جاری بود. همه چیز این صورت محو می‌نمود.
زیر تابلو، زیر قاب عکس، استاد به خط خود نوشته بود: چشم هایش- یعنی چشم های زنی که او را خوشبخت کرده یا به روز سیاه نشانده. چشم های زنی که در هر حال در زندگی استاد اثر سنگینی گذاشته و نقاش را برانگیخته است.
به چه قصد این صورت را ساخته بود؟ آیا بدین منظور که از غربت پس از مرگش هدیه ای برای معشوقه اش فرستاده و بدین وسیله وفاداری و دلدادگی خود را بروز داده باشد؟
یا اینکه می خواسته به زنی که با چشم هایش او را اسیر کرده بود بگوید که من تو را شناختم به طوری که خودت نتوانستی خویشتن را بشناسی، و من میدانم تو باعث شدی که من امروز زجر بکشم.
شاید هم می خواهد بگوید: ای چشم ها، اگر صاحب شما با من بود من تاب می آوردم و کامیاب می شدم. بالاخره زن ناشناس را یافتم، با او آشنا شدم.
من این زن را با صفت ناشناس خوهم خواند. چون خودش مدعی است که هیچ کس تا به حال او را نشناخته.
من هیچ وقت در زندگی نفهمیدم که چه می خواهم. همیشه قوای متضادی مرا از یک سو به سوی دیگر کشانده و من نتوانسته ام دل و جان فدای یک طرف بکنم و طرف دیگر را از خود برانم. بدبختی من در همین است.
بعد ها همیشه در نظرم بود که اگر آن روز او کمی، فقط به اندازه ای که از هر مرد عادی ساخته است با من مهربانی میکرد، شاید روش دیگری در زندگی پیش میگرفتم.
کاش گدا بودم و موجودی مرا دوست میداشت. آن وقت جانم را فدا میکردم. رفتار او در کارگاه نقاشی در زندگی من تاثیر قاطع کرد.

جملاتی از کتاب قلعه حیوانات
Document


بشر یگانه دشمن واقعی ماست. بشر را از صحنه دور سازید. ریشه گرسنگی و بیگاری برای ابد خشک می شود. بشر یگانه مخلوقی است که مصرف می کند و تولید ندارد. نه شیر می دهد. نه تخم می کند. ضعیف تر از آن است که گاوآهن بکشد و سرعتش در دویدن به حدی نیست که خرگوش بگیرد. معذلک ارباب مطلق حیوان است. اوست که آنها را به کار می گماردو از دسترنج حاصله فقط آنقدر به آنها می دهد که نمیرند. و بقیه را تصاحب می کند.
رفقا به یاد داشته باشید که هرگز نباید در شما تردیدی پیدا شود. هیچ استدلالی نباید شما را گمراه سازد هیچ گاه به کسانی که می گویند انسان و حیوان مشترک المنافعند یا ترقی یکی منوط به پیشرفت دیگری است اعتماد نکنید این حرف ها دروغ محض است. بشر به منافع هیچ موجودی نمی اندیشد در این مبارزه باید بین ما حیوانات رفاقت و اتحاد کامل وجود داشته باشد بشر جملگی دشمن و حیوانات جملگی دوستند.

جملاتی از کتاب کیمیاگر
Document


1. ناتوانی و بی لیاقتی مردم در انتخاب سرنوشت خودشان...
2. بزرگترین دروغ عالم: در مرحله ای از زندگی کنترل آنچه بر سرمان می آید از دستمان خارج می شود و سرنوشت، هدایت آن را بر عهده می گیرد.
3. در مرحله‌ای از زندگی آدمها، هر چیزی روشن و امکان پذیر است. آنها نه از خیالبافی و نه از آرزوی کارهایی که می خواهند در زندگیشان رخ دهد، هراسی ندارند. اما با گذشت زمان، نیرویی مرموز آنها را متقاعد می کند که دسترسی به افسانه شخصی شان غیر ممکن است.
4. هرکس که باشی یا هر کاری که انجام دهی وقتی واقعاً از صمیم قلب چیزی را بخواهی، آنگاه این خواسته ی تو از روح جهان سرچشمه می گیرد و تو مأمور انجام آن بر روی زمین می شوی.
5. مردم خیلی زود در زندگیشان به دلیل هستی خود پی می برند، شاید به خاطر همین است خیلی زود تسلیم می شوند. اما همیشه وضع به همین صورت نیست.
6. یکنواختی ایام برای آدمها باعث می شود متوجه چیزهای خوبی که هر روز با طلوع خورشید در زندگیشان اتفاق می افتد، نشوند.
7. خداوند برای هرکس در زندگی مسیری قرار داده است که باید آن را طی کند. کافی است نشانه هایی را که خداوند بر سر راهت قرار داده، بخوانی.
8. هرگز قبل از اینکه چیزی را بدست آوری، وعده آن را به کس دیگری نده.
9. گاهی نمی‌توان مسیر جریان رودخانه را عوض کرد.
10. هرگز از رویاهایت صرف نظر نکن، به دنبال نشانه ها برو...
11. اتخاذ تصمیم فقط یک شروع است. وقتی آدمی تصمیمی بگیرد وارد جریان تندی می شود و این جریان او را به جاهایی می کشاند که هرگز هنگام تصمیم‌گیری تصورش را هم نمی کرده است.
12. اگر انسانها قادر باشند به آنچه که در زندگی نیاز دارند و به آنچه خواهان آن هستند دست پیدا کنند، هرگز لازم نیست از ناشناخته‌ها بترسند.
13. زبان "عشق" چیزی است که قدرت خود را وقتی دو نگاه با هم تلاقی می کنند به کار می گیرد. عشق، زبانی با سابقه تر از بشریت و قدیمی تر از کویر...
14. همه ی آدمها، دنیا را همان جور که می خواهند ببینند، می بینند، نه آنجوری که هست.

جملاتی از کتاب عقاید یک دلقک
Document


کسی که آواز بخواند هنوز زنده است؛ و کسی که گرسنه شود و از خوردن غذا لذت ببرد. هنوز از دست نرفته است.
من گمان می کنم در تمام دنیا کسی پیدا نشود که بتواند یک دلقک را بفهمد حتی یک دلقک هم یک دلقک دیگر را نمی فهمد چه برسد به یک آدم معمولی...
بهترین محافظ انسان، توانایی های شغلی و حرفه ای او با توجه به ساختمان بدنش می باشد.
انسان بایستی بعضی کارهای حتی به ظاهر احمقانه را فورا و بدون تفکر و تامل انجام دهد.
هرگز نباید سعی در تکرار لحظات داشت. باید آنها را همانگونه که یک بار اتفاق افتاده اند فقط تنها به خاطر آورد.
من به هیچ وجه چیزی را مسخره نمی کنم. این قدرت را دارم که به چیزی که نمی توانم درک کنم احترام بگذارم.
وقتی می خواهم به تنهایی برای خودم چیزی در آشپزخانه سرهم کنم، احساس از دست رفتگی می کنم دستهایم از فرط تنهایی ندانم کار می شوند و احتیاج به باز کردن در قوطی کنسرو و یا شکستن تخم مرغ در تابه مرا به مالیخولیای عمیقی می‌کشد. من نمی‌توانم عزب باشم.

تنفس دیافراگمی و فواید آن
Document


تنفس دیافراگمی یک نوع تمرین تنفس است که به قوی شدن دیافراگم کمک می کند.دیافراگم ماهیچه ای است که نقش حیاتی در تنفس ما دارد. این نوع تنفس همچنین گاهی تنفس شکمی هم نامیده می شود.
این نوع تنفس فوایدی دارد که تمام بدن را تحت تاثیر قرار می دهد.تنفس دیافراگمی پایه ی تقریبا همه ی روش های ذهن آگاهی و مراقبه است و می تواند سطح استرس و فشارخون را پایین بیاورد و فرایند های جسمی مهم را تنظیم کند.
بیایید بیشتر در مورد اینکه این تنفس چه طور مفید است، چه طور انجام می شود و چه پژوهش هایی روی آن انجام شده است صحبت کنیم.
این نوع تنفس، پایه ی مدیتیشن و ذهن آگاهی است و به بهبود علائم بیماری هایی مانند سندرم روده ی تحریک پذیر، افسردگی و اضطراب، و بی خوابی کمک می کند:
به شما کمک می کند آرام بگیرید و اثرات مخرب هورمون کورتیزول بر بدن را کاهش می دهد.
ضربان قلب را کاهش می دهد.
فشار خون را کاهش می دهد.
کمک می کند علائم اختلال اضطراب پس از سانحه را کنترل کنید(ptsd)
ثبات عضلانی شما را بهبود می دهد.
به بدن کمک می کند بتواند از پس ورزش های سنگین بر بیاید.
ریسک آسیب ماهیچه ای را کاهش می دهد.
نرخ تنفس شما را کاهش می دهد و در نتیجه انرژی کمتری مصرف می کنید.
یکی از مزایای بزرگ تنفس شکمی، کاهش استرس است.
قرارگرفتن در استرس و تحت فشار بودن مانع می شود که سیستم ایمنی بدن شما در بالاترین ظرفیت خود عمل کند.
این موضوع در بلند مدت شما را در معرض خطر بیماری های مختلف قرار می دهد.
استرس بلند مدت، حتی اگر ساده و کوچک به نظر برسد- مثلا ماندن در ترافیک یا دعوا با عزیزان،می تواند به اضطراب و افسردگی منجر شود. بنابراین تمرین تنفس دیافراگمی این عوارض استرس را کاهش می دهد.
معمولا به افرادی که دچار بیماری مزمن انسدادی ریه هستند، توصیه می شود تنفس شکمی را انجام دهند.در این بیماران، دیافراگم تاثیر خود را از دست می دهد بنابراین انجام تنفس دیافرگمی به قوی کردن این ماهیچه و بهبود تنفس کمک می کند.
فرایند تاثیر تنفس دیافراگمی بر بیماری انسدادی ریه به شکل زیر است:در ریه های سالم دیافراگم بیشتر وظیفه را برای دم و وارد کردن اکسیژن به شش ها و بازدم و خروج کربن دی اکسید انجام می دهد.
در بیماری های تنفسی، مانند آسم، شش ها قسمتی از ارتجاعی بودن خود را از دست می دهند. بنابر این در زمان بازدم کاملا به محل قبلی خود برنمیگردند.
از بین رفتن خاصیت ارتجاعی شش ها باعث می شود مقداری هوا در آن ها باقی بماند و در نتیجه فضای کمتری برای دیافراگم برای دم و فروکشیدن اکسیژن باقی می ماند.
در نتیجه، بدن از گردن، کمر و قفسه ی سینه کمک می کیرد تا تنفس اتفاق بیفتد. این به این معناست که شما مقدار اکسیژن کافی دریافت نمی کنید.
تمرینات تنفسی از جمله تنفس دیافراگمی کمک می کنند تا شما هوا را به درستی از شش های خود خارج کنید و در نتیجه دیافراگم قوی تر می شود و سطح اکسیژن خون بالا می رود.
دستورالعمل تنفس دیافراگمی:
ساده ترین نوع تنفس دیافراگمی با دم از راه بینی و بازدم از راه دهان اتفاق می افتد.
در یک وضعیت راحت بنشینید یا روی زمین یا تخت خود یا هر سطح صاف و راحت دیگری دراز بکشید.
شانه های خود را آزاد و رها کنید.
یک دست خود را روی شکم و دست دیگر خود را روی قفسه ی سینه ی خود قرار دهید.
به مدت حدود 2 ثانیه هوا را وارد بینی های خود کنیدوعبور هوا از بینی های خود و بزرگ شدن شکم خود را حس کنید.در این نوع تنفس اطمینان حاصل کنید که شکم شما رو به جلو می آید در حالی که قفسه ی سینه تقریبا ثابت است.
لب های خود را غنچه کنید( مثل اینکه بخواهید با نی چیزی را بنوشید) ، کمی شکم خود را فشار دهید و به مدت 2 ثانیه هوا از دهان خود بیرون بدهید.
این گام ها را برای بهترین نتیجه چندین بار تکرار کنید.

تقویت فن بیان و گویندگی
Document


درهنگام روایت کردن و تعریف داستان و… نباید صرفا متکی به متن باشید. باید بتوانید سرتان را از روی کاغذ بلند کنید و با مخاطبان ارتباط چشمی برقرار کنید. وقتی در قالب گوینده ظاهر می‌شوید باید نقشی فعال و پویا ایفا کنید. فقط از روی متن چیزی خواندن و بی‌حس جملات را پشت سر هم ردیف کردن هیچ فایده‌ای ندارد.
لحن شما باید با لحن جاری در داستان تناسب داشته باشد. وقتی داستانی حماسی تعریف می‌کنید با زمانی که داستان شما شعری طنزآمیز است، کاملا متفاوت خواهد بود. باید بتوانید با توجه به متنی که از آن حرف می‌زنید و آن را تعریف می‌کنید، لحنی درخور و متناسب داشته باشید.
سعی کنید، بیان درستی داشته باشید. منظور از رعایت بیان مناسب، ادا کردن صداها به‌درستی است. درواقع به جای تلفظ لغات سعی کنید تا بیان درستی داشته باشید .برخی حروف مانند «ب، د، ج، پ، ت و ک» در بیان و تلفظ نیاز به تأکید بیشتری دارند. تأکید بر این حروف باعث می‌شود تا واضح‌تر صحبت کنید.
اگر می‌خواهید مطمئن باشید که مخاطب مهم‌ترین بخش‌های کلام‌تان را درک می‌کند، باید از صدای خود کمک بگیرد و تأکیدهای لازم را با صدای‌تان نشان بدهید.برای تأکید بر قسمت‌های مهم موردنظر خود، می‌توانید اندکی صدای‌تان را پایین بیاورید و سپس آن را بالا ببرید. این روش برای تحریک مخاطب بسیار مناسب است.
از اشتباهات رایجی که بیشتر مردم در فن بیان رعایت نمی‌کنند، یکنواختی و بالا بودن سرعت حرف زدن است. این ۲ مسئله با هم رخ می‌دهند، به این دلیل که وقتی تند صحبت می‌کنید، قادر به تغییر لحن خود نیز نیستید. نمی‌توانید انتظار داشته باشید که با سرعت نور صحبت کنید و صدای‌تان را نیز در نقاط مختلف روایت تغییر بدهید.
مشکل رایج دیگر در صحبت کردن بیشتر افراد، حاشیه رفتن است.خیلی مقدمه‌چینی نکنید. باور کنید مخاطب زیاد نمی‌پسندد که شما از ریشه‌ی داستان و چگونگی رسیدن آن به ذهن‌تان و… بداند.درطول تعریف کردن داستان نیز مدام به حواشی مختلف سرکشی نکنید. مثلا لازم نیست ماجرای خنده‌دار دیگری را که به ذهن‌تان رسیده است تعریف کنید و… . سریعا به سراغ اساس و استخوان‌بندی اصلی داستان بروید.
فرقی نمی‌کند که می‌خواهید درباره‌ی چه موضوعی و در چه قالبی صحبت کنید: مثلا شعری می‌خوانید یا داستانی را تعریف می‌کنید؛ در هر حال باید به اندازه‌ی کافی تمرین داشته باشید.هرچه بیشتر تمرین کنید و محتوای موردنظر خود را بهتر بدانید و بشناسید، مسلط‌تر خواهید بود و اعتماد‌به‌نفس بیشتری خواهید داشت و در این صورت مخاطب نیز بیشتر جذب شما خواهد شد.

توانایی خوب صحبت کردن، اکتسابی است...
Document


شاید مهمترین جنبه خوب صحبت کردن در میان جمع، این باشد که این مهارت اکتسابی است. بسیاری از افرادی که امروزه سخنوران قابلی هستند، در گذشته وقتی می‌خواستند با کسی حتی تلفنی صحبت کنند، دست پاچه می‌شدند. بسیاری از افرادی که مقابل دیدگان مخاطبان با اعتماد به نفس حاضر می‌شوند و با فصاحت سخن می‌گویند، زمانی از این که جلوی جمع بایستند و صحبت کنند، وحشت داشتند.
باید هدفتان این باشد که جزء ده درصد افراد برتری قرار بگیرید که ارتباطات قوی تری دارند. همیشه به خودتان یادآوری کنید: بسیاری از کسانی که امروزه جزء افراد برتر هستند، زمانی در زمره ضعیف ترین ها بوده اند. تمام افرادی که عملکرد خوبی دارند زمانی عملکرد ضعیفی داشته‌اند. به گفته هارو اكر، «تمام استادان، زمانی فاجعه آفرین بوده اند.»
قطعا می‌دانید که تمرین منجر به کمال می‌شود ( یا به قول خودمان کار نیکو کردن از پُر کردن است. بعضی افراد از این حد فراتر می‌روند و می‌گویند با تمرین کامل می‌توان به کمال رسید؛ اما حقیقت این است که تمرین ناقص هم آدمی را به کمال نزدیک می‌کند.
در مسیرِ کسب تسلط بر هنرِ صحبت کردن با مخاطبان، ممكن است مرتکب اشتباهات کوچک و بزرگ متعددی شوید و یا عصبی شده و احساس کنید فاقد صلاحیت هستید. شاید به نکات اشتباه اشاره کنید و نکات درست را فراموش کنید و یا این که زبانتان بگیرد، تپق بزنید و فکر کنید موفقیت غیر ممکن است؛ اما فراموش نکنید شما نسبت به گذشته به نقطه موفقیت بسیار نزديک‌تر شده‌اید.

جملاتی از کتاب چهار میثاق
Document


میثاق اول از چهار میثاق – با کلام خود گناه نکنید. به ما مى‌آموزد که جادوى سیاه کلام مى‌تواند همچون زهرى کام و روان شنونده را تلخ کند و این جادو تمام عمر همراه او باقى مى‌ماند و زندگى‌اش را تحت تاثیر قرار مى‌دهد. دون میگوئل در کتاب مثالى آورده از مادرى که چون خسته است به دخترش تشر مى‌زند که چه صداى بدى دارى، آواز نخوان! و همین باعث مى‌شود دخترک در تمام طول زندگى‌اش از ابراز وجود در این زمینه خوددارى کند.
میثاق دوم از چهار میثاق – «هیچ چیز را به خود نگیرید!» است. این میثاق همچون سپرى از شما در برابر جادوى سیاه کلام سایرین محافظت مى‌کند. همانند مثال قبل اگر دخترک حرف مادرش را به خود نمی‌گرفت، زهر کلام او زندگى‌اش را تحت تاثیر قرار نمی‌داد.
میثاق سوم از چهار میثاق – تصورات باطل نکنید؛ این میثاق در رابطه با باور درونى‌اى است که هر یک از ما در ذهن خود مى‌پذیریم و زندگى را بر پایه‌ى آنها مدیریت مى‌کنیم.
میثاق چهارم از چهار میثاق – این است که همیشه بیشترین تلاشتان را بکنید.
مشخصات کتاب
عنوان اصلی: چهار میثاق
عنوان فرعی: کتاب خرد سرخپوستان تولتک
نویسنده: دون میگوئل روئیز
ترجمه: دل آرا قهرمان
انتشارات: ذهن آویز
تعداد صفحات: ۱۱۴

چگونه صحبت کنیم ؟
Document


با آرامش و سرعت مناسب صحبت کنید؛ از عجله کردن در صحبت کردن پرهیز کنید. با شتاب زدگی، انجام هرکاری سخت است.
طبیعی، آرام و در صورت بلد بودن، بصورت دیافراگمی نفس بکشید، به نحوی که موقع صحبت کردن نفس کم نیاورید.
در گفتگوهای معمولی آرام شروع به صحبت کنید. شروع آرام در حین صحبت کردن باعث آرام تر شدن چین های صوتی تان خواهد شد.
زمانی که اعتماد به نفس کافی به دست آوردید، می‌توانید به آرامی سرعت خود را افزایش دهید.
به کیفیت و آهنگ صدای خود اهمیت دهید و با روش‌های ویژه آن را ارتقاء دهید. صدایی با فرکانس بالا یا تو دماغی ممکن است شما را عصبی یا نامطمئن نشان دهد.
از عصبانی شدن پرهیز کنید و اگر عصبانی شدید، عصبانیت خود را به قدرت و هیجان در صحبت‌هایتان در مقابل جمع تبدیل نمایید. می‌توانید از آدرنالین اضافه شده به جریان خون در موقع عصبانیت در جهت ایجاد انرژی و تبدیل آن به شور و شوق برای کاهش استرس، استفاده نمایید.
چشم و گوش‌هایتان را باز نگهدارید. آگاهی از اینکه مردم در اطراف شما چگونه صحبت می‌کنند، می‌تواند به شما کمک کند تا حدس بزنید روانیِ گفتار شما خوب است یا شاید اندکی نیاز به بهبود دارد. به تفاوت ها در الگوها و آهنگ‌های صحبت کردن دقت کنید.

مهارت گفت و گو
Document


ارتباط کلامی شما با دیگران نقش مهمی در به‌وجود آوردن برند شخصی‌تان دارد. این ارتباط بر زندگی شخصی و حرفه‌ای شما تأثیر بسزایی دارد. با بهبود بخشیدن مهارت‌های گفتگو می‌توانید به‌سرعت با دیگران ارتباط مؤثر برقرار کنید، روی آنها تأثیر بگذارید و نزد دیگران دوست‌داشتنی، مقبول‌ و قابل احترام باشید.
.رفتار دوستانه‌ داشته باشید ما ناخودآگاه جذب افرادی می‌شویم که رفتار دوستانه‌تری دارند چون این افراد احساس بهتری در ما ایجاد می‌کنند و خوشحالی بیشتری به زندگی ما می‌آورند.
قبل از صحبت کردن فکر کنید یکی از ضرب‌المثل‌های مورد علاقه من این است: «اگر حرف نقره باشد سکوت طلاست». بارها دیده‌ام افراد بدون اینکه ‌ذره‌ای فکر کنند هرچه را به ذهن‌شان می‌رسد، می‌گویند و با حرف‌های نسنجیده‌شان احترام دیگران را از دست می‌دهند.
روشن حرف بزنید افرادی که در ارتباطات کلامی خود روشن نیستند و فقط به مسائل اشاره می‌کنند و منظورشان را دقیق بیان نمی‌کنند کمتر مورد احترام سایرین قرار می‌گیرند. وقتی می‌خواهید چیزی بگویید از خودتان بپرسید روشن‌ترین روشی که می‌توانم منظورم را بیان کنم کدام است؟
روشن حرف بزنید افرادی که در ارتباطات کلامی خود روشن نیستند و فقط به مسائل اشاره می‌کنند و منظورشان را دقیق بیان نمی‌کنند کمتر مورد احترام سایرین قرار می‌گیرند. وقتی می‌خواهید چیزی بگویید از خودتان بپرسید روشن‌ترین روشی که می‌توانم منظورم را بیان کنم کدام است؟.
پرحرفی نکنید اغلب افراد دوست ندارند با کسی همراه باشند که تمام مدت حرف می‌زند و به دیگران اجازه‌ صحبت کردن نمی‌دهد
خودتان باشید امروزه بیشتر از هر زمان دیگری مردم از کسانی که نقش بازی می‌کنند تا حرف‌شان را به کرسی بنشانند بیزارند. ما جذب کسانی می‌شویم که روشن و شفاف و از صمیم قلب‌ حرف می‌زنند.
فروتن باشید فروتنی یکی از جذاب‌ترین ویژگی‌های فردی است و باعث جلب احترام دیگران می‌شود. افرادی که با فروتنی و احترام صحبت می‌کنند همیشه جایگاه والاتری نسبت به دیگران دارند.
با اعتماد به نفس حرف بزنید اعتماد به نفس یعنی اطمینانی که در نتیجه‌ درک توانایی‌هایتان به‌دست می‌آورید. در عین حال فروتنی یعنی عقیده‌ متواضعانه‌ای در مورد اهمیت خودتان داشته باشید. با اعتماد به نفس صحبت کردن در نتیجه‌ انتخاب کلمات مناسب، تُن صدا، ارتباط چشمی و زبان بدن حاصل می‌شود.
روی زبان بدن خود تمرکز کنید زبان بدن ابزار قدرتمندی است که استفاده‌ درست از آن باعث ایجاد احترام و علاقه می‌شود و منظور واقعی‌تان را به فرد مقابل می‌رساند.
خلاصه حرف بزنید از قبل برنامه‌ریزی کنید و یک‌راست بروید سر اصل مطلب! مخاطب شما وقتی برای تلف کردن ندارد. مدام از خودتان بپرسید «چطور می‌توانم مختصر و مفید و با کمترین کلمات ممکن حرفم را بزنم و در عین حال احترام شنونده را رعایت کنم».
هنر گوش‌ دادن را بیاموزید در مهارت گفتگو به‌دقت گوش دادن مهم‌تر از حرف زدن است. باید واقعا به موضوع گفتگو علاقمند باشید، سؤالات مناسب بپرسید،‌ به معنای واقعی پیغام توجه کنید و حرف گوینده را قطع نکنید.
«دن شوبل»، متخصص برندینگ شخصی، می‌گوید: "وقتی افراد مهارت‌های مشابه دارند و برای به‌دست آوردن موقعیت‌های مشابه رقابت می‌کنند، آنچه آنها را متمایز می‌کند مهارت‌های گفتگو است. طوری‌ که خود را نشان می‌دهید، ارتباط‌تان با دیگران هنگام مصاحبه یا حین کار، می‌تواند برند شخصی شما را بسازد یا تخریب کند."
در نهایت، مردم به‌طور طبیعی جذب کسانی می‌شوند که شبیه خودشان هستند؛ برای همین است که معمولا دوستان سلایق مشابهی دارند. می‌توانید از این قانون به نفع خود استفاده و رفتار و صدای افراد را تقلید کنید. مثلا اگر آنها آرام صحبت می‌کنند شما هم آرام صحبت کنید یا اگر با هیجان صحبت می‌کنند، شما هم پرانرژی باشید. هرچه بیشتر مانند آنها صحبت کنید، بیشتر شما را دوست خواهند‌ داشت.

مهارت گفت و گو
Document


ارتباط کلامی شما با دیگران نقش مهمی در به‌وجود آوردن برند شخصی‌تان دارد. این ارتباط بر زندگی شخصی و حرفه‌ای شما تأثیر بسزایی دارد. با بهبود بخشیدن مهارت‌های گفتگو می‌توانید به‌سرعت با دیگران ارتباط مؤثر برقرار کنید، روی آنها تأثیر بگذارید و نزد دیگران دوست‌داشتنی، مقبول‌ و قابل احترام باشید.
.رفتار دوستانه‌ داشته باشید ما ناخودآگاه جذب افرادی می‌شویم که رفتار دوستانه‌تری دارند چون این افراد احساس بهتری در ما ایجاد می‌کنند و خوشحالی بیشتری به زندگی ما می‌آورند.
قبل از صحبت کردن فکر کنید یکی از ضرب‌المثل‌های مورد علاقه من این است: «اگر حرف نقره باشد سکوت طلاست». بارها دیده‌ام افراد بدون اینکه ‌ذره‌ای فکر کنند هرچه را به ذهن‌شان می‌رسد، می‌گویند و با حرف‌های نسنجیده‌شان احترام دیگران را از دست می‌دهند.
روشن حرف بزنید افرادی که در ارتباطات کلامی خود روشن نیستند و فقط به مسائل اشاره می‌کنند و منظورشان را دقیق بیان نمی‌کنند کمتر مورد احترام سایرین قرار می‌گیرند. وقتی می‌خواهید چیزی بگویید از خودتان بپرسید روشن‌ترین روشی که می‌توانم منظورم را بیان کنم کدام است؟
روشن حرف بزنید افرادی که در ارتباطات کلامی خود روشن نیستند و فقط به مسائل اشاره می‌کنند و منظورشان را دقیق بیان نمی‌کنند کمتر مورد احترام سایرین قرار می‌گیرند. وقتی می‌خواهید چیزی بگویید از خودتان بپرسید روشن‌ترین روشی که می‌توانم منظورم را بیان کنم کدام است؟.
پرحرفی نکنید اغلب افراد دوست ندارند با کسی همراه باشند که تمام مدت حرف می‌زند و به دیگران اجازه‌ صحبت کردن نمی‌دهد
خودتان باشید امروزه بیشتر از هر زمان دیگری مردم از کسانی که نقش بازی می‌کنند تا حرف‌شان را به کرسی بنشانند بیزارند. ما جذب کسانی می‌شویم که روشن و شفاف و از صمیم قلب‌ حرف می‌زنند.
فروتن باشید فروتنی یکی از جذاب‌ترین ویژگی‌های فردی است و باعث جلب احترام دیگران می‌شود. افرادی که با فروتنی و احترام صحبت می‌کنند همیشه جایگاه والاتری نسبت به دیگران دارند.
با اعتماد به نفس حرف بزنید اعتماد به نفس یعنی اطمینانی که در نتیجه‌ درک توانایی‌هایتان به‌دست می‌آورید. در عین حال فروتنی یعنی عقیده‌ متواضعانه‌ای در مورد اهمیت خودتان داشته باشید. با اعتماد به نفس صحبت کردن در نتیجه‌ انتخاب کلمات مناسب، تُن صدا، ارتباط چشمی و زبان بدن حاصل می‌شود.
روی زبان بدن خود تمرکز کنید زبان بدن ابزار قدرتمندی است که استفاده‌ درست از آن باعث ایجاد احترام و علاقه می‌شود و منظور واقعی‌تان را به فرد مقابل می‌رساند.
خلاصه حرف بزنید از قبل برنامه‌ریزی کنید و یک‌راست بروید سر اصل مطلب! مخاطب شما وقتی برای تلف کردن ندارد. مدام از خودتان بپرسید «چطور می‌توانم مختصر و مفید و با کمترین کلمات ممکن حرفم را بزنم و در عین حال احترام شنونده را رعایت کنم».
هنر گوش‌ دادن را بیاموزید در مهارت گفتگو به‌دقت گوش دادن مهم‌تر از حرف زدن است. باید واقعا به موضوع گفتگو علاقمند باشید، سؤالات مناسب بپرسید،‌ به معنای واقعی پیغام توجه کنید و حرف گوینده را قطع نکنید.
«دن شوبل»، متخصص برندینگ شخصی، می‌گوید: "وقتی افراد مهارت‌های مشابه دارند و برای به‌دست آوردن موقعیت‌های مشابه رقابت می‌کنند، آنچه آنها را متمایز می‌کند مهارت‌های گفتگو است. طوری‌ که خود را نشان می‌دهید، ارتباط‌تان با دیگران هنگام مصاحبه یا حین کار، می‌تواند برند شخصی شما را بسازد یا تخریب کند."
در نهایت، مردم به‌طور طبیعی جذب کسانی می‌شوند که شبیه خودشان هستند؛ برای همین است که معمولا دوستان سلایق مشابهی دارند. می‌توانید از این قانون به نفع خود استفاده و رفتار و صدای افراد را تقلید کنید. مثلا اگر آنها آرام صحبت می‌کنند شما هم آرام صحبت کنید یا اگر با هیجان صحبت می‌کنند، شما هم پرانرژی باشید. هرچه بیشتر مانند آنها صحبت کنید، بیشتر شما را دوست خواهند‌ داشت.

اصول سخنرانی، سخنوری، فن بیان
Document


از مهمترین اصول اجرای یک سخنرانی خوب، تمرین آن قبل از انجام است. انجام خوب هر کاری نیاز به تمرین دارد.از رایجترین مشکلات سخنرانان اینست که زمان را رعایت نکرده و موجب می‌شوند رئیس جلسه چند بار به آنها تذکر دهد. با این تذکرات هم دقت سخنران و هم توجه حضار کم می‌شود و در آخر، سخنران ممکن است مجبور شود سخنرانی را نیمه تمام رها کند. سعی کنید در تمرین سخنرانی، آنرا مطابق با زمان تعیین شده و کمی زودتر از آن تمام کنید.
اطلاعات پایه را درباره کل سخنرانی خود بدست آورید. حقایق و تجارب را به صورت شفاف و دقیق برای مخاطبان خود توضیح دهید.
سرفصل ها را شفاف سازی کنید. سعی نکنید مانند کسی که متنی را از بر کرده به سرعت و بدون توضیح کافی سرفصل ها را بخوانید و از موضوع بگذرید. سعی کنید درباره هر نکته و موضوعی جزئیات را بیان کنید و شنونده را با خود به عمق مطلب ببرید.مفهوم آنچه درباره آن صحبت می‌کنید با ترکیبی متناسب از مثال‌ها و توضیحات بهتر نمایان می‌شود. البته برای این منظور باید به اندازه کافی مطالعه کنید.
اطلاعات را خلاصه بندی کنید. قبل از صحبت درباره هر موضوعی مقدمه‌ای بیان کنید تا ذهن شنونده را آماده کنید. پس از آن که درباره موضوع، صحبت‌های شما تمام شد یک خلاصه از کل مطالب مربوط به آن را ارائه دهید.
از موضوعی به موضوع دیگر به صورت سازمان دهی شده پیش بروید.
از ابزارهای بصری مانند تخته سیاه، اسلایدها، کامپیوتر، تصاویر و… استفاده کنید تا بتوانید نکات مهم را بهتر ارائه دهید. سعی کنید مطالب شما شفاف عرضه شود و یادداشت برداری از آنها ساده باشد. اگر مطلبی را می‌نویسید باید به اندازه کافی بزرگ باشد و همینطور واضح و اگر لازم است از رنگ های مختلف استفاده کنید. اگر قرار است نموداری پیچیده بکشید بهتر است آن را مرحله به مرحله بکشید و توضیح دهید تا اینکه یک دفعه مخاطبان خود را با نموداری مبهم گیج کنید.
سوالات خود را به وضوح پاسخ دهید. سوالاتی را که ممکن است پرسیده شود پیش بینی کنید و برای آنها پاسخ مناسب و درخور را آماده کنید. سوالات بی جا را با طفره رفتن کنار بگذارید، یا می‌توانید از حضار بخواهید اگر در ادامه ارائه مطلب متوجه پاسخ خود نشدند بعد از اتمام سخنرانی پیش شما بیایند و پاسخ خود را دریافت کنند.طوری صحبت نکنید که به مخاطبان بی‌احترامی شود. مطمئن شوید همه شنوندگان هم سوال هم پاسخ را به خوبی می‌شنوند.
از اصطلاحات تخصصی به طور مناسب استفاده کنید. اصطلاحاتی را که ممکن است برای مخاطبان قابل فهم نباشد برای آنها به سادگی توضیح دهیداز اصطلاحات فنی و تخصصی غیر ضروری استفاده نکنید. بعضی گمان می‌کنند اگر از اصطلاحات فنی کمتر استفاده کنند از اعتبارشان کاسته می‌شود ولی هنر آنست که وقتی سخنرانی می‌کنید همه مخاطبین حرف شما را درک کنند.
نرژی و علاقه شنوندگان را حفظ کنید و جو را زنده نگه دارید. حالت‌های صحبت کردن و تن صدای خود را هر از چند گاهی تغییر دهید. با پرسیدن سوال از مخاطبان جو را عوض کنید؛ برای این منظور می‌توانید از لطیفه یا ضرب المثل مناسب استفاده کنید یا حکایتی تعریف کنید. اگر تجربیات جالبی در زمینه موضوع سخنرانی دارید بد نیست آنها را مطرح کنید. خود حرف بزنید نه اینکه از روی یک متن روخوانی کنید. هر موضوع را به گونه‌ای مطرح کنید که گویی می‌خواهید درباره موضوعی شگفت انگیز صحبت کنید.

فن بیان وهنر ، ارتباط موثر
Document


چهار راه برای شکستن فضای صحبت و ایجاد ارتباط اولیه:  
 اظهار نظر مثبت: می‌توانید با نظرات مثبتتان پیرامون امور مختلف و همین‌طور مشترکات آغاز کننده باشید و جلب اعتماد کنید. سعی کنید فضیلتی از طرف مقابل را که یا مربوط به خود اوست و یا در مورد چیزی که مربوط به اوست را به او یادآوری نموده و آن را شرح دهید تا احساسی مطلوب در وی ایجاد نموده و او را مشتاق به این رابطه و البته خود نمایید. البته نباید این سخن تبدیل به تعارف یا تملق شود و در اینجا باید هوشمندی لازم را به عمل آورید. ‍
پرسیدن سؤالات باز و بسته: برای آغاز یک گفتگو می‌توان از سؤالات بسته استفاده کرد. سؤالاتی که پاسخ آنها یک کلمه است: «بله» یا «خیر» و بعد از جاری شدن مکالمه می‌توان از سؤالات باز استفاده کرد سؤالاتی که به جواب مفصل‌تری از بله یا خیر نیاز دارند.
-معرفی خود: چنانچه حس بهتری به خودتان داشته باشید با قدرت و احساس بهتری می‌توانید خود را به دیگران معرفی کنید. باور شما و تصویری که از خود در ذهن دارید در معرفی خودتان به دیگران سهم بسزائی دارد. ‍
تعریف و تمجید از فرد مقابل:  در طرف مذاکره خود به دنبال نکات مثبت بگردید. به او به عنوان یک فرد منحصر به فرد احترام بگذارید و وی را به خاطر خصوصیات خوبی که دارد تحسین کنید. صادق‌بودن در این هنگام در مخاطب ایجاد اطمینان و صمیمیت خواهد کرد. البته می‌توانید برای آنکه آن تعریف و تمجید واقعی‌تر به نظر آید سؤالی در مورد همان ویژگی که از آن تمجید نموده‌اید در مورد طرف رابطه بپرسید تا وی احساس کند که حتماً تمجید شما قطعی و صادق است وگرنه در پی سؤال در آن زمینه بر نمی‌آمدید.

هوش کلامی ، فن بیان
Document


هوش کلامی بالا باعث افزایش هوش اجتماعی شده و سبب می‌شود این افراد با دیگران براحتی و بطور موثرتر ارتباط برقرار کرده و اطرافیانشان هم از بودن در کنار آنان لذت ببرند. افرادی که از معجزه کلمات آگاهند با قدرت کلام و تسلط بر فن بیان می‌توانند ذهن و قلب مخاطب خود را هدف قرار داده و ارتباط موثری ایجاد نمایند. کلام شیرین و بیان شیوا مهره ماری است که دارا بودن آن به شخص قدرت نفوذ و تاثیر گذاری داده و او را محبوب و جذاب می‌کند.  
 ‍ راه های تقویت هوش کلامی: ضریب هوش گفتاری افراد با گستره دایره لغات آنها اندازه گیری می‌شود و البته دستیابی به این امر کاملاً اکتسابی بوده و قابل یادگیری و تقویت است. در ادامه چند راهکار ساده که می‌تواند به شما کمک کند را بیان می‌کنیم.
جدول و معما حل کنید. این کار باعث گسترده شدن دایره واژگان شده و همچنین افزایش قدرت تمرکز و توجه را در پی دارد.
کلمات بیشتری یاد بگیرید. ما وابستگی زیادی به هوش کلامی داریم زیرا ما تمایل داریم با کلمات فکر کنیم و خود را با کلمات ابراز کنیم. با استفاده از فرهنگ لغت می‌توانید معنی و مفهوم واژگان را فراگرفته و همچنین نحوه تلفظ صحیح آنها را یاد بگیرید. 
بازی کنید.  مقابل آیینه بایستید و موقعیت فرضی را تصور کنید و با خود صحبت کنید و سعی کنید بجای کلمات معمول از واژگان هم خانواده و هم معنی آن استفاده کنید.
 الگو برداری کنید.  به معلمان، استادان، بازیگران و یا افراد سخنور و مشهور توجه کنید و به نحوه بیان و جملاتشان دقت کنید و به این فکر کنید که چطور می‌توانید از کلمات آنها با توجه به شغل و حرفه خود استفاده کنید. 
بنویسید. در مورد موضوعات گوناگون مطلب بنویسید و ویرایش کنید. بازخوانی و ویرایش متن باعث غنی شدن دایره لغاتتان می‌شود.

چگونه کیفیت صدای خود را حفظ کنیم ؟ (بهداشت صدا)
Document


داشتن یک صدای خوب برای همه‌ اهمیت دارد، این موضوع برای افرادی که بنا به اقتضای شغلی‌شان استفاده کنندگان حرفه‌ای از صدا می‌باشند یعنی معلم‌ها، خوانندگان حرفه‌ای، قاریان قرآن، گویندگان، مجریان، مدیران، بازاریاب‌ها و... اهمیت دوچندان دارد. تمرین‌هایی برای بهبود کیفیت و افزایش برد صدا همچنین بیان بهتر وجود دارد که در این مجال قصد نداریم آنها را بیان کنیم بلکه تصمیم بر آن داریم تا نکاتی در خصوص بهداشت صدا و حفظ کیفیت فعلی صدا را عنوان کنیم.  
 ‍ در ادامه به اختصار به ۱۰ مورد برای داشتن کیفیت صوتی بالاتر اشاره می‌کنیم، مواردی که رعایت کردنشان ساده است و رعایت نکردنشان می‌تواند مشکل آفرین باشد.
از بلند صحبت کردن (بیش از توان تارهای صوتی) و داد زدن بپرهیزید.
حداقل پس از ۱ ساعت استفاده‌ی مداوم از صدا، ۵ دقیقه به حنجره‌تان استراحت دهید.
از صاف کردن مکرر گلو یا سرفه‌های بی‌دلیل بپرهیزید.
در صورتی که علت سرفه بیماری می‌باشد سریعاً نسبت به درمان مناسب آن اقدام نمایید.  
از صحبت کردن طولانی با سر پایین بپرهیزید؛ این کار فشار زیادی به حنجره‌تان وارد می‌کند.
از زیاد صحبت کردن در محیط‌های پر سرو صدا بپرهیزید. هنگامی که صدایتان به دلیل سرماخوردگی یا آلرژی گرفته است، زیاد صحبت نکنید.
از خوردن زیاد نوشیدنی‌های کافئین دار و گاز دار بپرهیزید. کافئین، موجب خشکی گلو می‌شود.
از پچ پچ کردن به مدت طولانی پرهیز نمایید، این کار فشار زیادی به حنجره وارد می‌کند.
در صورت ابتلا به بیماری‌های معده سریعاً نسبت به درمان اقدام نمایید؛ بازگشت اسید معده به حنجره آسیب جدی وارد می‌کند.
سیگار نکشید و همچنین در طول روز به میزان کافی آب بنوشید.